Reklama

Karol Strasburger ma wśród swoich przodków wiele wybitnych postaci, jego dziadek Edward Karol Strasburger był ekonomistą, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Do rodu Strasburgerów należał też słynny botanik Edward Adolf Strasburer. Ród jego babci z Komierowskich Strasburger wywodzi się z czasów Mieszka I. Poznajcie niezwykłą rodzinę znanego aktora i jego ukochaną babcię, która zostawiła mu „niebieski zeszyt”.

Reklama

Artykuł aktualizowany 9.02.2025 r.

Karol Strasburger: pochodzenie, znaczenie nazwiska

Karol Strasbsurger urodził się w 1947 roku. Jest jednym z najbardziej znanych polskich aktorów, jedni uwielbiają go za Familiadę i jego legendarne już „suchary”. Inni mają wciąż przed oczami pięknego Strasburgera jako Józefa Tolibowskiego z „Nocy i dni” albo podchorążego Władysława Niwińskiego z serialu wojennego ‘Polskie drogi”. Karol Strasburger wcale nie był pewny, czy chce zostać aktorem.

07.1975. Realizacja serialu "Polskie drogi" Nz. aktorzy Saturnin Żórawski (L) i Karol Strasburger.
/bpt/ PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

Zaczął od próby spełnienia marzeń o morskich podróżach, po maturze pojechał do Szczecina, zdał egzamin do Wyższej Szkoły Morskiej. Popłynął w rejs po Bałtyku na Darze Pomorza, zaliczył pierwszy semestr na wydziale nawigacji i na tym zakończył marynarską edukację. Potem studiował na Politechnice warszawskiej inżynierię sanitarną. Na studia aktorskie namówiła go dziewczyna, a potem żona Barbara Burska. Niewiele osób wie, że rodzina Strasburgerów pochodzi z Niemiec, ze Schwarzwaldu. Jego przodkowie przyjechali do Polski w XVIII wieku. Swoje nazwisko aktor tłumaczył w jednej z rozmów tak:

„Zawiera jednak w wymowie "Strasse" (spolszczone Stras), co znaczy "ulica" i "burger", czyli "obywatel". Gdyby to tłumaczyć z przymrużeniem oka, to "Bürgerstrasse" oznaczałoby: ulica "obywatela". Myślę, że gdyby żył mój ojciec, to mógłbym go o znaczenie nazwiska zapytać. Nie zdążyłem. O naszych korzeniach zaczęliśmy rozmawiać, gdy on był starszym człowiekiem”.

Małgorzata Strasburger, Karol Strasburger, VIVA! 16/2021 Fot. Olga Majrowska Fot. Olga Majrowska

Karol Strasburger: kim byli jego przodkowie?

Do Polski przyjechał prapradziad aktora — Jan za panowania Augusta III Sasa i osiedlił się w Wilanowie. To była rodzina złożona z wybitnych ludzi, profesorów, sędziów, naukowców, botaników zajmujących się anatomią roślin. Kuzyn aktora był botanikiem znanym na całym świecie z pionierskich przełomowych badań roślin. Na jego cześć jedną z roślin nazwano Strasburgeria.

Jako mały chłopiec aktor mieszkał w Kontancinie-Jeziornie pod Warszawą. Do Strasburgerów należała jedna z drewnianych, stylowych willi. Małego Karola wychowywała mama jego ojca – babcia Hania, z Komierowskich Strasburger. W Konstancinie prowadziła kawiarnie. Podczas wojny walczyła w AK-owskim podziemiu, miała kryptonim Urszula, była łączniczką, a potem komendantką grupy 200 kobiet działającej w powiecie piaseczyńskim, pod Warszawą. Kiedy Karol Strasburger ożenił się z Małgorzatą Strasburger, zabrał żonę w podróż poślubną do pałacu Komierowskich w Komierowie, nieopodal Borów Tucholskich. Ród babci aktora ma wielowiekowe tradycje, jego przodkiem był rycerz, który przybył do Polski z Dobrawą, która poślubiła Mieszka I.

RDWAKT . Textbook of botany. Botany. EDUARD STRASBURGER Bom at Warsavr. 1S44; died at Bonn, 1912. Contributed largely to our knowledge of the life histories of the seed plants and especially of their reproduction; founder of the 5tud- of the minute structure and the behavior of plant cells.. Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.. Allen, Charles E. (Charles Elmer), b. 1872; Gilbert, Edward Martinius, joint author. Boston,
Edward Strasburger, botanik. Fot. Alamy Limited

Babcia Hania słynęła ze wspaniałych wypieków, Karolowi zostawiła w spadku swój niebieski zeszyt. Zapisała w nim między innymi przepis na bezę, jak mówi pan Karol, najlepszą, jaką jadł w życiu. Tradycje cukiernicze są wpisane w historię rodziny, jeden z przodków aktora prowadził w Warszawie swoją cukiernię.

„Miałem przodków, których wstydzić się nie muszę. Ale co z tego wynika? - zastanawiam się. Niektórzy mówią, że geny, że spuścizna pewnego wychowania i pewnych tradycji — to niewątpliwie tak. Tradycja moich krewnych, ich osiągnięcia, powodują, że próbuję im dorównać, mimo że jestem artystą. Nie chcę odpaść z tego peletonu”, mówił Karol Strasburger.

Fot. Kamil Piklikiewicz/DDTVN/East News Warszawa, 12.03.2020 Na planie programu Dzien Dobry TVN N/Z: Karol Strasburger
Karol Strasburger Fot. Kamil Piklikiewicz/DDTVN/East News Warszawa KAMIL PIKLIKIEWICZ/Dzien Dobry TVN/East News

Karol Strasburger – jego miejsce na ziemi

Po latach aktor znowu zamieszkał w Konstancinie, z czego bardzo się cieszy. Mieszka tam razem z żoną Małgorzatą Strasburger i pięcioletnią córką Laurą. Wcześniej był dwa razy żonaty, jego pierwszą żoną była wspomniana już Barbara Burska, drugą Irena Morcińczyk. Pobrali się w 1981 roku i byli znaną i bardzo lubianą parą. W 2013 Irena Morcińczyk zmarła, przegrywając dwuletnią walkę z białaczką. Wydawało się, że Karol Strasburger nie podniesie się po tej stracie. Z czasem jednak wrócił do życia, ze swoją menedżerką Małgorzatą Strasburger stworzyli naprawdę szczęśliwą rodzinę.

Córeczka jest ich oczkiem w głowie. Mimo swoich lat Karol Strasburger jest w świetnej formie, jak mówi nigdy „nie palił ani nie pił gorzały”. Uprawiał za to sport. Nie był nigdy rozpieszczonym chłopcem, potrafi wiele rzeczy sam robić, na przykład zbudować kamper. Dom z ogrodem w Konstancinie to jego miejsce na ziemi, a żona i córka sprawiają, że jest szczęśliwym człowiekiem i ma komu opowiadać o swojej rodzinnej historii.

Reklama
Małgorzata Strasburger, Karol Strasburger, VIVA! 16/2021
Małgorzata Strasburger, Karol Strasburger, VIVA! 16/2021 Fot. Olga Majrowska Olga Majrowska
Reklama
Reklama
Reklama