Trendy na jesień i zimę 2022: podarte swetry w rockowym klimacie
W tym sezonie warto postawić na buntowniczy charakter swoich stylizacji
- Aleksandra Trendak
Moda lubi wracać. Aktualnie przeżywamy okres ogromnej fascynacji stylistyką wczesnych lat 2000, z tego też względu do mody coraz bardziej przenikają punkowe i grunge’owe klimaty. Z faktu, że za oknami robi się coraz chłodniej i stawiamy bardziej na ciepło i wygodę, niż elegancję i zjawiskowość, warto sięgnąć po swetry, ale nie byle jakie! Podarte, charakteryzujące się nierówną fakturą, zaciągniętymi splotami i dziurami. Do jakich czasów nawiązują tego typu swetry? Jak je stylizować? Gdzie znajdziemy najciekawsze modele?
ZOBACZ TEŻ: Trendy na jesień i zimę 2022: zrezygnuj ze zwykłych dżinsów na rzecz stylowych alternatyw
Powrót mody na dziurawe i “niechlujne” swetry
Lata 70 upływały pod znakiem dwóch kompletnie odmiennych stylistyk - ubrań w pastelowych kolorach, eleganckich koszul i sznurów pereł, a w ich opozycji stała punkowa subkultura, która kochała skórzane kurtki i podarte dżinsy. Najlepiej obrazują to zespoły muzyczne Sex Pistols, The Clash i The Damned, których buntowniczy charakter zrewolucjonizował nie tylko świat muzyki, ale także i mody. Właśnie wtedy Vivienne Westwood zaczynała swoją karierę i chętnie skupiała fanów tego typu ubrań w swoim butiku przy King’s Road, który prowadziła razem z Malcolmem McLarenem. To właśnie ona wylansowała masywne buty, dopasowane spodnie z dziurami, motocyklowe kurtki jako element codziennego ubioru (nie tylko do jazdy) oraz kurtki dżinsowe przyozdobione licznymi ćwiekami i naszywkami, które bardzo często wyrażały nonkonformistyczne poglądy i sprzeciwiały się kulturze masowej. Tego typu stylistykę w latach 80. kontynuowali przedstawiciele nowego nurtu muzycznego – grunge'u, ale wprowadzili oni pewne poprawki. Zaczęli zestawiać znoszony denim z obszernymi flanelowymi koszulami i oversizowymi swetrami, które maskowały sylwetkę. W przeciwieństwie do swoich poprzedników nie angażowali się w politykę, a swoją obojętność wyrażali “niechlujnym”, pozbawionym wysiłku wizerunkiem. Czołowym przedstawicielem tego nurtu jest Kurt Cobain, którego wizerunek sceniczny przez lata był modową inspiracją dla młodego pokolenia. Historia lubi się powtarzać, a moda wracać, z tego względu rockowa i grungowa estetyka wraca na salony!
Jak nosić podarte swetry
Powrót estetyki miękkiego grunge’u oznacza także powrót kraciastych koszul, topornych butów Martensów, chokerów oraz pozaciąganych swetrów. Można nosić je samodzielnie, zestawiając ze skórzanymi spodniami lub podtartymi dżinsami. Modele z większą ilością dziur będą świetnie wyglądać razem z topami lub odważnymi braletkami pod spodem. Można do nich także dodać flanelowe koszule lub kurtki motocyklowe, które świetnie wpasują się w klimat buntowniczych lat. Świetną opcją jest połączenie zmysłowej slip dress z ażurowym swetrem i ciężkimi butami. W poszukiwaniu inspiracji warto przejrzeć zdjęcia z lat 70. i 80; które najlepiej oddadzą klimat tamtych czasów.
Choć podarte i dziurawe swetry mogą wydawać się dość kontrowersyjnym trendem, zdecydowanie warto go spróbować. Jeśli nie chcecie inwestować dużo pieniędzy w ubranie, które wygląda na znoszone, zdecydowanie warto wybrać się na łowy do ulubionego second handu lub sklepu vintage. Warto też sprawdzić czy w szafie nie zalega jakiś stary model, który po lekkiej destrukcji wpisze się w aktualne trendy. Sprawdźcie w naszej galerii najciekawsze dziurawe swetry dostępne w sklepach.
1 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Pinko, cena: 1 454zł
2 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Reserved, cena: 272zł
3 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Pinko, cena: 1 355zł
4 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Twinset, cena: 640zł
5 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Pinko, cena: 1 162zł
6 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Mango, cena: 250zł
7 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Pinko, cena: 710zł
8 z 8
Swetry w rockowym klimacie: Mango, cena: 309zł