Wallis Simpson, Edward VIII
Fot. Ivan Dmitri/Michael Ochs Archives/Getty Images
krÓLEWSKIE ŻYCIE

Wallis Simpson i Edward VIII, czyli para Windsorów, która zmieniła oblicze brytyjskiej monarchii

Ją nazywano hermafrodytą, on dla niej zrezygnował z tronu...

Gabriela Czernecka 1 sierpnia 2022 15:49
Wallis Simpson, Edward VIII
Fot. Ivan Dmitri/Michael Ochs Archives/Getty Images

Ją nazywano „kobietą najgorszego gatunku”, albo „kobietą bez wad”. On był niezwykle przystojnym arystokratą i następcą brytyjskiego tronu. Imprezowicz o nonszalanckim stylu życia i nieodpartym uroku nie chciał jednak zostać królem. Tych dwoje połączyło gorące uczucie, które z dnia na dzień uczyniło z nich najbardziej skandaliczną parę w brytyjskiej rodzinie królewskiej... Jak Edward VIII i Wallis Simpson zmienili oblicze monarchii?

Jak Edward VIII poznał Wallis Simpson?

Przystojny, elegancki i niezwykle szarmancki. Stał się nie tylko idolem dla Brytyjczyków, ale jak piszą biografowie, jednym z pierwszych celebrytów. Podziwiano go bowiem nie tylko w Londynie, ale i Nowym Jorku czy Paryżu. Szybko rozpoczął swoje miłosne podboje, a dzięki nieodpartemu urokowi mógł przebierać w kochankach. Wybrał jednak ją. Mówi się, że poznali się w hotelowej sali balowej w San Diego. Jedna z wersji wydarzeń mówi, że Walis miała na sobie czerwoną suknie wieczorową, którą tak bardzo wyróżniała się w tłumie, że książę nie mógł przejść koło niej obojętnie. Co ciekawe, Wallis była wówczas mężatką - jej wybrankiem był Win Spencer, jak sama o nim pisała: „najbardziej fascynujący lotnik na świecie”.

Zobacz także: Księżna Kate i książę William jakich nie znaliśmy. Ujęcia z imprez stały się hitem sieci

Wallis Simpson, Edward VIII historia miłości
Fot. Evening Standard/Getty Images

Wzięła z nim ślub po zaledwie pięciu miesiącach znajomości. Nic dziwnego, że gdy opadło zauroczenie okazało się, ze lotnik ma słabość do alkoholu i agresji. Młoda Wallis szukała więc pociechy, grając w pokera, chodząc na przyjęcia i spędzając czas w ramionach innych mężczyzn. Tak poznała przyszłego króla. Ale nie tylko jej nietypowa uroda przyciągnęła jego uwagę. Przypomnijmy, że odbiegała urodą od kobiet, w jakich towarzystwie obracał się książę.  Była bardzo pewna siebie, co w tamtych czasach cechowało głównie płeć męską. Była przeraźliwie chuda, miała szerokie ramiona, a wąskie biodra. Jej rysy były bardzo ostre, wręcz kanciaste.

Podobno zachwyciła księcia także ciętym językiem, inteligencją i poczuciem humoru. Chwilę później już cały Londyn huczał od plotek. „Staje się ona życiową obsesją znudzonego monotonią młodego arystokraty. Ten jest gotów zrobić wszystko, by zaimponować Wallis (...). Spełnia prośbę ukochanej i nad basenem maluje jej paznokcie u nóg (scenę podpatruje służący). Innym razem, udając psa, następca tronu na czworaka szczeka, prosząc o papierosa”, pisze Marek Rybarczyk w książce Skandale angielskich dworów.

Zobacz takżeOmal nie zniszczyła Windsorów, zmarła w zapomnieniu. Smutny los Wallis Simpson

Ich związek dla wielu był sporym zaskoczeniem. Budził zainteresowanie, ale nikt nie sądził, że Walis o nietypowej urodzie zagrzeje miejsce u boku księcia na dłużej. Śmierć króla Jerzego V sprawia, że David (jak nazywali go rodzice) zostaje królem Edwardem VIII i jego związek z Wallis Simpson powinien zejść na dalszy plan. Brytyjczycy widzą w niej jedynie kobietę po rozwodzie, mającą na koncie serię miłosnych skandali. Nie stanowi więc odpowiedniej kandydatki na żonę króla Anglii. Ten jednak nie widzi tych cech ukochanej jako wad i mówi wprost, że nie wyobraża sobie bez niej życia. Uwielbiany przez poddanych król wzbudza skandal. Próbowano wpłynąć na zmianę jego zdania wymieniając jej wady, a nawet plotkując. 

Czytaj też: Smutna tajemnica księżnej Diany. Chodzi o nienarodzone dziecko

Wallis Simpson, Edward VIII
Fot. Getty Images

Była Amerykanką, dwukrotną rozwódką, ale wątpiono nawet w to, czy w ogóle jest kobietą. Mówi się, że ukochana żona króla Edwarda VIII mogła urodzić się z obojnactwem rzekomym. Ten termin wymyślono dopiero dziesięć lat przed narodzinami Wallis i niewiele wówczas na ten temat było wiadomo. „Gdy się na nią spojrzy, wygląda fenomenalnie. Ma płaską i kanciastą sylwetkę, zaprojektowaną jak średniowieczna karta do gry (…). Byłbym skłonny zaklasyfikować ją jako amerykańską kobietę par excellence (…), gdybym nie podejrzewał, że w ogóle nie jest kobietą”, pisał w swoim dzienniku James Pope-Hennessy. Niektóre biografie podają z kolei, że Wallis tak bardzo podkreślała swoją kobiecość, jakby „próbowała tym coś udowodnić i potrzebowała dopasować się jedynym do społeczeństwa”. 

Prasa przypuszczała atak na Wallis pisząc wprost, że manipuluje królem. Pisano, że Wallis Simpson nie była kobietą. Świadczyć miały o tym męska sylwetka, liczne romanse, obracanie się w mało szanowanym towarzystwie i... mocny charakter. Uwielbiała dominować, zawsze miała własne zdanie, które otwarcie wyrażała. Lubiła stawiać na swoim i była bardzo pewna siebie, co w tamtych czasach cechowało głównie płeć męską. Atak prasy i rządu na nic się zdał.

Wallis Simpson, Edward VIII
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

Miłość a korona, czyli Edward VIII abdykuje i wybiera Wallis

W końcu rząd postawił królowi ultimatum - albo Wallis albo tron. Uwielbiany przez tłumy, ku zaskoczeniu całej WIelkiej Brytanii, Edward VIII abdykuje. Ale nie cierpi z tego powodu. W niektórych biografiach pojawia się nawet informacja, że tak naprawdę skrycie nienawidził monarchii i cieszył się, że może wieść życie u boku ukochanej. Z korony zrezygnował w 1936 roku zaledwie po jedenastu miesiącach panowania.

Za karę skazano go na banicję we Francji. Według licznych biografii, król jednak nigdy nie żałował swojej decyzji. Rok poźniej stanął z Wallis na ślubnym kobiercu, ale nikt z rodziny królewskiej nie pojawił się na uroczystości. Już nie król, a książę Windsoru wraz z żoną zostali skazani na banicję. Książę początkowo sądził, że będzie mógł wrócić do Wielkiej Brytanii po roku lub dwóch latach spędzonych na wygnaniu, ale król Jerzy VI nie wyraził na to zgody, grożąc sankcjami.

I tak książę Windsoru i Wallis Simpson do końca życia mieszkali we Francji. W listopadzie 1971 wykryto u księcia raka krtani. Niestety okazało się, że jego stan jest na tyle zaawansowany, że operacja była bezcelowa. Królowa Elżbieta wykorzystała oficjalną wizytę w Paryżu i odwiedziła stryja dopiero 19 maja 1972 w parku Bagatela. Dziesięć dni później, 29 maja 1972 książę Edward zmarł w ramionach swojej żony, szepcząc jej do ucha „Kochanie...”  

Czytaj również: Wielka Brytania. Ulubienica królowej Elżbiety II niedawno skończyła 18 lat. Kim jest Lady Louise Windsor?

Wallis Simpson, Edward VIII
Fot. Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images

żona króla Edwarda VIII
Fot. Photo by Keystone/Getty Images

Źródło: Marek Rybarczyk, Skandale angielskich dworów; Anne Sabba, Ta kobieta. Wallis Simpson; Robert Lacey, The Crown. The Inside History.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…