Reklama

Poznajcie niezwykłą historię jednej z najsłynniejszych torebek świata, czyli Kelly domu mody Hermès. Dlaczego nazwaną ją nazwiskiem księżnej Monako? Dlaczego stała się jednym z najbardziej kultowych dodatków w historii mody? Kiedy i przy jakiej okazji powstał pierwszy egzemplarz? Dajcie się zabrać do opowieści o jednym z cudów świata mody i galanterii.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego styl młodej Grace Kelly wciąż fascynuje kobiety na całym świecie?

Niezwykła historia torebki Kelly marki Hermès

Zacznijmy od przypomnienia postaci Grace Kelly znanej również jako Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois i markiza Baux. Przyszła na świat 12 listopada 1929 roku w Filadelfii. W 1951 roku nakręciła swój pierwszy film Czternaście godzin. Jej eteryczna uroda i nienaganny styl od zawsze robiły wrażenie nie tylko na srebrnym ekranie. Grace Kelly dodała glamouru garderobie „dziewczyny z collegu”. Doskonale czuła się w kobiecym stylu New Look, który lansował Christin Dior. Wybierała proste fasony: sukienki i spodnie z mocno podkreśloną talią, koszulowe bluzki, a do tego delikatną biżuterię i prawie niewidoczny makijaż. Kochała wzorzyste szale Hermèsa i ciemne okulary.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bajkowe życie przerwał tragiczny wypadek. Oto historia księżnej Monako, Grace Kelly!

W 1955 roku dostała Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji. W tym samym roku na Festiwalu Filmowym w Cannes poznała księcia Monako, Rainiera. 18 kwietnia 1956 roku wyszła za niego za mąż zostając księżną Monako, księżną Valentinois i markizą Baux. Jej suknia ślubna zaprojektowana przez Helen Rose do dziś uchodzi za arcydzieło.

Grace Kelly zawsze rozumiała, że bycie stylową to część jej pracy zarówno jako aktorki, jak i księżnej Monako,

tłumaczyła jej niezwykły wpływ na świat mody historyczka Bronwyn Cosgrave. A legendarny reżyser Alfred Hitchcock widział w niej „wiarygodne połączenie seksu i elegancji”.

Torba Kelly Hermèsa w roli głównej

Gdy była w pierwszej ciąży swój brzuch Grace Kelly zasłaniała… sporą torbą Hermèsa naiwnie myśląc, że w ten sposób zmyli uwagę paparazzi. Ten podstęp przyniósł odwrotny efekt. Zdjęcie przedstawiające ciężarną księżną Monako obiegło cały świat i trafiło nawet na okładkę magazynu Life. Wraz z nią trafiła zaś kultowa dziś torba. Ten model w tamtych czasach nazywany był jeszcze Sac à dépêches, a zaprojektował go w roku 1935 Rober Dumas. Torebka miała kształt trapezu, charakterystyczne zapięcie w formie paska, rączkę i ćwieki w podstawie, dzięki którym można było stawiać ją na ziemi. Za sprawą zdjęć księżnej torebka pomimo astronomicznej ceny stała się nowym przebojem Hermèsa. Marka poprosiła więc o zgodę na nazwanie jej rodowym nazwiskiem księżnej i... dostała zgodę. Od tego czasu powstało kilka wariantów Kelly w rożnych rozmiarach i kolorach. I ciągle są osoby, które zapłacą fortunę oraz będą czekać latami na Kelly wykonaną ze skóry krokodyla bądź strusia.

Materiały prasowe

Historia marki Hermès

A co powinniśmy wiedzieć o marce, która stworzyła tę kultową już torebkę? Hermès to jedna z najbardziej luksusowych i prestiżowych marek na świecie. Założył ją w 1837 roku w Paryżu Thiery Hermès. Początkowo jego firma produkowała końskie uprzęże i uzdy, a potem siodła. Z czasem zajęła się też innymi wyrobami ze skóry i z jedwabiu. Po śmierci właściciela w 1880 roku na czele francuskiego domu stanął jego syn, Charles-Emile. Przeniósł sklep na Rue du Faubourg Saint-Honoré, gdzie do dziś znajduje się flagowy butik Hermèsa.

ZOBACZ TAKŻE: 5 ikon stylu wszech czasów, o których zawsze będziemy pamiętać

Francuska marka od samego początku stawiała na jakość. Na przykład jedwab u Hermèsa do dziś musi być dwa razy mocniejszy niż u konkurencji. A produkcja wzorzystego jedwabnego szala zajmowała nawet trzy lata - kolejną warstwę farby nakładano dopiero gdy wyschła poprzednia. Ta sama trwałość i perfekcja wykonania cechuje współczesne przeboje marki, czyli kultowe i pożądane na całym świecie torby: opisywaną tu Kelly i równie popularną torbę Birkin. Uszycie jednej z nich zajmuje od 18 do 24 godzin pracy.

Reklama

W tym kontekście warto też wiedzieć, że od 2016 roku dla domu mody Hermès tworzy polski artysta Jan Bajtlik projektując chusty (Carrés Hermès), ceramikę, tapety, tkaniny, koce, ręczniki i typografię. Może i jemu uda się kiedyś zaprojektować przedmiot tak pożądany jak torebka Kelly? Trzymamy za to mocno kciuki!

Getty Images
Materiały prasowe
Forum
Reklama
Reklama
Reklama