Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Tomasz Mackiewicz… W Himalajach zginęło wielu polskich wspinaczy. Pamiętasz ich?
1 z 7
Minął tydzień od zaginięcia Tomasza Mackiewcza na stokach ośmiotysięcznika Nanga Parbat w Karakorum. Leżący na terenie Pakistanu szczyt był obsesją wspinacza. Mackiewicz próbował go zdobyć sześć razy. Za siódmym podejściem wszedł na szczyt, nie miał już jednak sił by zejść. Dramatyczna akcja ratunkowa w wyniku której ocalono francuską himalaistkę Elisabeth Revol, przeprowadzona przez Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę Piotra Tomalę i Jarosława Botora, znów zwróciła oczy całego świata na polskich wspinaczy.
Z OSTATNIEJ CHWILI: Adam Bielecki, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat miał wypadek na K2! Jaki jest stan jego zdrowia?
Zawsze należeli oni do światowej elity tego sportu. Nazywani „lodowymi wojownikami” słynęli z wspinaczki zimą, w najtrudniejszych warunkach. Wyznaczali nowe trasy, z niezwykłym poświęceniem ratowali swoich towarzyszy. Wielu z nich zginęło. Tomasz Mackiewicz jest 57 Polakiem, który na zawsze został w najwyższych górach świata – Himalajach i Karakorum. Każda z tych tragedii wywołuje zawsze mnóstwo komentarzy i powracające pytania: po co tam idą? Dlaczego podejmują tak wielkie ryzyko? I przypomina inne górskie dramaty, które wstrząsnęły Polską.
Polecamy też: Czy jej winą jest to, że przeżyła? Polscy internauci nie zostawiają na Elisabeth Revol suchej nitki
1939. Tragedia w Himalajach
Już pierwsza polska wyprawa w Himalaje w lipcu 1939 roku zebrała śmiertelne żniwo. 18 lipca 1939 roku w lawinie na zboczu siedmiotysięcznika Tirsula zginęli w lawinie Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński.
Zobacz także: Kukuczka, Heinrich, Rutkiewicz, Berbeka.... W najwyższych górach świata zginęło 57. Polaków. EKSKLUZYWNE VIDEO
2 z 7
Sukces w cieniu tragedii
Złotą erę polskiego himalaizmu zakończyła tragedia pod Mount Everestem. W wyniku zejścia lawiny 27 maja 1989 roku zginęli Zygmunt Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Wacław Otręba i Mirosław Gardzielewski. Tragedię poprzedził wielki sukces. Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak weszli na szczyt bardzo trudną zachodnią granią przez przełęcz Lho La. Marciniak jako jedyny przeżył zejście lawiny. Zmagając się ze ślepotą śnieżną brnął w śniegu szukając obozu. Po 55 godzinach nadeszła pomoc zorganizowana przez Artura Hajzera. Andrzej Marciniak zginął dwadzieścia lat później w Tatrach
3 z 7
Od śmierci w dolinie zachowaj nas Panie
Jerzy Kukuczka, który jako drugi na świecie zdobył koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie 14 ośmiotysięczników na Ziemi!), zginął 24 października 1989 roku na południowej ścianie Lhotse. To właśnie od zdobycia tej góry 10 lat wcześniej rozpoczął swoją wielką himalaistyczną karierę. Koronę Ziemi zdobył już po tym, jak zrobił to Reinhold Messner, ale trzy szczyty zdobył po raz pierwszy zimą, a na jeden z nich wszedł samotnie. Na południową, niezdobytą wtedy jeszcze ścianę Lhotse szedł z Ryszardem Pawłowskim. W pewnym momencie, na dość łatwym odcinku, odpadł od ściany i runął w trzykilometrową przepaść. Lina łącząca obu wspinaczy przerwała się na granitowej grani. To uratowało życie Pawłowskiemu. Ciała Jerzego Kukuczki nigdy nie odnaleziono. Przez lata jego towarzysze utrzymywali, że pochowano go w lodowej szczelinie. Informacja o miejscu pochówku była konieczna, aby rodzina Kukuczki mogła otrzymać pieniądze z ubezpieczenia. „Od śmierci w dolinie zachowaj nas Panie”, taką modlitwę zwykł powtarzać Jerzy Kukuczka. Bóg wysłuchał jego prośby.
4 z 7
Najwybitniejsza polska himalaistka
13 maja 1992 w drodze na szczyt Kanczendzonga w Himalajach, trzecią co do wielkości górę na świecie, zginęła Wanda Rutkiewicz. Była najwybitniejszą polską himalaistką, trzecią kobietą na świecie i pierwszą Polką, która stanęła na szczycie Mount Everestu. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła K2 w Karakorum, drugi co do wielkości szczyt Ziemi. Na Kanczendzongę szła z wyprawą meksykańską. Miała wtedy 49 lat. Towarzyszył jej młody Meksykanin Carlos Carsolio. Tuż pod szczytem Wanda Rutkiewicz opadła z sił, fatalnie się czuła, wymiotowała. Carsolio wszedł na górę, wracając spotkał Wandę, która jednak odmówiła powrotu. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.
5 z 7
Kontrowersje na Broad Peak
Dramatyczny przebieg i tragiczny finał miała polska wyprawa zimowa na Broad Peak w Karakorum. 5 marca 2013 na szczycie ośmiotysięcznika po raz pierwszy zimą stanęło czterech „lodowych wojowników”: Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Do bazy wróciło tylko dwóch. Tomasz Kowalski zmarł z wyczerpania. Jego ciało odnaleziono w lipcu na wąskiej grani na wysokości 7960 metrów. Rok później podczas wyprawy „Broad Peak Memorial Expedition” przeniesiono je w inne miejsce i pochowano. Maciej Berbeka zaginął podczas zejścia z Broad Peak. Nigdy go nie odnaleziono. Wiele kontrowersji wzbudziła wtedy postawa Adama Bieleckiego i Artura Małka, którzy idąc swoim tempem nie czekali na pozostających w tyle towarzyszy.
6 z 7
Tragiczny 2013 rok
W tym samym, tragicznym dla polskiego himalaizmu 2013 roku zginął Artur Hajzer, jeden z najwybitniejszych wspinaczy, twórca i szef programu Polski Himalaizm Zimowy. W czerwcu, podczas wyprawy na Gaszerbrum I odpadł od ściany tzw. Kuluaru Japońskiego i spadł ok 500 metrów. Jego ciało odnalazł towarzyszący mu Marcin Kaczkan.
7 z 7
Groźna Naga Góra
W nocy z 25 na 26 stycznia 2018 na wysokości 7200 metrów pod szczytem Nanga Parbat po raz ostatni widziano żywego Tomasza Mackiewicza. Towarzysząca mu w wyprawie Francuzka Elisabeth Revol zostawiła go w szczelinie, a sama ruszyła w dół. Miał chorobę wysokościową, ślepotę śnieżną i odmrożenia. Nie mógł się poruszać. Nie było już dla niego nadziei…