Tadeusz Sznuk, Koniec Jeden z dziesięciu?
Fot. PAP/Ireneusz Sobieszczuk
O TYM JEST GŁOŚNO

Teleturniej Jeden z dziesięciu znika z anteny?! „Widzom dziękujemy za obecność. To koniec”

Słowa Tadeusza Sznuka zaniepokoiły widzów. TVP tłumaczy, co się stało

Rafał Kowalski 22 kwietnia 2021 20:39
Tadeusz Sznuk, Koniec Jeden z dziesięciu?
Fot. PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Aż trudno uwierzyć, ale wczoraj 21 kwietnia Telewizja Polska emitowała już 124. finał programu Jeden z dziesięciu. Teleturniej prowadzony przez Tadeusza Sznuka uwielbiany jest przez widzów od 1994, ale wiele wskazuje na to, że format może nie być już kontynuowany. Najpierw niepokojące były słowa gospodarza turnieju wiedzy, a następnie głos zabrała TVP.

Prowadzący Jeden z dziesięciu żegna się z widzami?

Przez 27 lat emisji programu, po każdym finale Tadeusz Sznuk zapraszał publiczność do oglądania kolejnej serii. Ale nie wczoraj. Ostatni odcinek Jednego z dziesięciu zakończył się słowami, które zaniepokoiły fanów teleturnieju. „Widzom dziękujemy za obecność. To koniec”, powiedział Tadeusz Sznuk.

W sieci od razu rozgorzała dyskusja na temat, co oznaczała wypowiedź prezentera. „Nie mówcie, że to koniec "1 z 10"”; „"i to koniec" na koniec. Oby to rzeczywiście nie był koniec tego programu...”, martwili się fani formatu…

CZYTAJ TEŻ: Odszedł z Jaka to melodia i zaczął nowe życie. Co dziś robi Robert Osam?

TVP o kolejnych odcinkach Jeden z dziesięciu

Redakcja Onetu wysłała do Telewizji Polskiej prośbę o komentarz w sprawie. Władze stacji podkreślają, że nie chcą końca teleturnieju. „W oparciu o już nabyte prawa będzie on nadal obecny w aktualnej i w kolejnych ramówkach TVP1”, czytamy w oświadczeniu.

Dodano w nim jednak także i to, że z producentem programu prowadzone są rozmowy co do warunków realizacji nowych odcinków. Istnieje szansa, że strony się nie dogadają. „W celu uruchomienia produkcji kolejnych serii audycji, TVP prowadzi aktualnie negocjacje z producentem teleturnieju dotyczące warunków kontynuacji współpracy. Oczekiwania producenta wykraczają poza standardy TVP i nie mogą być spełnione. To kolejny przypadek, kiedy producent zewnętrzny wykorzystuje wcześniej praktykowany nierównoprawny model współpracy, w którym TVP oddawała producentowi cyklicznych audycji rozrywkowych prawa do formatu i scenariusza, samemu pełniąc rolę bankomatu i słupa ogłoszeniowego”, czytamy w Onecie. Co oznaczają ostatnie słowa? „Taki model współpracy i produkcji dawał uprzywilejowaną pozycję producentowi i możliwość eskalowania przez niego coraz korzystniejszych warunków produkcji audycji, które to audycje wypromowała na swoich antenach TVP”, napisano w oświadczeniu.

Negocjacje między stacją a produkcją programu prawdopodobnie są ciężkie. Wskazują na to ostatnie zdania wysłanego do Onetu komentarza. „Telewizja Polska nie będzie zawierać niekorzystnych umów. Te czasy skończyły się bezpowrotnie kilka lat temu. Telewizja liczy na korzystne dla stron zakończenie negocjacji w sprawie teleturnieju "Jeden z dziesięciu", czego z pewnością oczekują również Widzowie”, czytamy.

Wyobrażacie sobie polską telewizję bez kultowego już programu prowadzonego przez Tadeusza Sznuka? 

Tadeusz Sznuk,  Jeden z dziesięciu
Fot. PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?