Polecam 5 wystaw o modzie, które warto jeszcze zobaczyć w tym roku!
1 z 6
Rok 2017 nieubłaganie odchodzi w przeszłość. Ale wciąż pozostaje sporo czasu by… zobaczyć najlepsze wystawy o modzie pokazywane w Europie! Z całej muzealnej oferty wybraliśmy dla was 5 najważniejszych. I jesteśmy pewni swojego wyboru. Te ekspozycje przygotowano prawdziwym rozmachem i czasem same w sobie są dziełem sztuki (a z pewnością sztuki wystawienniczej). Tak z pewnością jest na przykład z paryską wystawą poświęconą historii domu mody Christian Dior. Ale inne też mogą z nią konkurować. Więc… jeśli nadarzy się okazja, nie straćcie jej, bo może się więcej nie powtórzyć! Zapraszamy do naszej galerii!
2 z 6
1. Irving Penn, Grand Palais, Paryż. Wystawa czynna do 29 stycznia 2018
W paryskim Grand Palais można podziwiać wystawę poświęconą jednemu z najwybitniejszych fotografików wszech czasów, Irvingowi Pennowi (1917– 2009). Pretekstem do jej zorganizowania jest jego setna rocznica urodzin, ale by pokazywać dzieła Penna tak naprawdę żaden specjalny powód nie jest potrzebny. Przez 70 lat swej kariery artysta zaznaczył bowiem swoją wyjątkowość w wielu gatunkach fotografii. I prawie każdy z nich zostanie zaprezentowany na wystawie „Irving Penn” w Grand Palais.
Irving Penn- mistrz fotografii modowej i gwiazd
Irving Penn uznawany jest przede wszystkim za mistrza fotografii modowej. Jego kadry zdumiewają precyzją, subtelnością i niespotykaną już dozą poezji. Nic dziwnego, że jego talent od 1943 roku stale wykorzystywał amerykański „Vogue”, a potem również inne, najważniejsze magazyny na świecie. Wśród tych modowych zdjęć ważne miejsce zajmują fotografie Lisy Fonssagrives-Penn, byłej tancerki, która została modelką i… żoną artysty. Z równą maestrią podchodził jednak Penn do fotografowania gwiazd i znakomitości świat sztuki. Na wystawie w Grand Palais zobaczymy m.in. jego klasyczne portrety Pabla Picassa, Marleny Dietrich czy Trumana Capote. Co ciekawe, tworząc te psychologiczne arcydzieła Penn używał prostego, jednolitego tła oraz wyłącznie naturalnego oświetlenia.
Polecamy też: 200 skarbów z nowojorskiego Museum of Modern Art na wystawie w Paryżu! Jak się przewozi taką bezcenną kolekcję?
Irving Penn- kronikarz życia i śmierci
Na tym możliwości Penna jako fotografa wcale się nie kończyły. Był także niezrównanym kronikarzem życia nowojorskiej ulicy, autorem barwnych scen rodzajowych z Dahomeju czy Nowej Gwinei i twórcą pełnych nostalgii martwych natur. Tworzył też pięknie, zmysłowe akty i przejmująco portretował własne przemijanie. W długiej już historii tej dziedziny naprawdę trudno znaleźć kogoś równie wszechstronnego, jak Irving Penn, prawdziwy król fotografów.
Polecamy też: Wystawa fotografii Mario Testino w Berlinie jest hołdem dla Helmuta Newtona. Co na niej zobaczycie?
3 z 6
2. Christian Dior. Couturier Du Rêve, Musée des arts décoratifs, Paryż. Wystawa czynna do 7 stycznia 2018
Z okazji 70. rocznicy powstania domu mody Christian Dior w paryskim Musée des arts décoratifs została otwarta wystawa zatytułowana „Couturier Du Rêve” czyli „Krawiec snów”. I takiej ekspozycji chyba jeszcze nie było! I nie chodzi tylko o historię zasłużonego domu mody Dior, ale o modę w ogóle. Oszałamiający rozmach wystawy naprawdę nie ma sobie równych!
Polecamy też: W Paryżu została otwarta wystawa z okazji 70-lecia domu mody Christian Dior! Jest… fenomenalna!
Co zobaczycie na wystawie Diora w Paryżu?
Ekspozycja prezentuje ponad 300 kreacji haute couture stworzonych przez wszystkich dyrektorów kreatywnych kulowej marki, a więc Christiana Diora, Yves Saint Laurenta, Marca Bohana, Gianfranco Ferré, Johna Galliano, Rafa Simonsa i obecną szefową Marię Grazię Chiuri. Zaś torebek, butów, biżuterii, zdjęć i projektów z gigantycznych archiwów Diora policzyć wprost nie sposób. Wszystkie te obiekty wyeksponowane są w niezwykle efektowny, wręcz teatralny sposób. W nadmiarze znajdziemy tu zabiegi scenograficzne, których niestety zabrakło w londyńskiej prezentacji twórczości Balenciagi. Żeby nie zdradzać wszystkich tajemnic powiedzmy tylko, że w części zatytułowanej „Colourama” ubrania, dodatki i butelki perfum uszeregowane są kolorystycznie tak, że na przykład oranżowa suknia Simonsa znalazła się obok klementynkowego płaszcza Galliano. Od tej gry kolorów może się naprawdę zakręcić w głowie! Zaś galeria finałowa o nazwie „Dior Ballroom” zrobi wrażenie nawet na osobie, która mody nie ceni. Znalazły się tam kultowe suknie takie jak ta, w której Elizabeth Taylor wystąpiła na Oscarach w 1961 roku. Wszystkie skąpane w bajkowym, gwiezdnym świetle. Tak, Dior naprawdę był krawcem snów!
Polecamy też: 112 lat temu urodził się Christian Dior. Co zawdzięczamy temu wielkiemu projektantowi?
4 z 6
3. Balenciaga: Shaping Fashion, V&A Museum, Londyn. Wystawa czynna do 18 lutego 2018
W londyńskim Victoria and Albert Museum wciąż prezentowana jest wystawa zatytułowana „Balenciaga: Shaping Fashion” czyli „Balenciaga: Nadając kształt modzie”. Na dwóch kondygnacjach pokazuje ona dzieło wielkiego mistrza krawiectwa Cristóbala Balenciagi i wpływ, jaki jego projekty wywarły na współczesny świat mody. Na pierwszym piętrze możemy podziwiać ponad 100 kreacji baskijskiego kreatora. Nie zabrakło oczywiście tak ikonicznych projektów jak słynna sukienka „koperta” z 1967 roku. Część z nich została prześwietlona… promieniami Rentgena dzięki czemu możemy się przekonać, jakie konstrukcyjne tajemnice skrywają. Na tym poziomie zaprezentowano również niezwykłą kolekcję kapeluszy, które były nieodmiennie ozdobą projektów Balenciagi. Po obejrzeniu tej części wystawy nie dziwi zachowanie sławnej klientki mistrza, Mony von Bismarck, która na wieść o tym, że Balenciaga zakończył karierę przez trzy dni nie wychodziła z sypialni swojej willi na Capri…
Polecamy też: Kto się odważy?! Balenciaga lansuje… kroksy na platformach!
Balenciaga nadal inspiruje
Poziom drugi pokazuje, jak wielką inspiracją dla dawnych i współczesnych projektantów była twórczość Cristóbala Balenciagi. Oglądamy tu m.in. suknie Paco Rabanne, Oscara de la Renta, czy Isseya Miyake, które zawdzięczają mniej lub (raczej) więcej talentowi Balenciagi. Możemy też przekonać się, co ze spuścizny mistrza przyswoili jego następcy w domu mody Balenciaga: Nicolas Ghesquière i Demna Gvasalia. Ściany okrągłej sali zdobią cytaty oddające hołd wielkiemu krawcowi. Szczególne wrażenie wywiera wypowiedź Huberta de Givenchy, który powiedział kiedyś: „Nie sądzę, żeby nawet Biblia nauczyła mnie więcej niż zrobił to Balenciaga”. I te słowa mogą służyć za podsumowanie całej wystawy „Balenciaga: Nadając kształt modzie”. Wystawy fascynującej, ale nie pozbawionej wad. Zgromadzone na pierwszej kondygnacji projekty baskijskiego mistrza zdają się bowiem dusić w zbyt małej przestrzeni. Geniusz Balenciagi wymagałby znacznie więcej miejsca zwłaszcza, że trudno znaleźć w Europie teraz drugą podobnie obleganą ekspozycję… Tak czy inaczej, jeśli będziecie w Londynie musicie koniecznie ją odwiedzić!
5 z 6
4. Olivier Theyskens - She Walks In Beauty, MoMu, Antwerpia, do 15 kwietnia 2018
Wystawa w MoMu w Antwerpii zatytułowana „Ona spaceruje w pięknie” zabiera nas w podróż po twórczości jednego z najbardziej fascynujących belgijskich projektantów - Oliviera Theyskensa. Ekspozycja ilustruje jego twórczą ewolucję, którą przeszedł podczas dwudziestu lat w branży mody. Od mrocznej, romantycznej atmosfery jego wczesnych projektów, które przyniosły mu światową sławę, do nowej wizji couture, którą zaszczepił w paryskim domu mody Rochas, po okres pracy dla Niny Ricci i amerykańską przygodę z marką Theyskens 'Theory. Ale obojętnie przy którym etapie jego życia się zatrzymamy, wszystkie kreacje zostały stworzone ręka mistrza.
6 z 6
5. Moda i kino. Kostiumy fimowe z kolekcji Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Wrocław, do 30 grudnia 2017.
W Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu można przypomnieć sobie, jakie kostiumy nosili bohaterowie kultowych polskich filmów. Jest stylizacja Zbigniewa Cybulskiego z „Popiołu i diamentu”, bajeczne stroje z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, czy gangsterski look Jana Nowickiego z „Wielkiego Szu”. Za projektami kryją się wybitni polscy kostiumografowie: Lidia i Jerzy Skarżyńscy, Janina Koźmińska, Barbara Ptak, Magdalena Tesławska, Alicja Wasilewska.
Polecamy też: Frida Kahlo wciąż fascynuje! Ruszyła wystawa w Poznaniu poświęcona jej twórczości! Co na niej zobaczymy?