Edyta Jungowska, Uroda życia
Fot. Uroda życia
Z ŻYCIA GWIAZD

Słynna Bożenka z Na dobre i na złe. Jak dziś wygląda życie Edyty Jungowskiej?

Bardzo rzadko pojawia się w mediach. Jaki jest tego powód?

Rafał Kowalski 8 maja 2022 09:02
Edyta Jungowska, Uroda życia
Fot. Uroda życia

Kiedyś siostra Bożenka w Na dobre i na złe. W 2013 roku zagrała jedną z głównych ról w serialu 2XL, po czym zniknęła z ekranów. Kiedy przestała udzielać się także w przestrzeni medialnej, fani aktorki byli zaniepokojeni. Później okazało się, że miała ku temu ważny powód. Edyta Jungowska, bo o niej mowa, od dwunastu lat poświęca się rozwojowi wydawnictwa, które pod jej skrzydłami produkuje audiobooki. Czy powróci kiedyś na ekrany? Tak dziś wygląda jej życie. 

Wydawnictwo Jung-off-ska Edyty Jungowskiej - szczegóły

Aktorka udzieliła kilka lat temu wywiadu, w którym przyznała, że jej głowę zajmuje głównie praca nad kolejnymi książkami do słuchania. „Od ponad ośmiu lat wydaję audiobooki dla dzieci, głównie mojej ukochanej pisarki, Astrid Lindgren. Kiedy osiem lat temu zakładałam to wydawnictwo, a zainwestowałam w nie sporo oszczędności, nie zdawałam sobie sprawy, że czeka mnie tyle trudnych tematów. Na początku była czysta euforia. A potem? Potem nastąpiło załamanie i doszłam do wniosku, że nic nie umiem. Na szczęście nie byłam sama. Jesteśmy firmą rodzinną, tworzę to wydawnictwo wspólnie z moim partnerem Rafałem Sabarą”, wyznała aktorka w rozmowie dla Urody Życia.

Zobacz także: Katarzyna Bujakiewicz i Piotr Maruszewski od lat tworzą zgrany duet. Oto ich niezwykła historia miłości  

Edyta Jungowska, 5.09.2020, Warszawa
Fot. TRICOLORS/East News

Edyta Jungowska przyznała też, że na początku pomysł na taką działalność jej bliskim wydawał się nierealny! W aktorkę nie wierzył na przykład jej tata. „Kiedy powiedziałam ojcu, że zakładamy z Rafałem firmę, spojrzał na mnie rozbawiony i zapytał, czy wiem, co to jest skoroszyt i segregator. Potem, kiedy zaczynaliśmy, wszyscy wydawcy pukali się w głowę. I trudno im się dziwić, w 2009 roku sprzedaż audiobooków stanowiła 0,2 procent sprzedaży książek. O czym na szczęście nie wiedzieliśmy. Nikt nie widział w tym biznesowej przyszłości. Ale my tak. Może gdybyśmy potrafili liczyć w Excelu, nie porwalibyśmy się na to. Zdobyliśmy prawa do książek mojej ukochanej autorki Astrid Lindgren i nagrałam pierwsze audiobooki, które od razu stały się bestsellerami. Dziś nikt już by mnie nie zapytał drwiąco, czy wiem co to jest skoroszyt czy KRS”, przyznała Jungows ka.

Wydawnictwo aktorki radzi sobie świetnie. Tworzone przez nią i cały zespół audiobooki często otrzymują głosy znanych i lubianych, między innymi: Piotra Fronczewskiego. Sama aktorka nie przestaje angażować się też w akcje charytatywne. W tym roku wzięła udział w czytaniu bajek w ramach 30. finału WOŚP.

Czy Edyta Jungowska porzuciła aktorstwo?

A co z aktorstwem? Edyta Jungowska nie porzuca tego zawodu. Twierdzi jednak, że czeka na lepszy czas, by zacząć grać role, o jakich marzy. „Ten zawód bywa okrutny dla kobiet, bo w miarę upływu lat nabieramy większego doświadczenia, rozwijamy warsztat, a potem okazuje się, że jest za późno, żeby to pokazać, i coraz mniej ciekawych ról. Może jak się dobrze zestarzeję, przejdę do kategorii aktorek charakterystycznych i moja kariera znowu nabierze rozpędu”. W 2019 roku powróciła na mały ekran w serialu Ojciec Mateusz. Fani aktorki mogli zobaczyć ją po dłuższej przerwie w odcinku zatytułowanym „W zdrowym ciele”. 

Kolejna okazja do podziwiania artystki na ekranie już niebawem, bo w drugiej połowie maja. To wtedy premierę będzie miał film Detektyw Brudno z jej udziałem. O czym będzie?  „Detektyw Bruno to historia ośmioletniego Oskara, wielkiego fana serialu "Detektyw Bruno". Chłopiec mieszka w rodzinnym domu dziecka i w dniu urodzin znajduje kopertę, zawierającą wskazówkę prowadzącą do ostatniego, ukrytego przez jego rodziców prezentu. Decyduje się wynająć najlepszego znanego sobie detektywa, by ten pomógł mu rozwiązać zagadkę. Jednak serialowy Bruno to w rzeczywistości Bruno Księski - wypalony, cyniczny i nielubiący dzieci aktor, przeżywający właśnie wielki kryzys wizerunkowy”, czytamy w opisie od producenta.

Ze zniecierpliwieniem czekamy na jeszcze inne, kolejne role Edyty Jungowskiej! Bardzo brakuje nam jej obecności w topowych polskich produkcjach. Macie podobnie?  

Czytaj też: Edyta Jungowska kończy 50 lat. "Im jesteśmy starsi, tym większa w nas determinacja"

Edyta Jungowska w sesji zdjęciowej Urody Życia:

Edyta Jungowska, Uroda życia
Fot. Uroda życia

Edyta Jungowska, 2021

Edyta Jungowska, 14.01.2021 Warszawa
Fot. VIPHOTO/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.