Najpiękniejsze miejsce we Francji? Zapraszamy do zamków w Dolinie Loary! Które warto zobaczyć w pierwszej kolejności?
1 z 4
Francuzi kochają wino, bagietki i… zamki w Dolinie Loary. Będziecie je odkrywać tam co krok. Jedne strzeliste, inne okrągłe niczym torty, z całą masą zdobień, surowe i słodkie, tonące w zieleni i stojące na wodzie, zależnie od obowiązującej mody i gustu właścicieli. Tylko na odcinku między Sully i Chalonnes (od 2000 r. na liście UNESCO) można doliczyć się ponad 600 zamków i pałaców. Część z nich nie stoi nad samą rzeką, tylko nad jej dopływami: Allier, Cher, Indre czy Vienne. Ale wszystkie cudownie wtapiają się w malowniczy krajobraz.
Polecamy też: Ten XVIII-wieczny francuski pałac powoli zamienia się w... luksusowy, butikowy hotel!
Klatka schodowa… Leonarda da Vinci
W morzu zamków wyróżnia się olśniewający Chambord, uznawany za perłę renesansu. Co roku odwiedza go milion turystów z całego świata – po Wersalu to druga największa atrakcja Francji. Uchodzi za największy zamek w dolinie. Jego budowa trwała ponad 40 lat, pracowało przy niej dwa tysiące robotników. Ekstrawagancki król Francji Franciszek I nakazał wznieść zamek w odległości dwóch dni drogi od Paryża, otoczyć budowlę fosą, zbudować w centrum basztę z wieżami i umieścić wszędzie jego emblematy: literę „F” i herbową salamandrę, która pojawia się 800 razy! Sam raptem spędził tu kilka nocy. O skali dzieła niech świadczy fakt, że stworzono tu 440 komnat kapiących od przepychu, 84 klatki schodowe i 365 kominków. Przy projekcie pomagał zaprzyjaźniony z królem Leonardo da Vinci, autor słynnej klatki schodowej z dwiema spiralami schodków na wspólnej osi, by chodzący po nich się nie spotykali. Zapuszczamy się nimi na taras, z którego dwór przyglądał się turniejom i paradom wojskowym. Rzecz w tym, że kolejni właściciele, a wśród nich Ludwik XIV, Król Słońce, przerabiali Chambord na swoją modłę. Oglądamy więc efekt zbiorowej wyobraźni. Królewski przepych powraca dziś na historycznych pokazach jeźdźców. W założeniu Chambord miał być rezydencją myśliwską – ogromne tereny łowieckie są dziś wydzielone na potrzeby prezydenta Francji. Naszą próżność łaskocze jednak fakt, że rezydował tu polski król na wygnaniu Stanisław Leszczyński, któremu posiadłość tę ofiarował jego zięć, król Francji Ludwik XV.
Całą opowieść Elżbiety Pawełek o zamkach nad Loarą znajdziecie tylko w najnowszej VIVIE! MODZIE. Zapraszamy do kiosków!
Okładkową sesję z Kasią Struss stylizowała dyrektor kreatywna VIVY! MODY! Agnieszka Ścibior.
Polecamy też: Najsłynniejszy kucharz świata Alain Ducasse otwiera pierwszą w historii restaurację w pałacu w Wersalu! Znamy szczegóły!
2 z 4
Malowniczy widok na królewski zamek w Chambord w Dolinie Loary, ze słynną renesansową architekturą francuską. Jest największym zamkiem regionu. Co roku odwiedza go około miliona turystów.
Polecamy też: Co powiecie na luksusowy hotel, który… pływa po Sekwanie w Paryżu?!
3 z 4
Widok zamku Chenonceau, zwanego „Zamkiem Dam”, ponieważ to kolejne sześć właścicielek dbało o jego rozbudowę. Obiekt położony jest niedaleko Chenonceaux.
Polecamy też: Ekskluzywne spa Chanel w paryskim hotelu Ritz już działa! Zaglądamy do jego wnętrza
4 z 4
Budowę zamku Sully-sur-Loire rozpoczęto na przełomie XI i XII wieku. Budowla, jako jedyna z nielicznych we Francji, łączy architekturę średniowiecznej fortecy i renesansowego pałacu wypoczynkowego.
Polecamy też: Najdroższa posiadłość w historii została wystawiona na sprzedaż! Jej cena to… nie uwierzycie!