Reklama

Kostiumy są jednymi z najważniejszych elementów w produkcji filmowej. To właśnie dzięki nim widz łatwo rozpoznaje gatunek, czy krąg kulturowy. Niekiedy ubiór bohaterów wręcz „mówi” za nich i dookreśla osobowość, a także wskazuje na status społeczny. Często zdarzało się, że stylizacje wybrane przez twórców danego obrazu miały wpływ na całe pokolenia, np. zestawy złożone z krótkich kurtek motocyklowych, mocnych butów roboczych, t-shirtów i jeansów zaprezentowane w filmie Dziki z Marlonem Brando, stały się wzorem, z którego wyewoluowało wiele powojennych męskich strojów. Współcześnie takim fenomenem był serial Seks w wielkim mieście, a potem także filmy ukazujące dalsze lody uwielbianych bohaterek.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztowała tiulowa spódnica Carrie Bradshaw z serialu Seks w wielkim mieście? Ta cena was zaskoczy!

Kultowe kreacje filmowe

Co ciekawe, kostiumy filmowe często miały wręcz wyprzedzać trendy, bo przecież pomiędzy kręceniem filmu a jego projekcjami w kinie, mijało czasem nawet kilkadziesiąt miesięcy. Lucien Lelong, francuski projektant mody, mawiał: „My, projektanci, nie możemy już żyć bez kina, podobnie jak kino nie może żyć bez nas. Utwierdzamy się nawzajem w swoich instynktach”. Taki stan rzeczy trwa do dzisiaj. Widzowie często po obejrzeniu filmu chcą wyglądać dokładnie tak, jak jego bohaterowie. Zdarza się też tak, że choć krytycy na danym obrazie nie zostawiają suchej nitki, to mimo to staje się on kultowy tylko ze względu na pokazane w nim stylizacje...

Reklama

Jakimi bohaterkami filmowymi możemy się zainspirować stojąc rano przed szafą i nie wiedząc w co się ubrać? Zobaczcie w naszej galerii!

Reklama
Reklama
Reklama