„Biurko setki razy przestawiałem”. To tu powstawały największe dzieła Jerzego Pilcha
Pisarz pokazał nam, jak wygląda jego azyl
Śmierć Jerzego Pilcha wstrząsnęła fanami jego twórczości. Smutną wiadomość w rozmowie z Gazetą Wyborczą potwierdziła żona pisarza. „Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać”, powiedziała. Jerzy Pilch przyszedł na świat w Wiśle w 1952 roku. Zmarł w swoim domu w Kielcach w piątek 29 maja 2020 roku po południu. „Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem”, podaje Gazeta.pl. Miał 68 lat. Do jego najgłośniejszych dzieł należą „Spis cudzołożnic”, „Pod mocnym Aniołem” (za którą w 2001 roku otrzymał nagrodę Nike), „Rozpacz z powodu utraty furmanki” oraz „Wiele demonów”. W 2012 roku artysta przyznał, że cierpi na Parkinsona. Chwilę później wziął udział w wyjątkowej sesji dla magazynu VIVA!. Pisarz pokazał nam, jak wygląda miejsce, w którym powstają jego wielkie dzieła. Czytelnicy magazynu mogli zobaczyć m.in. pracownię Pilcha, pełną książek i różnym woluminów. Przypominamy tę niezwykła sesję zdjęciową, którą opatrzyliśmy najbardziej znanymi cytatami Jerzego Pilcha.
1 z 9
„Życie bez kogoś bliskiego, kto siedzi obok, jest trudne”
2 z 9
„Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać”
3 z 9
„Po co się budzić, skoro na jawie jest jeszcze gorzej? Jawa jest jednym wielkim powodem do picia.”
4 z 9
„Dla człowieka piszącego nie ma większej męki niż pisanie rzeczy zbytecznych”
5 z 9
„Wszystko jedno, czy się ma przed sobą sto lat, rok czy tydzień, zawsze się ma przed sobą wszystko.”
6 z 9
„Pewien niczego człowiek być nie może, zwłaszcza życia.”
7 z 9
„Wszystko mi można zarzucić z wyjątkiem rozległej erudycji. Nie mieć głowy obciążonej daremną spekulacją: wielkie szczęście. Dla praktyka nieodzowna konieczność.”
8 z 9
„Można zakochać się w kobiecie, która nie lubi książek? Można, ale po co? Kto przy zdrowych zmysłach zakochuje się w kobiecie, która nie lubi książek?”
9 z 9
„A odpowiedzi na fundamentalne pytania nie ma. Nie ma takich, które by rozstrzygnęły sekret życia”.