Współczesne Szeherezady. Kim są i jakie tajemnice skrywają arabskie księżniczki?
Już dawno przestały być uległe i posłuszne swoim mężom
W świecie zdominowanym przez mężczyzn kobietom nie jest łatwo dojść do głosu. Jednak są takie, którym się to udaje. Arabskie księżniczki wyznaczają trendy, pomagają z głębi serca i walczą o prawa kobiet. Na każdym kroku udowadniają, że ich atutem jest nie tylko uroda, ale są także mądre i niezwykle silne. Jak wygląda życie współczesnych Szeherezad? Poznaj ich tajemnice!
Tak wygląda życie arabskich księżniczek
Świat arabskich księżniczek z każdym rokiem coraz bardziej się zmienia. Przestają one być uległe i posłuszne swoim mężom. Coraz częściej wyłamują się powszechnie panującej tradycji i patriarchatowi, łamiąc obowiązujące zasady. Bez cienia strachu stawiają na rozwój osobisty i własną karierę. Są wykształcone, elokwentne, bystre i komunikatywne. Nie dziwi zatem fakt, że często są zapraszane na europejskie dwory, udzielają wywiadów w międzynarodowych telewizjach np. w BBC, CNN i NBC, a rozmowy z nimi ukazują się na łamach takich pism jak: „Newsweek International”, „Wall Street Journal” i „Huffington Post”.
Jednak z drugiej strony, muszą ciężko walczyć o własne prawa. Dla przykładu, dopiero od 2018 roku kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą zdawać egzamin na prawo jazdy. Wcześniej miały zakaz prowadzenia samochodów. O taką możliwość walczyła m.in. była księżniczka Ameerah Al-Taweel.
Od kilku miesięcy arabskie kobiety mogą również same wynająć mieszkanie. Dotychczas musiały prosić o zgodę męskiego członka rodziny np. męża, ojca czy brata. Ponadto dostały w końcu pozwolenie na samodzielną podróż za granicę, otwieranie własnych biznesów czy możliwość przyjścia na stadion, w celu zobaczenia meczu piłki nożnej.
Nadal jednak arabskie kobiety, w tym również księżniczki mogą trafić do więzienia, za zbyt mocne zaangażowanie się w walkę o prawa kobiet.
Czytaj także: Lord Louis Mountbatten zginął w zamachu na łodzi. Jak wyglądały jego ostatnie chwile?
Królowa mody
Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud jest prawnuczką króla Abdulaziza, założyciela Arabii Saudyjskiej. Ukończyła studia na kierunku biznes międzynarodowy w Tokio. Biegle mówi po japońsku. Po powrocie do Ojczyzny zajęła się modą. Dzięki jej inicjatywie od 2020 roku organizowane są Saudi Fashion Week.
Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud, Arabia Saudyjska, 21.12.2019 rok
Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud uczestniczy w Arabskiej Radzie Mody podczas London Fashion Week, Londyn, 19.02.2018 rok
Mistrzyni dyplomacji
Księżniczka Reema Bint Bandar Al Saud jest prawnuczką Ibn Sauda, sułtana, emira i króla Nedżdu i Hidżazu. Reema podobnie jak pradziadek interesuje się polityką. Od 2019 roku pełni funkcję ambasadorki Arabii Saudyjskiej w USA. Jednocześnie zapisała się w historii swojego kraju jako pierwsza kobieta na tak zaszczytnym stanowisku.
Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud, "Fast Company Innovation Festival 2016", Nowy Jork, 03.11.2016 rok
Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud, "Fast Company Innovation Festival 2016", Nowy Jork, 03.11.2016 rok
Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud na spotkaniu z premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Theresą May, 05.04.2017 rok
Ceniona filantropka
Księżniczka Sora bint Saud Al Saud jest wnuczką nieżyjącego już króla Arabii Saudyjskiej, Abdullaha bin Abdulaziza Al Sauda. Wspólnie z mężem, księciem Abdulem Azizem bin Talalem Al-Saudem, angażuje się w działalność charytatywną. Współpracuje też z królową Szwecji Sylwią. Razem pomagają dzieciom w ponad 80 państwach.
Księżniczka Sora bint Saud Al Saud
Obrończyni praw kobiet
Ciekawą historię ma również Ameerah. Mimo że nie ma królewskiego rodowodu, w 2008 roku oficjalnie została księżniczką. Tytuł książęcy zdobyła poprzez małżeństwo z księciem Al Waleedem Bin Talalą. Małżeństwo trwało zaledwie 5 lat. Jak się okazało, Ameerah nie zamierzała być uległa i posłuszna wobec księcia. Za cel obrała sobie walkę o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Jej aktywistyczne zapędy i społeczna działalność były źle odbierane przez arabskie społeczeństwo, głównie mężczyzn. Saudyjskie władze ostrzegały księcia Al-Waleeda, by bardziej kontrolował publiczne wystąpienia żony na rzecz praw kobiet, grożąc jej surowymi karami. W pewnym momencie księżniczka uznała, że dla ich wspólnego dobra lepiej będzie zakończyć małżeństwo, pożegnać się z tytułem książęcym i zacząć nowy rozdział życia. Para książęca rozstała się w zgodzie, a były mąż do dziś wspiera Ameerę w jej działalności charytatywnej. W 2018 roku Ameerah ponownie wyszła za mąż. Tym razem za miliardera ze Zjednoczonych Emiratów, Khalifa bin Butti al Muhairiego. W 2019 roku Ameera urodziła syna.
W 2013 roku Ameerah była honorowym gościem V Kongresu Kobiet w Polsce. Opowiadała wówczas o pierwszych sukcesach swojej misji w Arabii Saudyjskiej. Przyznała, że coraz więcej kobiet stawia na swój rozwój poprzez edukację, wybierając się na studia i rozpoczynając pracę zawodową. Ameerah również ukończyła studia wyższe. Posiada dyplom wydziału administracji biznesu na amerykańskim uniwersytecie New Haven. Obecnie pełni funkcję prezesa Time Entertainment w Arabii Saudyjskiej.
Czytaj także: Królowa Wiktoria: czy wymagająca i surowa monarchini mogła być dobrą matką?
Księżniczka Ameerah Al-Taweel, V Kongres Kobiet, Warszawa, 14.06.2013 rok
Księżniczka Ameerah Al-Taweel, Nowy Jork, 11.11.2013 rok
Książę Al-Waleed bin Talal i księżniczka Ameerah Al-Taweel jako goście weselni podczas ślubu Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok
Ameerah podczas "The Milken Institute Global Conference in Beverly Hills", Kalifornia, USA, 01.05.2018 rok