Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Szymon Bieniuk, Jan Bieniuk, Bieniuk, Viva! 18/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz
tylko w VIVIE!

Najmłodszy syn Anny Przybylskiej niemal nie pamięta mamy: „Codziennie myślę o mamie i wtedy moja twarz robi się smutna”

„Tak bardzo za nią tęskniłem”

Krystyna Pytlakowska 20 września 2022 18:46
Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Szymon Bieniuk, Jan Bieniuk, Bieniuk, Viva! 18/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz

Jaś, najmłodszy syn Ani, miał trzy lata, kiedy mama odeszła. Niewiele pamięta. Szymon czasem myśli, jaka byłaby teraz. Oliwia mówi, że brakuje jej rozmów z nią. Siostra Ani Agnieszka Kubera i jej mama Krystyna Przybylska przywołują obrazy z rodzinnego domu. Tuż przed premierą filmu o Annie Przybylskiej – „Ania”, który dla partnera aktorki Jarosława Bieniuka jest pełnym miłości epitafium, wracają wspomnienia…

Jan Bieniuk o mamie

Pierwszy raz rozmawiam z Jasiem, najmłodszym synem – miał niecałe trzy lata, kiedy Ania zmarła. Niewiele wtedy jeszcze rozumiał. Teraz ma 11 lat i swoje szkolne życie.

– Coś pamiętam – mówi. – Na przykład, kiedy ufarbowała włosy na blond. Weszła do łazienki z czarnymi, a wyszła z jasnymi. A mnie zamurowało, bo prawie jej nie poznałem. Wyobrażam sobie jej zapach i dotyk, i jak mnie przytulała. Znam wszystkie jej zdjęcia i niektóre filmy na wideo, które nagrywał tata. Uważam, że była bardzo ładna. A tego dokumentu jestem bardzo ciekawy.

Myślisz często o mamie?

– Codziennie i wtedy moja twarz robi się smutna. Staram się więc myśleć o jej uśmiechu, bo ja też robię się wtedy weselszy. Teraz zresztą jest mi łatwiej niż kiedyś. Tak bardzo za nią tęskniłem. A jak myślę o mamie, to zastanawiam się, co by powiedziała na to czy na tamto. I że pewnie by na mnie nakrzyczała, że nie włożyłem talerza do zmywarki. Pogodziłem się z tym, że jej nie ma. Staram się nad sobą nie użalać, bo przecież – jak mówi babcia Lidzia – trzeba iść dalej.

Zobacz też: Mama Ani Przybylskiej o jej ostatnich chwilach. Nadal nie uporała się ze stratą córki

Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Szymon Bieniuk, Jan Bieniuk, Bieniuk, Viva! 18/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz

 Oliwia Bieniuk, Szymon Bieniuk, Jan Bieniuk, Viva! 18/2022

Myślę, że Ania byłaby bardzo dumna z Jasia, tak do niej podobnego. Takie same oczy, pełne usta, nosek. Po prostu śliczny chłopiec i bardzo rezolutny. Naprzeciwko siedzi Oliwia zapatrzona w swój telefon. Jak większość jej rówieśników. Niebawem skończy 20 lat, zaczyna studiować w szkole aktorskiej Bogusława Lindy. Idzie drogą mamy – chce być aktorką.

– Mama pewnie przytaknęłaby mojej decyzji, choć na pewno ostrzegałaby mnie przed pułapkami tego zawodu. Ale teraz staram się nad tym nie zastanawiać.

Oliwia jest w trakcie przeprowadzki do Warszawy i urządzania się tam. Dorosłość nie jest łatwa, ale pociągająca. Oliwia sama jest ciekawa, jak sobie poradzi. Ale wierzy w siebie, jak mama.

– Kiedy mi jej najbardziej brak? – zamyśla się. – Brakuje mi rozmów z nią. Wiedziałaby o mnie wszystko. Tacie niektórych rzeczy nie mogę powiedzieć.

– Jest bardzo do Ani podobna w gestach, reakcjach. Taka śmieszka jak moja córka, towarzyska, rozgadana – ocenia babcia Krysia. – Kiedy po obiedzie wyciąga z torebki chusteczkę, wyciera usta i ręce, widzę w niej Anię, która robiła tak samo.

Młodszy brat Oliwii, 16-letni Szymon, uśmiecha się. Już nie płacze, myśląc o mamie. Kiedyś nie rozumiał, jak można się pogodzić z jej odejściem. Była jego najlepszą przyjaciółką.

– Powiedziała mi, że mnie kocha, bo jestem jej synem, ale ważne, że jestem jej przyjacielem. Mówiła, że jesteśmy bratnimi duszami. Jestem jak ona pedantem. I chyba mam jej poczucie humoru. Pamiętam, jak nas rozśmieszała, gdy razem nagrywaliśmy film. Była taka mega zabawna. Czasem myślę o tym, jaka byłaby teraz. Ale gdybanie nie jest tu potrzebne.

– A ja myślę o mamie, gdy idę spać. I modlę się za nią. Codziennie – dodaje Oliwia.

Cały materiał dostępny w nowym numerze VIVY! od 22 września. 

Sprawdź też: Nauczycielka Anny Przybylskiej wspomina aktorkę: „Była to taka skromna, prawdziwa dziewczyna z sąsiedztwa”


Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Szymon Bieniuk, Jan Bieniuk, Bieniuk, Viva! 18/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz

Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Szymon Bieniuk, Jan Bieniuk, Viva! 18/2022

Oliwia Bieniuk, Jan Bieniuk, Szymon Bieniuk, Anna Przybylska, VIVA! grudzień 2011, VIVA! 25/2011
Fot. Marlena Bielińska/move

Oliwia Bieniuk, Jan Bieniuk, Szymon Bieniuk, Anna Przybylska, VIVA! grudzień 2011 

Jarosław Bieniuk, Oliwia Bieniuk, Krystyna Przybylska, Viva! 18/2022 okładka
Fot. Mateusz Stankiewicz

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?