W świecie zdominowanym przez mężczyzn kobietom nie jest łatwo dojść do głosu. Jednak są takie, którym się to udaje. Arabskie księżniczki wyznaczają trendy, pomagają z głębi serca i walczą o prawa kobiet. Na każdym kroku udowadniają, że ich atutem jest nie tylko uroda, ale są także mądre i niezwykle silne. Jak wygląda życie współczesnych Szeherezad? Poznaj ich tajemnice!

Reklama

Tak wygląda życie arabskich księżniczek

Świat arabskich księżniczek z każdym rokiem coraz bardziej się zmienia. Przestają one być uległe i posłuszne swoim mężom. Coraz częściej wyłamują się powszechnie panującej tradycji i patriarchatowi, łamiąc obowiązujące zasady. Bez cienia strachu stawiają na rozwój osobisty i własną karierę. Są wykształcone, elokwentne, bystre i komunikatywne. Nie dziwi zatem fakt, że często są zapraszane na europejskie dwory, udzielają wywiadów w międzynarodowych telewizjach np. w BBC, CNN i NBC, a rozmowy z nimi ukazują się na łamach takich pism jak: „Newsweek International”, „Wall Street Journal” i „Huffington Post”.

Jednak z drugiej strony, muszą ciężko walczyć o własne prawa. Dla przykładu, dopiero od 2018 roku kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą zdawać egzamin na prawo jazdy. Wcześniej miały zakaz prowadzenia samochodów. O taką możliwość walczyła m.in. była księżniczka Ameerah Al-Taweel.

Od kilku miesięcy arabskie kobiety mogą również same wynająć mieszkanie. Dotychczas musiały prosić o zgodę męskiego członka rodziny np. męża, ojca czy brata. Ponadto dostały w końcu pozwolenie na samodzielną podróż za granicę, otwieranie własnych biznesów czy możliwość przyjścia na stadion, w celu zobaczenia meczu piłki nożnej.

Nadal jednak arabskie kobiety, w tym również księżniczki mogą trafić do więzienia, za zbyt mocne zaangażowanie się w walkę o prawa kobiet.

Zobacz także

Czytaj także: Lord Louis Mountbatten zginął w zamachu na łodzi. Jak wyglądały jego ostatnie chwile?

Królowa mody

Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud jest prawnuczką króla Abdulaziza, założyciela Arabii Saudyjskiej. Ukończyła studia na kierunku biznes międzynarodowy w Tokio. Biegle mówi po japońsku. Po powrocie do Ojczyzny zajęła się modą. Dzięki jej inicjatywie od 2020 roku organizowane są Saudi Fashion Week.

Daniele Venturelli/Daniele Venturelli/Getty Images

Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud, Arabia Saudyjska, 21.12.2019 rok

Joe Maher/BFC/Getty Images

Księżniczka Noura Bint Faisal Al Saud uczestniczy w Arabskiej Radzie Mody podczas London Fashion Week, Londyn, 19.02.2018 rok

Mistrzyni dyplomacji

Księżniczka Reema Bint Bandar Al Saud jest prawnuczką Ibn Sauda, sułtana, emira i króla Nedżdu i Hidżazu. Reema podobnie jak pradziadek interesuje się polityką. Od 2019 roku pełni funkcję ambasadorki Arabii Saudyjskiej w USA. Jednocześnie zapisała się w historii swojego kraju jako pierwsza kobieta na tak zaszczytnym stanowisku.

Brad Barket/Getty Images for Fast Company

Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud, "Fast Company Innovation Festival 2016", Nowy Jork, 03.11.2016 rok

Brad Barket/Getty Images for Fast Company

Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud, "Fast Company Innovation Festival 2016", Nowy Jork, 03.11.2016 rok

Simon Dawson/Bloomberg via Getty Images

Księżniczka Reema Bint Bandar Al-Saud na spotkaniu z premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Theresą May, 05.04.2017 rok

Ceniona filantropka

Księżniczka Sora bint Saud Al Saud jest wnuczką nieżyjącego już króla Arabii Saudyjskiej, Abdullaha bin Abdulaziza Al Sauda. Wspólnie z mężem, księciem Abdulem Azizem bin Talalem Al-Saudem, angażuje się w działalność charytatywną. Współpracuje też z królową Szwecji Sylwią. Razem pomagają dzieciom w ponad 80 państwach.

Leigh Vogel/Getty Images

Księżniczka Sora bint Saud Al Saud

Obrończyni praw kobiet

Ciekawą historię ma również Ameerah. Mimo że nie ma królewskiego rodowodu, w 2008 roku oficjalnie została księżniczką. Tytuł książęcy zdobyła poprzez małżeństwo z księciem Al Waleedem Bin Talalą. Małżeństwo trwało zaledwie 5 lat. Jak się okazało, Ameerah nie zamierzała być uległa i posłuszna wobec księcia. Za cel obrała sobie walkę o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Jej aktywistyczne zapędy i społeczna działalność były źle odbierane przez arabskie społeczeństwo, głównie mężczyzn. Saudyjskie władze ostrzegały księcia Al-Waleeda, by bardziej kontrolował publiczne wystąpienia żony na rzecz praw kobiet, grożąc jej surowymi karami. W pewnym momencie księżniczka uznała, że dla ich wspólnego dobra lepiej będzie zakończyć małżeństwo, pożegnać się z tytułem książęcym i zacząć nowy rozdział życia. Para książęca rozstała się w zgodzie, a były mąż do dziś wspiera Ameerę w jej działalności charytatywnej. W 2018 roku Ameerah ponownie wyszła za mąż. Tym razem za miliardera ze Zjednoczonych Emiratów, Khalifa bin Butti al Muhairiego. W 2019 roku Ameera urodziła syna.

W 2013 roku Ameerah była honorowym gościem V Kongresu Kobiet w Polsce. Opowiadała wówczas o pierwszych sukcesach swojej misji w Arabii Saudyjskiej. Przyznała, że coraz więcej kobiet stawia na swój rozwój poprzez edukację, wybierając się na studia i rozpoczynając pracę zawodową. Ameerah również ukończyła studia wyższe. Posiada dyplom wydziału administracji biznesu na amerykańskim uniwersytecie New Haven. Obecnie pełni funkcję prezesa Time Entertainment w Arabii Saudyjskiej.

Czytaj także: Królowa Wiktoria: czy wymagająca i surowa monarchini mogła być dobrą matką?

Bartosz KRUPA/East News

Księżniczka Ameerah Al-Taweel, V Kongres Kobiet, Warszawa, 14.06.2013 rok

Walter McBride/Corbis via Getty Images

Księżniczka Ameerah Al-Taweel, Nowy Jork, 11.11.2013 rok

Jasper Juinen/Getty Images)

Książę Al-Waleed bin Talal i księżniczka Ameerah Al-Taweel jako goście weselni podczas ślubu Williama i Kate, Londyn, Wielka Brytania, 29.04.2011 rok

Dania Maxwell/Bloomberg via Getty Images

Reklama

Ameerah podczas "The Milken Institute Global Conference in Beverly Hills", Kalifornia, USA, 01.05.2018 rok

Reklama
Reklama
Reklama