Marek Papała
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Mija 22. rocznica śmierci generała Marka Papały

Ta zbrodnia wciąż owiana jest tajemnicą

Redakcja VIVA! 25 czerwca 2020 18:55
Marek Papała
Fot. East News

O tym zabójstwie mówiła cała Polska. 25 czerwca 1998 roku nadinspektor Marek Papała został zastrzelony na parkingu przed swoim blokiem w Warszawie. Jego ciało znalazła żona. Do dziś nieznane są motywy zbrodni, a sprawców nie oskarżono. Okoliczności tej śmierci wciąż pozostają niejasne.

Marek Papała - kim był?

Marek Papała urodził się 4 września 1959 roku w Pruchniku. Tam ukończył szkołę podstawową, później przeniósł się do Jarosławia. W 1983 ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, w 1985 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a rok później studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

Służbę w Milicji Obywatelskiej rozpoczął w 1979 jako ochotnik. Kilka lat później zatrudnił się w Komendzie Głównej, w Biurze Ruchu Drogowego. Pracował m.in. jako inspektor, naczelnik wydziału, zastępca dyrektora i dyrektor Biura. W 1995 awansował na zastępcę komendanta głównego , a dwa lata później ówczesny premier Włodzimierz Cimoszewicz mianował Marka Papałę komendantem głównym Policji w stopniu inspektora. Z tego stanowiska został odwołany w 1998 roku.

Marek Papała
Fot. East News

Śmierć Marka Papały

25 czerwca 1998 roku generał Marek Papała podjechał swoim samochodem pod blok na ulicy Rzymowskiego w Warszawie. Według ustaleń śledztwa, była godzina 22. Zmarł przy aucie, po postrzale w głowę z pistoletu z tłumikiem.

Dwie godziny przed śmiercią, Marek Papała był w Wilanowie na przyjęciu imieninowym u oficera SB Józefa Sasina. Oprócz rodziny Sasina, na przyjęciu obecny był amerykański biznesmen polskiego pochodzenia Edward Mazur, z którym Papała miał ustalać szczegóły wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Według zeznań świadków, Mazur opuścił przyjęcie niedługo po wyjściu generała z domu Sasinów. Wcześniej proponował, aby pojechali razem, ale Papała odmówił. Miał odebrać matkę z dworca, ale jej pociąg się spóźniał, więc wrócił do domu.

Edward Mazur był jednym z podejrzanych w sprawie zabójstwa Marka Papały, jednak wyjechał do USA i pomimo prób ekstradycji, nie wrócił do kraju. Inne tropy wskazywały na żonę zabitego, ale ta wersja nigdy nie znalazła potwierdzenia.

W 2012 roku Prokuratura Okręgowa w Łodzi ogłosiła, że Papała zginął w wyniku przypadkowego strzału, oddanego przez złodzieja samochodów Igora Ł.. Motywem zbrodni miała być próba kradzieży.

Z taką wersją zdarzeń nie zgadzali się byli funkcjonariusze policji oraz dziennikarze śledczy. Wskazano na szereg nieścisłości, w tym fakt, że pistolet z tłumikiem nie był powszechnie dostępny złodziejom samochodów.

Od zabójstwa Marka Papały minęło 22 lata, ale niektórzy do dziś uważają, że śledztwo nie było przeprowadzone w sposób prawidłowy. Nieznany jest również prawdziwy motyw zbrodni. Sylwester Latkowski, autor książki i filmu dokumentalnego Zabić Papałę, wskazuje na spór rodzinny. Inni nie wykluczają, że Papała chciał ujawnić zasięg korupcji w strukturach policyjnych.

2 lipca 1998 Marek Papała został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Pruchniku. W lutym 2020 roku przeprowadzono ekshumację szczątek, a prochy generała spoczęły na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Źródło: Onet, Wikipedia

Marek Papała
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.