Barbara i Jerzy Stuhr, VIVA!, grudzień 2016
Fot. Robert Wolański
NOWY NUMER

Jerzy Stuhr kręci film w Rzymie. Tylko w VIVIE! opowiada, za co uwielbia Włochy!

BEATA NOWICKA 14 grudnia 2016 20:15
Barbara i Jerzy Stuhr, VIVA!, grudzień 2016
Fot. Robert Wolański

Barbara i Jerzy Stuhrowie są zakochani we Włoszech: w kulturze, języku, którym biegle władają, w zjawiskowej sztuce. I w kuchni. Jerzy Stuhr żartuje, że pół zawodowego życia spędził w Italii: grając w filmach, sztukach teatralnych, prowadząc warsztaty aktorskie i wykładając na Uniwersytecie w Palermo na Sycylii. O miłości do słonecznej Italii opowiadają w najnowszym numerze VIVY!.

 

Jerzy Stuhr właśnie kręci w Rzymie kolejny film, co stanowi okazję do zwiedzania zabytków i ulubionych restauracji tego legendarnego miasta.

 

Jerzy Stuhr: Jak przyjeżdżam do Rzymu, raz na dwa- trzy miesiące zawsze zaczynam od caccio e pepe: musi być specjalne tonnarelli, do tego prawdzie pecorino romano, pepe i nic więcej. Niente di piu. A potem lecą wszystkie inne rzymskie dania: trippa alla romana- flaki po rzymsku, coda alla vaccinaro- duszone w winie ogony wołowe. Trzeba tylko wiedzieć gdzie iść, my mamy swoje ulubione miejsca. Mieszkamy w pięknej dzielnicy Prati, za murem Aureliana, tuż przy Tybrze, tam już nie ma turystów, jest nasza śliczna rezydencja i spokój. Jeden przystanek metrem do Pizza del Popolo i dwa do Schodów Hiszpańskich.

 

Beata Nowicka: Wszyscy znają Pana miłość do Włoch, ale to Pani Basia pierwsza mówiła po włosku i pierwsza tam wyjechała.

Jerzy Stuhr: Basia studiowała we Włoszech. Miała stypendium z Accademia di Santa Cecilia jak jeszcze była żelazna kurtyna. Rany boskie, jaki ja byłem wtedy zazdrosny. Przyjeżdżała z Włoch, majtki sobie kupiła włoskie, a tu wszystkie dziewczyny chodziły w barchanowych. Nie można było prać w akademiku, bo koleżanki od razu podgrandzały. Tydzień i było po majtkach (śmiech). Dla nas takim magicznym miastem jest Wenecja, bo Basia to stypendium dostała do Wenecji. Z zazdrości też załatwiłem sobie stypendium i pojechałem na festiwal filmowy do Wenecji.

 

Polecamy też: Tylko VIVIE! obiecali ujawnić całą prawdę! O czym mówią Barbara i Jerzy Stuhrowie w pierwszym wspólnym wywiadzie?

 

Barbara Stuhr: I teraz mój wtręt. Ja byłam na pierwszym roku Akademii Muzycznej w Krakowie, Jerzy studiował jeszcze polonistykę. On dostał stypendium w ministerstwie kultury, a ja w głębokiej komunie wsiadałam w samolot mając w bucie 10 dolarów i pojechałam na egzamin do Accademii Santa Cecilia w Wenecji. Tam zagrałam i dostałam stypendium. Miałam wizę turystyczną, tekturową walizeczkę i skrzypeczki.

 

Jerzy Stuhr: Józef Tejchma też dał mi to stypendium do Wenecji. I potem po latach, jak szedłem po czerwonym dywanie z Dominiką Ostałowską, Pawłem Edelmanem, Kasią Figurą i filmem „Historie miłosne” w konkursie, to myślałem: Boże, ja tam stałem kiedyś w tym tłumie. Deja vu. Tu szedł Sean Connery i Ursula Andress, był 1962 rok i pokaz Bonda „Dr.No”, a my stypendyści tam się tłoczyliśmy za barierkami. Takie koło się zatoczyło. Wenecja to było całe życie magiczne miasto dla nas.

 

Barbara Stuhr: I czyż nie powinnyśmy być szczęśliwi?

 

Cały wywiad Beaty Nowickiej z Jerzym i Barbarą Stuhrami przeczytasz w najnowszym numerze VIVY! W kioskach od 15 grudnia.

 

Ewa i Jerzy Stuhrowie
Fot. Robert Wolański

 

Polecamy też: „Syn nie przyznał się w klasie, że jestem piosenkarką!”, Halina Mlynkova opowiada w VIVIE! o swoim życiu w Czechach​

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…