Reklama

Był niezwykle przystojnym arystokratą i następcą brytyjskiego tronu. Jednak imprezowicz o nieodpartym uroku i nonszalanckim stylu życia wcale nie chciał zostać królem. Ją nazywano „kobietą najgorszego gatunku”, albo „kobietą bez wad”. Tych dwoje połączyła gorąca miłość, z dnia na dzień czyniąc ich najbardziej skandaliczną parą w brytyjskiej rodzinie królewskiej... Jak Edward VIII i Wallis Simpson zmienili oblicze monarchii?

Reklama

Jak Edward VIII poznał Wallis Simpson?

Przystojny, elegancki i niezwykle szarmancki. Stał się nie tylko idolem dla Brytyjczyków, ale jak piszą biografowie, jednym z pierwszych celebrytów. Podziwiano go bowiem nie tylko w Londynie, ale i Nowym Jorku czy Paryżu. Szybko rozpoczął swoje miłosne podboje, a dzięki nieodpartemu urokowi mógł przebierać w kochankach. Wybrał jednak ją. Mówi się, że poznali się w hotelowej sali balowej w San Diego. Jedna z wersji wydarzeń mówi, że Wallis miała na sobie czerwoną suknie wieczorową, którą tak bardzo wyróżniała się w tłumie, że książę nie mógł przejść koło niej obojętnie. Co ciekawe, Wallis była wówczas mężatką - jej wybrankiem był Win Spencer, jak sama o nim pisała: „najbardziej fascynujący lotnik na świecie”.

Zobacz także: Niewygodny dla Karola wątek w nowym „The Crown”. Jakich jeszcze skandali możemy się spodziewać?

Evening Standard/Getty Images

Wzięła z nim ślub po zaledwie pięciu miesiącach znajomości. Nic dziwnego, że gdy opadło zauroczenie okazało się, ze lotnik ma słabość do alkoholu i agresji. Młoda Wallis szukała więc pociechy, grając w pokera, chodząc na przyjęcia i spędzając czas w ramionach innych mężczyzn. Tak poznała przyszłego króla. Ale nie tylko jej nietypowa uroda przyciągnęła jego uwagę. Przypomnijmy, że odbiegała urodą od kobiet, w jakich towarzystwie obracał się książę. Była bardzo pewna siebie, co w tamtych czasach cechowało głównie płeć męską. Była przeraźliwie chuda, miała szerokie ramiona, a wąskie biodra. Jej rysy były bardzo ostre, wręcz kanciaste.

Podobno zachwyciła księcia także ciętym językiem, inteligencją i poczuciem humoru. Chwilę później już cały Londyn huczał od plotek. „Staje się ona życiową obsesją znudzonego monotonią młodego arystokraty. Ten jest gotów zrobić wszystko, by zaimponować Wallis (...). Spełnia prośbę ukochanej i nad basenem maluje jej paznokcie u nóg (scenę podpatruje służący). Innym razem, udając psa, następca tronu na czworaka szczeka, prosząc o papierosa”, pisze Marek Rybarczyk w książce Skandale angielskich dworów.

Zobacz także: Omal nie zniszczyła Windsorów, zmarła w zapomnieniu. Smutny los Wallis Simpson

Ich związek dla wielu był sporym zaskoczeniem. Budził zainteresowanie, ale nikt nie sądził, że Walis o nietypowej urodzie zagrzeje miejsce u boku księcia na dłużej. Śmierć króla Jerzego V sprawia, że David (jak nazywali go rodzice) zostaje królem Edwardem VIII i jego związek z Wallis Simpson powinien zejść na dalszy plan. Brytyjczycy widzą w niej jedynie kobietę po rozwodzie, mającą na koncie serię miłosnych skandali. Nie stanowi więc odpowiedniej kandydatki na żonę króla Anglii. Ten jednak nie widzi tych cech ukochanej jako wad i mówi wprost, że nie wyobraża sobie bez niej życia. Uwielbiany przez poddanych król wzbudza skandal. Próbowano wpłynąć na zmianę jego zdania wymieniając jej wady, a nawet plotkując.

Czytaj też: Wielka Brytania. Wypłynął fragment książki księcia Harry'ego. „Tego dnia kręgle uratowały moje życie”

Getty Images

Była Amerykanką, dwukrotną rozwódką, ale wątpiono nawet w to, czy w ogóle jest kobietą. Mówi się, że ukochana żona króla Edwarda VIII mogła urodzić się z obojnactwem rzekomym. Ten termin wymyślono dopiero dziesięć lat przed narodzinami Wallis i niewiele wówczas na ten temat było wiadomo. „Gdy się na nią spojrzy, wygląda fenomenalnie. Ma płaską i kanciastą sylwetkę, zaprojektowaną jak średniowieczna karta do gry (…). Byłbym skłonny zaklasyfikować ją jako amerykańską kobietę par excellence (…), gdybym nie podejrzewał, że w ogóle nie jest kobietą”, pisał w swoim dzienniku James Pope-Hennessy. Niektóre biografie podają z kolei, że Wallis tak bardzo podkreślała swoją kobiecość, jakby „próbowała tym coś udowodnić i potrzebowała dopasować się jedynym do społeczeństwa”.

Prasa przypuszczała atak na Wallis pisząc wprost, że manipuluje królem. Pisano, że Wallis Simpson nie była kobietą. Świadczyć miały o tym męska sylwetka, liczne romanse, obracanie się w mało szanowanym towarzystwie i... mocny charakter. Uwielbiała dominować, zawsze miała własne zdanie, które otwarcie wyrażała. Lubiła stawiać na swoim i była bardzo pewna siebie, co w tamtych czasach cechowało głównie płeć męską. Atak prasy i rządu na nic się zdał.

Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

Miłość a korona, czyli Edward VIII abdykuje i wybiera Wallis

W końcu rząd postawił królowi ultimatum - albo Wallis albo tron. Uwielbiany przez tłumy, ku zaskoczeniu całej WIelkiej Brytanii, Edward VIII abdykuje. Ale nie cierpi z tego powodu. W niektórych biografiach pojawia się nawet informacja, że tak naprawdę skrycie nienawidził monarchii i cieszył się, że może wieść życie u boku ukochanej. Z korony zrezygnował w 1936 roku zaledwie po jedenastu miesiącach panowania.

Za karę skazano go na banicję we Francji. Według licznych biografii, król jednak nigdy nie żałował swojej decyzji. Rok poźniej stanął z Wallis na ślubnym kobiercu, ale nikt z rodziny królewskiej nie pojawił się na uroczystości. Już nie król, a książę Windsoru wraz z żoną zostali skazani na banicję. Książę początkowo sądził, że będzie mógł wrócić do Wielkiej Brytanii po roku lub dwóch latach spędzonych na wygnaniu, ale król Jerzy VI nie wyraził na to zgody, grożąc sankcjami.

I tak książę Windsoru i Wallis Simpson do końca życia mieszkali we Francji. W listopadzie 1971 wykryto u księcia raka krtani. Niestety okazało się, że jego stan jest na tyle zaawansowany, że operacja była bezcelowa. Królowa Elżbieta wykorzystała oficjalną wizytę w Paryżu i odwiedziła stryja dopiero 19 maja 1972 w parku Bagatela. Dziesięć dni później, 29 maja 1972 książę Edward zmarł w ramionach swojej żony, szepcząc jej do ucha „Kochanie...”

Czytaj również: Franciszek Józef I przeżył pierwszą miłość jako czternastolatek. Kim były poprzedniczki Sisi?

Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images
Photo by Keystone/Getty Images
Reklama

Źródło: Marek Rybarczyk, Skandale angielskich dworów; Anne Sabba, Ta kobieta. Wallis Simpson; Robert Lacey, The Crown. The Inside History.

Reklama
Reklama
Reklama