Historia_najsłynniejszego_rozowego_kostiumu_Jackie_Kennedy_Czy_pochodził z kolekcji Chanel
Fot. Forum
ZE ŚWIATA MODY

Poznajcie tajemnice różowego kostiumu Jackie Kennedy! Czy rzeczywiście pochodził z kolekcji Chanel?

Jakie były jego losy po zamachu na prezydenta USA?

Marcin Brzeziński 28 maja 2020 18:29
Historia_najsłynniejszego_rozowego_kostiumu_Jackie_Kennedy_Czy_pochodził z kolekcji Chanel
Fot. Forum

Nawet takie mocarstwo jak USA wydało tylko jedną niekwestionowaną ikonę mody, a była nią Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy. Dziś to określenie mocno straciło na wartości. Media przyznają tytuł „ikony” bez mała każdej aktorce, która trzy razy pokaże się na czerwonym dywanie w przyzwoicie wyglądającej sukience. Ale w przypadku żony 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego ten tytuł naprawdę ma swój sens i swoją rangę. Pierwsza Dama USA stworzyła bowiem własny rozpoznawalny styl, którego oddziaływanie możemy obserwować przez dziesięciolecia.

Najsłynniejszy różowy kostium w historii

Taką ją zapamiętamy. Różowy kostium bouclé ze złotymi guzikami i toczek w tym sam odcieniu różu. Do tego białe rękawiczki. Taki zestaw wybrała Pierwsza Dama 22 listopada 1963 roku na prezydencką wizytę w Dallas. Ten elegancki, gustowny, lecz skromny strój przeszedł do historii i… stał się źródłem nieporozumień. Powszechnie uważa się, że pochodził z kolekcji paryskiego domu mody Chanel. Rzeczywiście wyglądał identycznie, jak model z aktualnej w tym czasie kolekcji legendarnej marki, lecz był dziełem… nowojorskiej pracowni Chez Ninon, który specjalizowała się w kopiowaniu francuskich kreacji. W co najtrudniej uwierzyć, podobno... za zgodą ich twórców!
Ale nie to sprawiło, że stał się tak sławny. O godzinie 12.30 w stronę prezydenta Kennedy’ego padły strzały… Został raniony w głowę i szyję. Jackie Kennedy nosiła zakrwawiony kostium podczas prób reanimacji męża, miała go też na sobie gdy na pokładzie Air Force One zaprzysięgano kolejnego prezydenta USA Lyndona B. Johnsona. Mimo wielu próśb nie zdjęła go ranka następnego dnia.

Niech zobaczą, co mu zrobili

powtarzała.

Historia_najsłynniejszego_rozowego_kostiumu_Jackie_Kennedy_Czy_pochodził z kolekcji Chanel
Fot. Getty Images

Niezrównany styl Jackie Kennedy

Różowy kostium Chez Ninon na zawsze będzie się kojarzył z tragicznym dniem w historii Ameryki, dniem, w którym został zastrzelony John F. Kennedy. I jest też perfekcyjnym przykładem stylu tej wyjątkowej Pierwszej Damy. Tego możemy być pewni, Jackie Kennedy kochała jednokolorowe zestawy i proste akcesoria: toczki, perły i białe rękawiczki. Świetnie prezentowała się też w kreacjach wieczorowych. To również zasługa stylisty i projektanta Olega Cassini, który zajmował się jej garderobą w latach 1961-1963, a więc wtedy, gdy była mieszkanką Białego Domu. On sprawił, że zaczęto ją nazywać „Amerykańską królową”. Zaprojektował na przykład brzoskwiniową jedwabną suknię, w której Jackie Kennedy zaprezentowała się w indyjskim Delhi. Być może również z tego powodu jej wizyta w Indiach i Pakistanie okazała się tak dużym sukcesem, że Amerykańska Agencja Informacyjna nakręciła propagandowy film zatytułowany Jacqueline Kennedy’s Asian Tour. Dzięki swej Pierwszej Damie jej rodaczki poznały też projekty wielkich europejskich domów mody: Christian Dior, Givenchy, Chanel. Jakże odważna i nowoczesna musiała im się wydać różowa suknia Diora z odkrytymi ramionami, w której wystąpiła na przyjęciu w Białym Domu w 1962!

Co się stało z różowym kostiumem Jackie Kennedy?

Jackie Kennedy rozumiała też jak mało kto, że są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody i dlatego zawsze warto mieć je pod ręką. Należały do nich apaszki Hermèsa, trencze z paskiem i skórzana torba Gucciego. Z wdzięczności za to oddanie włoski dom mody zmienił nazwę jej ulubionego modelu torebki na The Jackie. Po śmierci męża Jackie Kennedy dokonała znaczącej korekty w swojej garderobie. Nie pokazywała się na przykład bez dużych przeciwsłonecznych okularów. Zrezygnowała też z wyrafinowanych projektów francuskich domów mody, a także pożegnała się z Cassinim. Bliski stał się jej styl lat 70. Polubiła spodnie z rozszerzanymi nogawkami, sukienki boho, marynarki z dużymi klapami, czarne golfy i wiązane na głowie chusty. Ale każde z jej wcieleń, czy to z krótkiego pobytu w Białym Domu czy z lat późniejszych, miało w sobie ten sam nieuchwytny urok. Urok prawdziwej ikony mody.
Na koniec powróćmy do słynnego różowego kostiumu. W 2003 roku córka żony prezydenta Caroline Kennedy zdeponowała go w National Archives, gdzie przechowywany jest w specjalnych warunkach jak bezcenny skarb. Zgodnie z wolą donatorki nie jest eksponowany by nie doszło do jego zbezczeszczenia czy „spowodowania smutku lub cierpienia członków rodziny”. Zakaz ten ma obowiązywać do roku… 2103! Co tylko sprawia, że słynny kostium staje się jeszcze bardziej legendarny i wciąż wzbudza niemijającą fascynację.

Historia_najsłynniejszego_rozowego_kostiumu_Jackie_Kennedy_Czy_pochodził z kolekcji Chanel
Fot. Getty Images

Historia_najsłynniejszego_rozowego_kostiumu_Jackie_Kennedy_Czy_pochodził z kolekcji Chanel
Fot. Forum

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.