michael-bond-i-miś-paddington
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Mały niedźwiadek o wielkim sercu. 10 rzeczy, których nie wiecie o Misiu Paddingtonie

Jeśli nie lubicie Paddingtona, to chyba misia w sercu nie macie!

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 23 maja 2022 15:18
michael-bond-i-miś-paddington
Fot. materiały prasowe

Obok Kubusia Puchatka, Misia Yogi, a w Polsce - Misia Uszatka, jest najpopularniejszym fikcyjnym niedźwiadkiem. Kochają go nie tylko dzieci, ale też dorośli na całym świecie. To rezolutny niedźwiadek o wielkim sercu, wielbiciel marmolady, dobrych manier i przygód! Ma ogromny talent do wpadania w tarapaty, ale wszystko uchodzi mu płazem. Opowieści o nim to klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu. Seria została przetłumaczona na ponad 30 języków, już od przeszło 60 lat rozgrzewa serca maluchów i pokazuje, że gafy zdarzają się nawet najlepszym. I misiom, i dzieciom.

miś-paddington
Fot. materiały prasowe

W Polsce przygody Misia Paddingtona ukazały się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon. W 2022 roku zostały wydane wznowienia niektórych części. W serii ukazały się m.in.: „Miś zwany Paddington", „Jeszcze o Paddingtonie”, „Paddington daje sobie radę”, „Paddington za granicą”, „Nowe przygody Paddingtona” i „Paddington się krząta”

Oto 10 rzeczy, których możecie o nim nie wiedzieć:

1. Miś Paddington oryginalnie pochodzi z Peru. Nazywał się tam Pastuso. Nie do końca wiadomo, jak trafił do Anglii.

2. Jego imię pochodzi o stacji metra, na której został znaleziony przez rodzinę Brownów. Ponieważ miś został adoptowany, jego pełne imię i nazwisko to Paddington Brown. Miś na szyi miał tabliczkę z napisem "Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem".

3. Twórcą przygód Misia Paddingtona jest Michael Bond. Pierwszą część przygód niedźwiadka "Miś zwany Paddington" wydał w 1958 roku. Napisał ją w 10 dni. Za swoje zasługi został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

4. Do stworzenia postaci niesfornego misia Bonda zainspirowała osamotniona maskotka, która leżała na sklepowej półce. Postanowił ją podarować swojej żonie.

miś-paddington
Fot. materiały prasowe

5. Paddington, tak jak brytyjska królowa, urodziny obchodzi dwa razy w roku: 25 czerwca i 25 grudnia.

6. Paddington zawsze ma przy sobie słoik marmolady w walizce oraz kanapkę z marmoladą pod kapeluszem. To tak na wszelki wypadek, gdyby zgłodniał.

7. Najserdeczniejszym przyjacielem Misia jest Pan Gruber, właściciel sklepów z antykami. Podczas swoich spotkań rozmawiają i jedzą słodkie bułeczki, które popijają ciepłym kakao.

8. Swój charakterystyczny kapelusz Paddington dostał od wujka jeszcze w Peru. Kalosze oraz płaszczyk kupiła mu dopiero rodzina Brownów.

miś-paddington
Fot. materiały prasowe

9. Na stacji Paddington w Londynie jest pomnik Paddingtona, którego rozmiar jest taki, jaki mógłby mieć Paddington, gdyby istniał naprawdę.

10. Miś Paddington doczekał się dwóch fabularnych ekranizacji. W obu głosu użyczał mu Ben Whishaw. Misiowi na ekranie partnerował m.in. Hugh Grant.

I jak tu nie kochać Misia Paddingtona?!

Materiał powstał z udziałem wydawnictwa Znak

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.