Reklama

Gabrielle Bonheur Chanel znana jako Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur, zmarła zaś 10 stycznia 1971 roku w Paryżu. To ona zrewolucjonizowała kobiecą garderobę i stworzyła jeden z najbardziej wyrazistych stylów w modzie. Coco Chanel zawdzięczamy między innymi to, że kobiety porzuciły gorsety, odważyły się nosić spodnie, a długie włosy zamieniły na fryzurę na pazia lub chłopczycę. Ona wylansowała też modę na styl marynarski w tym wciąż popularne białe bluzy w cienkie niebieskie paski. Wynalazki Chanel mają też inną zaskakującą cechę. Nigdy nie wychodzą z mody! A oto najważniejsze z nich. Top one tworzą postawy nieśmiertelnego stylu Chanel.

Reklama

Fundamenty garderoby Chanel

Chyba najgenialniejszym pomysłem Coco Chanel była mała czarna. Jej kariera zaczęła się od okładki Vogue’a z roku 1926 i… nigdy się nie skończyła. Projektantka uważała, że mała czarna sukienka jest najlepszą przyjaciółką każdej kobiety i nigdy jej nie zawiedzie. Mawiała też podobno, że

czerń jest sprawdzonym lekarstwem na zły gust

Inny odkryciem Chanel było to, w jak wielu okolicznościach może przydać się koszulowa bluzka. A mówiąc dokładniej, biała bluzka. Biel stała się więc remedium na znany od zawsze problem: „Nie wiem, co na siebie włożyć”. Następną prawdziwą ikoną domu mody Chanel są tweedowe kostiumy. Zacznijmy jednak do samego materiału. Piękno tweedu Chanel dostrzegła obserwując garderobę swego bliskiego przyjaciela Diuka Westminsteru… Od 1924 roku projektantka zaczęła zamawiać ten materiał w szkockich manufakturach i szyć z niego swoje kultowe zestawy żakiet plus spódnica. Na wybiegach domu mody Chanel widzieliśmy je do dzisiaj w tysiącach różnych odmian. A zestaw żakiet plus marynarka stał się kolejnym sprzymierzeńcem milionów kobiet.

Reklama

Niezastąpione dodatki Coco Chanel

Równie odkrywcza była Coco Chanel jeśli chodzi o dodatki. Choć trudno w to uwierzyć, perły swoją karierę w XX wieku zawdzięczają właśnie Coco Chanel. Spopularyzowała je na tyle, że stały się znakiem rozpoznawczym gwiazd w rodzaju Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Chanel również była wielką fanką sztucznej biżuterii. Uważała, że jest równie piękna co ta wykonana ze złota i szlachetnych kamieni, ale znacznie tańsza. Pewnie zdziwiłaby się więc, ile dziś kosztuje plastikowa biżuteria z logo Chanel! Projektantka uwielbiała też kamelie. Zakochała się w tych kwiatach po przeczytaniu Damy kameliowej Alexandra Dumasa. Miały one dodatkowo tę zaletę, że były całkowicie bezwonne. Nie zakłócały więc zapachu perfum Chanel No. 5… Skutkiem tego uczucia właścicielki kwiat kamelii stał się jednym z symboli domu mody Chanel. Wykonany z tweedu, filcu, jedwabiu, srebra czy plastiku od dziesięcioleci ozdabia niezliczone ubrania i dodatki z logo Chanel. Równie brzemienny w skutki był też inny wynalazek, czyli pikowana torebka. Pierwszy z pikowanych modeli powstał w 1929 roku. Inspiracja dla jego powstania były akcesoria jeździeckie. Burgundowa wyściółka była zaś wspomnieniem uniformu, który projektantka nosiła w sierocińcu. Ten historyczny egzemplarz nosiło się tylko w ręku. Dopiero w 1955 roku pojawił się model, który można było zarzucić na ramię. Trudno w uwierzyć, ale wcześniej szanująca się kobieta o wyższym statusie społecznym nigdy tak torby nie nosiła! A więc to kolejna rewolucja zapoczątkowana przez Chanel. I trwa do dziś! Bo jak kiedyś powiedziała ta wielka projektantka:

Moda przemija, styl pozostaje

Francois Kollar/Ministere de la Culture, France
East News, materialy prasowe
Reklama
Reklama
Reklama