połóg higiena intymna
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Połóg bez tajemnic

Czyli jak dbać o siebie po porodzie

Marta Cieplak 5 grudnia 2022 07:45
połóg higiena intymna
Fot. adobe.stock.com

Poród to dla kobiety i jej ciała prawdziwe wyzwanie. Dlatego potrzebuje ono potem wsparcia i delikatności. Jak dbać o siebie po narodzinach malucha? Przede wszystkim z rozwagą i z odpowiednio dobranymi preparatami o działaniu kojącym.

ZOBACZ TAKŻE: Kąpiel i pielęgnacja maluszka bez tajemnic

Pielęgnacja w połogu

Przyjście na świat dziecka to niezwykle radosne wydarzenie, ale dla mamy także niewiarygodne wyzwanie. Czy wiesz, że poród jest wysiłkiem większym niż udział w maratonie? Najbardziej odczuwalne jest to oczywiście w okolicach krocza, bo główka dziecka mająca około 27–30 centymetrów musi zmieścić się w szyjce macicy, której rozwarcie wynosi 10 centymetrów. Dlatego niejednokrotnie dochodzi w czasie parcia do pęknięcia, nacięcia krocza lub urazów stref intymnych, o które potem należy zadbać jak najszybciej. Aby zrobić to właściwie, należy sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne kosmetyki do higieny intymnej.

matka z dzieckiem połóg
Fot. adobe.stock.com

Higiena po porodzie

Aby wszystko goiło się szybko i bezproblemowo, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim okolice intymne powinny być czyste i suche, a podkłady poporodowe oraz podpaski dobrane tak, by nie powodowały podrażnień i odparzeń. Szukaj tych naturalnych i ekologicznych, wykonanych z czystej bawełny, niebarwionych i niechlorowanych. Ale uwaga: laktacja może zwiększać krwawienie, dlatego jeśli karmisz piersią, to po każdym „posiłku” maluszka zmień podkład na nowy. Aby taki podkład trzymał się dobrze i na miejscu, a także nie uciskał okolic intymnych, kup majtki poporodowe wykonane ze specjalnej przewiewnej siateczki. Są wygodne i idealnie sprawdzą się podczas pierwszych dni po narodzinach dziecka.

Dopiero gdy krwawienie będzie wyraźnie mniejsze, możesz zamienić duże objętościowo podkłady na cieńsze podpaski. Sprawdzą się także majtki menstruacyjne wielokrotnego użytku, które możesz prać w pralce w delikatnych płynach i proszkach (najlepiej przeznaczonych dla niemowląt, bo są najdelikatniejsze i nie będą powodowały podrażnień). Pamiętaj też, że przez pierwsze tygodnie po porodzie po każdej wizycie w toalecie należy się podmyć w kierunku od przodu do tyłu (nigdy odwrotnie!) – do wyboru masz płyny antyseptyczne albo płyny do higieny intymnej. Jak wybrać ten najlepszy? Powinien mieć naturalny i przebadany skład, działać antybakteryjnie, pomagać w utrzymaniu właściwego pH, a także nawilżać i łagodzić podrażnienia. Dobrze byłoby też, gdyby w płynie do higieny intymnej znalazły się składniki wpływające na stymulację korzystnej mikroflory, która między innymi ochroni cię przed infekcjami. Przez minimum kilkanaście dni po porodzie unikaj natomiast długich i gorących kąpieli (mogą zwiększyć krwawienie z dróg rodnych) oraz używania do podmywania gąbek lub myjek, które mogą być siedliskiem bakterii. Noś też wygodne, przewiewne ubrania. Latem sukienki lub spódnice, a jesienią i zimą spodnie wykonane z miękkiego materiału.

Co w razie bólu w czasie połogu?

Niejednokrotnie zdarza się, że miejsce po szyciu po prostu boli, szczególnie do momentu zdjęcia szwów. Co wtedy robić poza siadaniem na tak zwanej poduszce z dziurką? Warto sięgnąć po podkłady z lodu. A jeśli to nie pomoże, wziąć leki przeciwbólowe – najlepiej te na bazie paracetamolu, który jest bezpieczny także dla dzieci karmionych piersią.

Więcej o pielęgnacji w ciąży i po porodzie przeczytasz w magazynie VIVA! Mama

Agnieszka Hyży, VIVA! Mama, listopad 2022, 5/2022
Fot. Olga Majrowska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.