Hanna Suchocka, 30.11.1991
Fot. Wojtek Laski/East News
ZE ŚWIATA POLITYKI

Hanna Suchocka była pierwszą kobietą premier. Co dziś robi i jak wygląda jej życie?

Hanna Suchocka ma 75 lat i wciąż jest pełna energii!

Konrad Szczęsny 3 kwietnia 2021 08:14
Hanna Suchocka, 30.11.1991
Fot. Wojtek Laski/East News

W latach 1992-1993 stała na czele Rady Ministrów. Hanna Suchocka była pierwszą kobietą, która pełniła tę funkcję. Jak wygląda po niemal 30 latach? Na początku października 2020 roku odebrała we Wrocławiu prestiżową Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Prezentowała się znakomicie!

Hanna Suchocka jako premier. Co robiła po ustąpieniu z funkcji

W historii Rzeczpospolitej tylko trzy razy kobiety piastowały funkcję premiera. Pierwszą z nich była Hanna Suchocka (z ramienia Unii Demokratycznej), która była premierką od 10 lipca 1992 roku do 26 października 1993. Po jej ustąpieniu na kolejną kobietę na tym stanowisku czekaliśmy ponad 20 lat, dopóki nie została na nie powołana Ewa Kopacz z ramienia Platformy Obywatelskiej. Urzędowała od 22 września 2014 roku do 16 listopada 2015. 

Jej następczynią była z kolei Beata Szydło, członkini Prawa i Sprawiedliwości. Funkcję sprawowała od 16 listopada 2015 do 11 grudnia 2017. Po ustąpieniu z funkcji premiera RP Hanna Suchocka nie zrezygnowała z polityki. W latach 1997-2000 była ministrem sprawiedliwości oraz prokurator generalną. Od 2001 do 2013 natomiast piastowała urząd ambasadorki RP przy Watykanie oraz Zakonie Maltańskim. Wielokrotnie zasiadała również w sejmowej ławie.

ZobaczDlaczego Beata Szydło zrezygnowała z pełnienia funkcji premiera?

Z powodzeniem poświęca się również życiu naukowemu. Jest profesorką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nigdy nie założyła rodziny. Biegle posługuje się natomiast trzema językami: angielskim, niemieckim oraz francuskim.

Hanna Suchocka, Warszawa, 1992
Fot. Wojtek Laski/East News

Hanna Suchocka, 30.11.1991, Warszawa
Fot. Wojtek Laski/East News

Tak Hanna Suchocka wyglądała w 1992 roku

Hanna Suchocka we Wrocławiu. Tak wygląda obecnie pierwsza polska premier

Była premier w piątek 2 października 2020 roku odebrała we Wrocławiu prestiżową Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego „za owocny udział w stworzeniu fundamentów III Rzeczypospolitej”. W trakcie uroczystości promieniała, uśmiech nie schodził z jej twarzy. 

Z dużą sympatią wspominała czasy, gdy stała na czele rządu i stworzyła historię, będąc pierwszą kobietą na tym stanowisku. Dlaczego zdecydowała się przyjąć nominację? „Zgodziłam się wtedy, bo przekonano mnie, że mogę łączyć a nie dzielić”, podkreśliła. Dodała, że jest z pokolenia, które uważnie słuchało Jana Nowaka-Jeziorańskiego. „Słuchaliśmy tej trzeszczącej Wolnej Europy, żeby usłyszeć te wolne słowa. I właściwie ten dzień dzisiejszy jest taką klamrą, która zamyka ten cały okres od słuchania radia Wolna Europa, kiedy mi do głowy nie przyszło, że mogę znaleźć się w tej sytuacji, w której dzisiaj jestem”, mówiła wzruszona, odbierając nagrodę.

Dlaczego zdecydowano się przyznać to wyróżnienie właśnie jej? Nagroda im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od 2004 roku i została ustanowiona właśnie przez niego, miasto Wrocław, Kolegium Europy Wschodniej, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

W imieniu kapituły nagrodę wręczył Hannie Suchockiej prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.  „Jan Nowak-Jeziorański powiedział kiedyś: „nie ma demokracji bez udziału obywateli. Tam, gdzie obywatele nie interesują się życiem publicznym, demokracja jest bardzo krucha”. Myślę, że dzisiaj możemy dostrzec niezwykłą wagę tych słów i ogromne przesłanie, a wraz z nim wielką odpowiedzialność”, podkreślił w przemówieniu.  

Tak Hanna Suchocka wygląda obecnie:

Hanna Suchocka, Wrocław, 02.10.2020
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Hanna Suchocka, Wrocław, 02.10.2020
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.