Tak wyglądał królewski ślub szwedzkiej księżniczki Victorii. Oto nieznane fakty!
Było to największa królewska ceremonia zaślubin w Europie od czasów ślubu księcia Karola i Lady Diany Spencer
Uwielbiana przez poddanych szwedzka księżniczka Wiktoria zakochała się w... mężczyźnie z ludu. Ich związek od początku wzbudzał więc wiele emocji i zdecydowanie nie należał do zwyczajnych. 19 czerwca 2010 roku księżniczka i jej ukochany, Daniel Westling, stanęli na ślubnym kobiercu. Ślub ten był pierwszą tak dużą królewską ceremonią od czasu zaślubin rodziców Wiktorii oraz największą w Europie od pamiętnego ślubu księcia Karola i księżnej Diany w 1981 roku. Tak wyglądał ten wyjątkowy dzień.
Tak wyglądał królewski ślub szwedzkiej księżniczki Victorii i Daniela Westlinga
Powóz konny, muzycy, którzy chwycili za instrumenty i wyszli na ulicę, straż wojskowa, myśliwce szybujące po niebie, a pod katedrą Storkyrkan piękna panna młoda i jej książę całują się pod skrzyżowanymi mieczami. Księżniczka Wiktoria i Daniel Westling pobrali się w kościele św. Mikołaja w Sztokholmie dokładnie w 34. rocznicę ślubu szwedzkich monarchów.
Suknia ślubna
Jedwabna suknia księżniczki Wiktorii w kolorze kości słoniowej zaprojektowana przez Pär Engsheden w połączeniu z diademem jej matki, który przypominał koronę, dodały blasku i tak już zapierającej dech w piersiach uroczystości. Złoty diadem ozdobiony perłami miała na sobie przed laty w dniu swojego ślubu królowa Sylwia, matka Wiktorii. Do ślubnej kreacji księżnej dołączony był także pięciometrowy tren z odpinanego jedwabiu, który zdjęto po uroczystościach kościelnych.
Odprowadzenie córki do ołtarza
Sam fakt, że szwedzka księżniczka poślubiła kogoś bez arystokratycznego rodowodu wzbudził głównie pozytywne odczucia wśród obywateli Szwecji. Kontrowersje narodziły się z kolei wokół pierwszej części ceremonii, gdy Victoria szła nawą katedry w Sztokholmie w towarzystwie swojego ojca, króla Karola XVI Gustawa. W Szwecji tradycją jest, aby para młoda szła do ołtarza razem, jako symbol równości. W przypadku anglosaskiej tradycji odprowadzania córki do ołtarza, panna młoda postrzegana jest wówczas jako własność jej ojca do „rozdania”.
Czytaj też: Wielka Brytania. Prawdziwy powód odejścia Harry'ego i Meghan z rodziny królewskiej. Na jaw wyszły nowe fakty
Zwrócił na to nawet uwagę arcybiskup Anders Wejryd, głowa kościoła szwedzkiego, który udzielał ślubu młodej parze. Duchowny podzielił się oświadczeniem, które brzmiało: „Przekazanie córki przez ojca jest nowym zjawiskiem, które od czasu do czasu występuje w Kościele Szwecji. Zwykle odradzam ten zwyczaj, ponieważ nasza ceremonia zaślubin mówi bardzo jasno o równości małżonków. Młoda para wie, jakie jest moje stanowisko w tej sprawie”.
W tym samym czasie dwór królewski bronił decyzji Victorii, twierdząc, że ojciec księżniczki „prowadzi do ołtarza następcę tronu, a także swoją córkę do człowieka, który został przyjęty do rodziny królewskiej”. Ostatecznie doszło do kompromisu. Księżniczka Wiktoria i król Karol XVI Gustaw nie przeszli razem całej drogi do nawy, ale zamiast tego spotkali księcia Daniela w połowie drogi.
Pierścionek inny niż wszystkie
Kolejnym naruszeniem tradycji szwedzkiej rodziny królewskiej był pierścionek zaręczynowy księżniczki Wiktorii. Następczyni tronu i jej osobisty trener Daniel Westling zaręczyli się w 2009 roku. Wtedy oczom całego świata ukazał się piękny pierścionek z białego złota z diamentowym oczkiem. Ten element biżuterii Wiktorii również można było uznać za zerwanie z tradycją, ponieważ poprzednie pokolenia szwedzkich rodzin królewskich nosiły proste złote obrączki.
Co jeszcze wydarzyło się podczas ślubu księżniczki Wiktorii i Daniela Westlinga?
Oprawą muzyczną podczas ceremonii zajął się Gustaf Sjökvist, a szwedzcy piosenkarze Agnes Carlsson i Björn Skifs zakończyli ceremonię wykonaniem „When You Tell The World You’re Mine” - piosenką, która została napisana specjalnie na tę okazję, w ramach prezentu dla młodej pary.
Na prośbę księżniczki wśród druhen i paziów znalazło się troje jej królewskich chrześniaków – księżniczka Ingrid Alexandra z Norwegii, księżniczka Amalia z Holandii i książę Christian z Danii. Dwie siostrzenice Daniela, Hedvig i Vera Blom, również zostały druhnami. Z kolei drużbą księcia Daniela był młodszy brat Victorii, książę Carl Philip.
Po ceremonii Wiktoria i nowo utytułowany książę Daniel (który zaraz po nabożeństwie otrzymał szarfę Orderu Serafinów) wyszli z kaplicy pod skrzyżowanymi mieczami, po czym wyruszyli na przejażdżkę powozem po ulicach Sztokholmu. Ten objazd para młoda zakończyła wejściem na pokład królewskiej barki Vasaorden, która zabrała ich prosto na przyjęcie do Pałacu Królewskiego. To właśnie tam po pierwszym pocałunku na historycznym balkonie odtańczyli walca jako książę i księżniczka, książę i księżna Västergötland.
Goście weselni mogli raczyć się między innymi homarami norweskimi, dorszem w cytrusach, polędwicą cielęcą, gratin ziemniaczanym i musem truskawkowy. Co do weselnego tortu, miał 11-poziomów i był prezentem od Szwedzkiego Stowarzyszenia Piekarzy i Cukierników.
Podczas przyjęcia Daniel wygłosił wzruszające przemówienie. „Droga Wiktoria. Księżniczka Wiktoria. Księżniczka Szwecji. Księżniczka mojego serca", zaczął swoją mowę. Ukochany szwedzkiej księżniczki przytoczył historię o tym, jak podczas jednej ze swoich podróży za granicę Wiktoria pisała do niego listy, po jednym na każdy dzień jej nieobecności. Daniel opowiedział również historię o sobie. „Pewnego razu żył sobie mężczyzna, który może nie był żabą jak w bajce braci Grimm, ale z pewnością nie był też księciem. Pierwszy pocałunek tego nie zmienił. Jego przemiana nie byłaby możliwa bez wsparcia mądrego Króla i Królowej, którzy rządzili królestwem przez wiele lat. To dzięki ich mądrości, doświadczeniu i dobrym sercom mężczyzna mógł stać się księciem. To oni poprowadzili tę parę do upragnionego celu, hojnie dzieląc się wszystkimi cennymi doświadczeniami”. Podczas uroczystego bankietu przemawiał również król, który oddał hołd swojej żonie z okazji ich 34. rocznicy ślubu.
Jak przystało na tradycyjne wesele, nie zabrakło również tańców. Specjalnie dla księżniczki wystąpił zespół ABBA, dedykując Wiktorii utwór "Dancing queen". Uroczystości trwały do wczesnych godzin porannych i podobnie jak ceremonia ślubna, przyjęcie było transmitowane na żywo w SVT. Zgodnie z tym, co po całym wydarzeniu donosiła prasa królewska, na ślub księżniczki Wiktorii i Daniela Westlinga wydano w przeliczeniu na złotówki ok. dziesięciu milionów złotych. Łącznie w uroczystości wzięło udział 1200 osób. Nie zabrakło hiszpańskiej królowej Zofii z córkami Eleną i Cristiną oraz monarchów Monako. Szacuje się, że na ulicach tego dnia świętowało pół miliona osób. Ślub księżniczki był największym wydarzeniem wyemitowanym w SVT w historii.
Zobacz także: Wielka Brytania. Serial „The Crown” ukaże najmroczniejsze strony króla Karola III. Pałac szykuje obronę
Źródła: gwiazdy.wp.pl, royalcentral.co.uk, hellomagazine.com, vogue.com.au
1 z 8
Księżniczka Wiktoria i Daniel Westling pobrali się w kościele św. Mikołaja zwanej Storkyrkan.
2 z 8
Ojciec księżniczki Wiktorii, król Karol XVI Gustaw, poprowadził ją do ołtarza.
3 z 8
Na prośbę księżniczki wśród druhen i paziów znalazło się troje jej królewskich chrześniaków – księżniczka Ingrid Alexandra z Norwegii, księżniczka Amalia z Holandii i książę Christian z Danii.
4 z 8
Po ceremonii księżniczka Wiktoria i książę Daniel wyruszyli na przejażdżkę powozem po ulicach Sztokholmu.
5 z 8
Po przybyciu do Pałacu Królewskiego na przyjęcie weselne świeżo poślubiona para machała do tysięcy obywateli, którzy przyszli ich powitać.
6 z 8
Nowożeńcy rozpoczęli przyjęcie walcem, a wesele trwało do wczesnych godzin porannych.
7 z 8
Weselny tort miał 11-poziomów i był prezentem od Szwedzkiego Stowarzyszenia Piekarzy i Cukierników.
8 z 8
W uroczystości wzięło udział 1200 osób. Na ulicach tego dnia świętowało pół miliona mieszkańców, a ślub księżniczki był największym wydarzeniem w historii szwedzkiej telewizji.