Idea szafy kapsułowej została zapoczątkowana przez amerykańską projektantkę Donnę Karan w 1985 roku. Właśnie wtedy Karan zadebiutowała prostą kolekcją Seven Easy Pieces, która składała się z niezbędnych elementów garderoby do biura. Podstawą jest ikoniczne czarne body. W trakcie pokazu modelki pojawiły się stopniowo w kolejnych elementach takich jak spódnice, spodnie, kurtki, swetry i szaliki. Całość dopełniła masywna biżuteria. Rewolucyjny koncept polegał na tym, że modelki przedstawiały różne zestawy z tych samych elementów garderoby. Jak skompletować szafę kapsułową? Kto jeszcze inspirował się Karan i jej pomysłem? Na czym polega fenomen tej kolekcji?

Reklama

ZOBACZ TEŻ: 7 najlepszych sklepów vintage w Warszawie

Adobe Stock

Kapsułowa kolekcją: powstanie terminu

Elementy zaprezentowane przez Karan były w świecie mody już dobrze znane, ale projektantka jako pierwsza pokazała ich wielofunkcyjność. Jej idea łączenia wniosła świeżość do damskiej garderoby i pokazała kobietom jak zbudować modną szafę w prosty sposób. Termin kapsułowa oznacza skrócenie wyboru niezbędnych elementów, które można nosić z sezonu na sezon. U podstaw tej idei leżą funkcjonalność, równowaga oraz potrzeba porządku. Kobiety często funkcjonują w sytuacjach, które wymagają konkretnego ubioru – formalnego lub nie. Szafa kapsułowa ma zmniejszyć czas potrzebny na jego wybór, tym samy zmniejszyć chaos obecny w czasie przymiarek.

Zobacz także
Getty Images

Sam termin „szafa kapsułowa” wymyśliła Susie Faux w latach 70. XX wieku. Była właścicielką londyńskiego butiku Wardrobe, w którym pokazywała klientom jak kupować ubrania dobrej jakości, które posłużą dłużej niż jeden sezon i będą pasować do wszystkiego. Celem Faux było zmniejszenie ilości odzieży, która trafiała na śmietnik oraz wsparcie projektantów i krawców, którzy tworzą wysokiej jakości towary. Karan wykorzystała ten pomysł i zapoczątkowała zmianę funkcji garderoby. Atrakcyjność konceptu leży w jego prostocie i faktu, że można zaoszczędzić dzięki niemu czas i pieniądze.

Szafa kapsułowa: jak ją skompletować?

Zadaniem szafy kapsułowej jest wyzwolenie. Aby ją skompletować należy najpierw przejrzeć swoją garderobę, przymierzyć wszystko co się w niej ma i sprawdzić w czym czujemy się najlepiej i co dobrze leży. Czernie i neutralne kolory pasują do wielu rzeczy, a klasyczne stroje są ponadczasowe. Kiedy pożegnasz się z tym, czego nie nosisz lub co wciąż czeka na „odpowiedni moment”, poczujesz się mniej przytłoczona ilością ubrań, którą posiadasz. Szafa kapsułowa zmusza nas do rozważenia tego, czego na prawdę potrzebujemy.

PRZECZYTAJ O: Moda na ubrania vintage to coraz mocniejszy trend. Jak z niego korzystać?

Adobe Stock

Szafa kapsułowa: lista 7 rzeczy, które musisz mieć w szafie

Kapsułowa szafa powinna w stu procentach odzwierciedlać charakter i styl właścicielki. Tworzenie jej wymaga wiele czasu, aby konsekwentnie pojawiały się w niej przemyślane zakupy, które będą służyły latami. Zaczynając swoją przygodę z kapsułową szafą, warto zaopatrzyć się w poniższe 7 pozycji, które będą świetną bazą do tworzenia codziennych, jak i wieczorowych stylizacji.

  1. Jeansy - każdy typ sylwetki wymaga innego fasony, ale kiedy znajdziesz swój idealny model, warto zainwestować w droższe spodnie z dobrego denimu, który dzięki swojej trwałości będzie ci służył nawet kilka lat. Jeansy są świetne do pracy, na zakupy lub na spotkanie z przyjaciółkami, bardzo łatwo dobrać do nich ładną bluzkę, koszulę lub T-shirt
  2. Spódnica - to elegancki i wielozadaniowy element garderoby. Można za jej pomocą stworzyć fajną stylizację w duecie z T-shirtem lub satynowym topem. Krój jest uzależniony od typu figury jaki posiadasz, ale długość midi świetnie się sprawdza na każdej sylwetce
  3. Biała koszula – najlepiej w wersji oversize, by uniknąć “biurowego” efektu. Można ją nosić na co dzień razem z jeansami lub wieczorowo w duecie z eleganckim garniturem.
  4. Neutralne T-shirty i topy - są doskonałym tłem dla marynarki, kardiganu lub ramoneski. Warto kupić kilka klasycznych T-shirtów w bawełny, z dekoltem V lub okrągłym.
  5. Garnitur – pierwszy garnitur w garderobie wymaga neutralności, warto wybrać taki w czarnym, granatowym lub szarym kolorze.
  6. „Mała czarna” sukienka – to klasyczna, wielozadaniowa sukienka, która będzie idealna na randkę oraz eleganckie wyjście. Jej charakter można zmieniać za pomocą dodatków.
  7. Trencz – to nieodłączny element klasycznej garderoby. Występuje w wielu kolorach takich jak beżowy, czarny, granatowy lub szary

ZOBACZ: Dziś Międzynarodowy Dzień Ubrań Vintage!

Adobe Stock
Reklama

Szafa kapsułowa znów zyskuje na popularności. Idea posiadania kilkunastu ubrań i dodatków, które w różnych konfiguracjach tworzą niezliczoną ilość modnych stylizacji stała się trendem. Stawia ona na jakość, ponadczasowe fasony oraz ekologię. Poprzez kupowanie mniejszej ilości ubrań z sieciówek pozytywnie wpływamy na środowisko. Warto też decydować się na ubrania w second handach i sklepach vintage, które oferują ubrania z drugiej ręki oraz bardzo dobrej jakości. Zainspirujecie się i stworzycie szafę kapsułową?

Reklama
Reklama
Reklama