Reklama

Katharine Hepburn - ekscentryczka, która świat filmu podbiła dzięki nietuzinkowej urodzie i osobowości. Ikoną wielkiego ekranu stała się w latach 30., a jej kariera trwała ponad sześć dekad. Zdobyła cztery Oscary i aż dwanaście nominacji w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Wśród najważniejszych filmów w jej karierze wymienia się „Filadelfijską opowieść” George’a Cukora, „Kobietę roku”, czy „Afrykańską królową”. Ale wyróżniała się nie tylko na ekranie. Do dziś uważa się ją za symbol kobiecej niezależności. Poznaj jej niezwykłą historię.

Reklama

Życie Katharine Hepburn: dzieciństwo, kariera

Katharine urodziła się w 1907 roku w Hartford w Connecticut jako córka sufrażystki Katharine Marthy Houghton i urologa dr. Thomasa Norvala Hepburna. Liberalni rodzice nauczyli Katharine mówić głośno i odważnie, cenić przede wszystkim przymioty umysłu i korzystać z życia na tyle na ile to możliwe, na przekór społecznym normom. Jej szczęśliwe dzieciństwo skończyło się brutalnie w 1921, gdy brat Katherine Tom popełnił samobójstwo. Aktorka długo nie mogła sobie poradzić z traumą (podobno nawet podawała datę urodzin Toma jako swoją). Jednak gdy jej się to udało, zdobyła siłę, która pomogła jej zrobić wielką karierę w konserwatywnym świecie filmu. Nie zachowywała się jak typowa hollywoodzka gwiazda - nie lubiła makijażu, unikała mediów i sławy.

CZYTAJ TEŻ: Sukienka Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany’ego” wciąż robi wrażenie! Jakie skrywa sekrety?

Katharine Hepburn nosiła się po męsku, czym wzbudzała kontrowersje. Słowa krytyki kwitowała:

Jak trzymasz się zasad, tracisz całą zabawę

W latach 30. kobietom, które nosiły spodnie, groził areszt za „przebieranie się za mężczyzn”. Za Freudem, który widział w męskim ubiorze kobiet „zazdrość o penisa” uważano to za perwersyjne. Katharine w swoich eleganckich rozszerzanych spodniach od garnituru lub ogrodniczkach szokowała. Ale też wywarła wpływ na tysiące kobiet, na których zrobiła wrażenie swoją siłą i bezkompromisowością. Setki kobiet kopiowały jej styl. Mówiono nawet, że wprowadziła rewolucję. „Katharine była świętą patronką niezależnych amerykańskich kobiet” - napisała po śmierci aktorki Mary McNamara w „Los Angeles Times”.

Reklama

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Katharine Hepburn w naszej galerii.

Reklama
Reklama
Reklama