Tom Hanks
Fot. Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Tom Hanks: grał w spektaklach studenckich i horrorze klasy B. Sukces przyszedł po latach

Forrest Gump, Chudy z „Toy Story”, Paul Edgecomb w „Zielonej mili” – Tom Hanks już od lat podbija świat kina!

Kamila Geodecka 8 lutego 2022 13:03
Tom Hanks
Fot. Getty Images

Tom Hanks zaczął interesować się aktorstwem już jako nastolatek – w liceum dołączył do koła dramatycznego. Zaczął od roli w „Wieczorze Trzech Króli” Szekspira, a potem na szkolnej scenie występował już regularnie. Zajęcia prowadził nauczyciel Rawley Farnsworth. Gdy wiele lat później Tom Hanks będzie odbierał Oscara, to właśnie jemu podziękuje za pierwsze lekcje aktorstwa.

Tom Hanks: dzieciństwo, rodzice

Tom Hanks urodził się 9 lipca 1956 roku w Concord w Kalifornii. Ojciec był kucharzem, matka – kelnerką. Miał dwoje starszego rodzeństwa i jednego młodszego brata. Jego rodzina rozpadła się, gdy miał zaledwie 5 lat. Od tego momentu jego życie składało się z samych przeprowadzek. Tata aktora trzykrotnie brał ślub, podobnie jak matka.

Już jako dziesięciolatek mieszkał w 10 różnych miejscach – na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Zmieniał rodziny, domy, dorastał wśród kolejnych przyrodnich braci i sióstr. Gdy w szkole miał narysować swoją rodzinę, nie do końca wiedział, kogo dokładnie ma przedstawić. Malował więc łóżka, w których śpią domownicy. Wychowywany był kolejno w wierze katolickiej, w nurcie mormońskim oraz jako członek Kościoła Nazarejczyka. W dorosłym życiu zmieni wyzwanie na prawosławie. Zrobi to dla swojej żony.

Jego życie ustabilizowało się dopiero w momencie, gdy poszedł do gimnazjum. Był jednym z najlepszych uczniów, zawsze otrzymywał wysokie noty. Był też bardzo zaradny, troskliwy i odpowiedzialny. W domu dbał o swoje rodzeństwo, przygotowywał rodzinie posiłki, prał i nie bał się wykonywania innych obowiązków.

Czytaj także: Tom Hanks i Rita Wilson są razem od 32 lat.  „To moja siódma i ostatnia kochanka: moja żona”.

Tom Hanks, Rita Wilson, 1987 rok
Fot. East News
Tom Hanks i Rita Wilson
Fot. Instagram @ritawilson

Tom Hanks: początki kariery, debiut na scenie

Gdy był w liceum, jeden z przyjaciół powiedział mu o grupie dramatycznej działającej przy szkole. Od tego momentu nie liczyło się już nic więcej. Grał na deskach licealnego teatru, a gdy tylko skończył szkołę, zapisał się do Chabot College w Kalifornii. Tam jego pasja się rozwijała. Eksperymentował z reżyserią i scenografią, zachwycał się występami na żywo.

Studiując w California State University w Sacramento, młody Tom Hanks udzielał się w lokalnym teatrze, gdzie nawiązał znajomość z reżyserem Vincentem Dowlingiem. To właśnie dzięki niemu mógł podjąć pracę w Great Lakes Shakespeare Festival (dziś Great Lakes Theater) w Cleveland. Był tam stażystą, wolontariuszem, bacznym widzem. Chodził też na przesłuchania i występował w spektaklach. W końcu wrócił do Kalifornii, gdzie został asystentem reżysera w jednym z teatrów. Ale to było za mało. Tom Hanks chciał być aktorem. W latach 70. jeszcze tego nie wiedział, ale w przyszłości jego imię i nazwisko będzie znał cały świat.

Zobacz też: Uzależnienie od narkotyków, skandale, rozboje... Kim jest Chester Hanks?

Tom Hanks młodość, początki kariery, rodzina
Fot. Nik Wheeler/Corbis via Getty Images

Tom Hanks zagrał w horrorze klasy B

Pod koniec lat 70. przeniósł się do Nowego Jorku – miał nadzieję na wspaniałe role filmowe i teatralne. Rzeczywistość była jednak rozczarowująca. Zamiast prób w broadwayowskich teatrach, były ciągłe wizyty w pośredniaku. Zamiast ról w ambitnych filmach – rólka w horrorze klasy B. Wkrótce wszystko miało się zmienić.

W 1980 roku jego talent aktorski został zauważony przez pracownika amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC. Tom Hanks dostał główną rolę w serialu komediowym „Bosom Buddies”. Publiczność co tydzień siadała przed telewizorami i oglądała go w roli cwaniaczka Buffy’ego. Maszyna ruszyła. Chociaż serial skończył się po zaledwie dwóch sezonach, aktor przestał być anonimowy dla widzów oraz, co ważniejsze, dla reżyserów i producentów.

Czytaj także: Tom Hanks opisał dramatyczne szczegóły hospitalizacji

Tom Hanks
Fot. Rex Features/East News

Tom Hanks: komedia, dramat, sukces

Przez pierwsze lata Tom Hanks pojawiał się na wielkim ekranie głównie w rolach komediowych. Wszystko wskazywało, że przylgnie do niego łatka komika. Swoją pierwszą nominację do Oscara dostał właśnie za rolę w komedii – „Duży” – w reżyserii Penny Marshall. Próbował swoich sił w rolach dramatycznych, ale nie zdobywał przychylnych recenzji od krytyków. Aż do czasu.

Prawdziwym przełomem stał się film „Filadelfia” z 1993 roku, w którym pokazał swój prawdziwy talent i aktorską wszechstronność. Główna rola w filmie „Forrest Gump” tylko to potwierdziła. Za obie te kultowe role zdobył Oscara. Nikt już nie miał wątpliwości, że Tom Hanks jest aktorem wybitnym.

Od tego momentu regularnie pojawia się w superprodukcjach i gra u największych i najbardziej rozpoznawalnych reżyserów. Sam nie boi się także pisać scenariuszy i reżyserować, co pokazał po raz pierwszy – na tak dużą skalę – w filmie „Szaleństwa młodości”. Na początku lat 2000 stał się także producentem filmowym. Był odpowiedzialny za takie produkcje jak „Kompania braci”, „Moje wielkie greckie wesele”, „Ekspres polarny” czy „Mamma Mia!”. W 2017 roku zadebiutował także jako pisarz, publikując zbiór opowiadań „Kolekcja nietypowych zdarzeń”. 

Tom Hanks z żoną
Fot. Kevork Djansezian/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.