Reklama

Aktorstwo pokochał całym sercem. Przez ponad sześć dekad Ryszard Barycz wcielał się na ekranie w różnorodne role i choć wiele z nich było tylko epizodami, nie przeszły niezauważone. Poza tym spełniał się na deskach teatralnych, a także w pracy w radio. Od 1983 roku wcielał się w Antka Borkiewicza w kultowych "Matysiakach". Miał wiele wielbicielek, które wzdychały do jego talentu, elegancji i czaru, on jednak nie uległ pokusom...

Reklama

[Ostatnia aktualizacja treści na VUŻ 15.03.2024 r.]

Kim był Ryszard Barycz? Dorobek artystyczny, popularność wśród pań

Urodził się 17 marca 1924 roku, pochodził ze Lwowa. Po maturze zamieszkał w Gdańsku i zaczął przygotowywać się do zawodu aktora w Studiu Aktorskim Iwa Galla. Pierwszy raz wystąpił na scenie w 1946 roku, a dwa lata później zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Na tym jednak nie zakończył swojej edukacji. 24-latek pełen pasji do odkrywanego zawodu, przeprowadził się do Łodzi i tam został studentem Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Ukończył go w 1954 roku, po czym przeniósł się do stolicy - czuł, że tam jego kariera może nabrać rozpędu. To z tym miastem Ryszard Barycz związał resztę swojego życia.

Widzowie mogli oglądać go na deskach Teatru Nowej Warszawy, Młodej Warszawy, Powszechnego i Dramatycznego. Od 1970 roku związał się na stałe z Teatrem Współczesnym, w którym występował niemal do końca swojego życia. Kiedy w obsadzie pojawiało się nazwisko Barycza, na widownię tłumnie przybywały kobiety. Elegancki i czarujący aktor miał wśród płci pięknej bardzo dużo wielbicielek.

"Gdy grał księcia Bołkońskiego w "Wojnie i pokoju", na widowni była miażdżąca przewaga kobiet. Zakochane panie w programach teatralnych obok jego nazwiska pisały "Kocham". Nierzadko pojawiały się też odciśnięte czerwone usta" - pisało o aktorze "Życie na gorąco".

Ryszard Barycz, Warszawa, Teatr Powszechny - spektakl "Siedmiu przeciw Tebom. Antygona"

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie minęło dużo czasu i o Ryszarda Barycza upomniał się także świat filmowy. Jeszcze zanim zamieszkał na stałe w Warszawie, zagrał epizod "Warszawskiej premierze" i od tamtej pory regularnie bywał na planach filmowych. Zagrał m.in. w "Szatanie z siódmej klasy", "Zemście" u boku młodziutkiej Beaty Tyszkiewicz, "Królu Maciusiu I", "Deszczowym lipcu", "Pierwszym dniu wolności", "Doktorze Judymie", "Sprawie Gorgonowej", "To nie tak jak myślisz, kotku". Podobnie jak ról teatralnych, aktor nie odmawiał tych filmowych niemal do ostatnich chwil. Jego ostatnim filmem była produkcja "Joanna" w reżyserii Feliksa Falka w 2010 roku.

Liczne wielbicielki i powodzenie wśród kobiet nie sprawiło jednak, że Ryszard Barycz uległ pokusom. Przez większość życia był szczęśliwym mężem tej samej kobiety, para doczekała się dwóch synów. Młodszego nazwali Iwo, po Iwo Gallu, polskim reżyserze teatralnym, którego Barycz był wielkim fanem.

Zobacz też: Kim jest Aleksandra Bystroń-Kołodziejczyk, której reżyser "Strefy Interesów" zadedykował swojego Oscara?

1956 r. Ryszard Barycz i Beata Tyszkiewicz na planie filmu "Zemsta"

archiwum Filmu / Forum

Ryszard Barycz: człowiek wielu talentów

Aktorstwo było tylko jednym z wielu zainteresowań, którymi pałał się w życiu Ryszard Barycz. Pozostał temu zajęciu wierny do końca swych dni, ale w wolnym czasie skupiał się także m.in. na pisaniu, malowaniu, stolarstwie i ogrodnictwie. W domu był złotą rączką, świetnie odnajdywał się też w roli dekoratora wnętrz — miejsca, w których zamieszkiwał, najpierw było to mieszkanie na Krakowskim Przedmieściu, a później dom pod Warszawą, urządzał niemalże sam i za każdym razem wprawiały oglądających w zachwyt.

Ryszard Barycz zmarł 28 lipca 2010 roku, informacja o jego śmierci była dla wszystkich szokiem - aktor do końca swoich dni pozostawał w dobrej formie i był aktywny zawodowo. Artysta spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Zobacz również: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz tworzyli fenomenalną spółkę w polskim kinie. Jakimi byli przyjaciółmi?

Warszawa ok. 1980 r. piosenkarka Stenia Kozłowska i aktor Ryszard Barycz

PAP/Maciej Belina Brzozowski

Ryszard Barycz, 2004 r.

Krzysztof Jarosz / Forum
Reklama

Źródło: film.wp.pl

Reklama
Reklama
Reklama