Reklama

Najsłynniejsze kreacje księżnej Diany będzie można podziwiać na wystawie, która już w lutym przyszłego roku zagości w londyńskim Kensington Palace. To jedyna okazja by obejrzeć stylizacje, które weszły na zawsze do historii mody. Wśród nich znajdą się prawdziwe ikony m.in. suknia z niebieskiego aksamitu projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu w roku 1986 czy bluzka z kokardą, w której wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem w roku 1981.

Reklama

Pinterest, materiły prasowe

Bluzka bluzka z kokardą, w której Diana wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem, 1981.

Polecamy też: Najsłynniejszy fryzjer świata, który czesał księżną Dianę został bohaterem wystawy w Londynie!

Diana i projektanci

Słynną bluzkę, jak wiele innych kreacji księżnej, w tym jej suknię ślubną, zaprojektował brytyjski designer David Emanuel. Na wystawie zobaczymy jednak stroje i dodatki nie tylko z metką „Made in England”. Księżna Diana była bowiem wielką fanką projektów domu mody Christian Dior, a z torebką Lady Dior praktycznie się nie rozstawała, co sprawiło, że ten model niespodziewanie stał się jednym z najbardziej pożądanych produktów marki… Ale księżna dawała też szanse projektantom zupełnie nieznanym. Sensację wzbudziło na przykład to, że gdy pojawiły się informacje o jej rozwodzie z księciem Karolem wybrała zabójczą kreację urodzonej w Grecji Christiny Stambolian, znaną później jako „sukienka zemsty". Akcje projektantki, jak łatwo przewidzieć, wyraźnie wzrosły.

East News

Księżna Diana w kreacji urodzonej w Grecji projektantki Christiny Stambolian.

Polecamy też: Legenda Diany trwa. Przeczytaj, dlaczego słynna fotografia tańczącej księżnej wróciła na czołówki gazet

Diana, brytyjska ikona

Wystawa jeszcze się nie otworzyła, a już rozpala wyobraźnię brytyjskiej prasy od „Vogue’a” po „Daily Mail”. Dlaczego? Interesującego wytłumaczenia dostarcza książka „The Rough Guide to the Royals” Alice Hunt i Samanthy Cook. Autorki piszą w niej m.in.: „Tak jak Evita Peron i Marilyn Monroe – Diana, blond piękność, zmarła bardzo młodo. Ale w tej fascynacji są głębsze echa kulturowe. Brytyjczycy zerwali z kultem przenajświętszej Marii po przejściu na protestantyzm. Diana ożywiła dawny kult – była dziewicą, cierpiącą matką, pomostem między królem i narodem, a także ikoną kobiecej piękności. Była nową Marią”. Z niecierpliwością czekamy na otwarcie wystawy „Diana: Her Fashion Story”! Byle do lutego!

Diana: Her Fashion Story, Kensington Palace, Londyn, od 24 lutego 2017 do lutego 2018

Pinterest, materiły prasowe

Księżna Diana podczas wizyty w Wenecji w roku 1985.

Reklama

Polecamy też: 5 rzeczy, których nie wiecie o księżnej Dianie. Pierścionek z katalogu, tajemnica sukni ślubnej i...

Reklama
Reklama
Reklama