królowa Elżbieta
Fot. Sean Gallup/Getty Images
O tym się mówi!

Królowa Elżbieta II po raz pierwszy pokaże swoją kolekcję biżuterii z okazji jubileuszu

Takich klejnotów jeszcze świat nie widział

Aleksandra Frankowska 16 maja 2022 11:27
królowa Elżbieta
Fot. Sean Gallup/Getty Images

Już niedługo będziemy mieli okazję zobaczyć 70-ty jubileusz królowej Elżbiety. Z tej okazji monarchini ujawni, jakie skarby kryje kolekcja jej biżuterii. Niewidziane do tej pory klejnoty, lub te dawno już zapomniane będzie można zobaczyć na własne oczy.

ZOBACZ TEŻ: Jaka muzyka rozbrzmiewa na dworze w Windsorze? 

Kolekcja biżuterii królowej Elżbiety

Z okazji nadchodzącego platynowego jubileuszu panowania królowej Elżbiety, w kilku pałacach królewskich będzie można zobaczyć osobiste okazy biżuterii królowej, które należą do kolekcji Royal Collection Trust. Poddani będą mieli okazję zobaczyć tiary, broszki, naszyjniki oraz suknie koronacyjne i szaty.

Klejnoty w zamku Windsor

Od 7 lipca do 26 września w zamku Windsor wystawiona zostanie suknia koronacyjna projektu Normana Hartnella. Jedwabna, fioletowa szata z broszkami to niezwykłe arcydzieło warte obejrzenia. Z pewnością godna uwagi będzie również kanadyjska broszke z liściem klonu, którą podczas wizyty Kanadzie miała na sobie zarówno księżna Camilla, jak i księżna Kate.

księżna Kate
Fot. George Pimentel/WireImage

Wystawiona zostanie również broszka z ognistą lilią, która dla królowej ma ogromne znaczenie. Prezentująca narodowy kwiat Zimbabwe i Zambii, została przypięta do żałobnego ubrania królowej, kiedy ta wróciła z podróży do Kenii na wieść o śmierci ojca w 1952 roku.

królowa Elżbieta
Fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego królowa Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku? Powód jest prozaiczny...

Kolekcja broszek królowej zachwyca

Wszyscy wiedzą, że broszki to prawdziwa słabość królowej Elżbiety. Monarchini ma ich setki, a kilka z nich darzy szczególnym sentymentem. Na wystawie zaprezentowana zostanie również broszka australijska, którą królowa otrzymała od ludności Australii podczas swojej pierwszej królewskiej wizyty.

Klejnoty w Pałacu Buckingham

Prócz tradycyjnych klejnotów i biżuterii, które dostępne są na wystawach w Pałacu, dojdzie do nich również wyjątkowy eksponat. To Diamentowy Diadem Królowej z 1333 roku, w pełni wysadzany brylantami, dwoma rzędami pereł oraz diamentami w formie róży, ostu oraz koniczynami. Wcześniej należał on do Królowej Wiktorii. Na widok publiczny wystawiony zostanie również naszyjnik Queen’s Dehli Durbar ze szmaragdami, który wcześniej należał do królowej Marii. W Pałacu Buckingham będzie można obejrzeć klejnoty aż do 2 października.

królowa Elżbieta
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images

Jubileusz królowej rozpocznie się już 2 czerwca, wraz z Trooping the Colour, słynną paradą przed Pałacem Buckingham. Na balkonie pojawi się cała rodzina królewska wraz królową Elżbietą. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.