Włodzimierz Szaranowicz
Fot. AKPA
O TYM SIĘ MÓWI

Tak dziś wygląda życie Włodzimierza Szaranowicza. Bliscy ujawnili prawdę o jego chorobie

Dwa lata temu przeszedł na emeryturę. Co dolega komentatorowi sportowemu?

Damian Brillowski 12 października 2021 10:00
Włodzimierz Szaranowicz
Fot. AKPA

Włodzimierz Szaranowicz przez ponad 40 lat gościł na szklanym ekranie, komentując największe wydarzenia sportowe, emitowane na antenie TVP. Żadne igrzyska olimpijskie nie mogły odbyć się bez jego głosu. Widzowie cenili go za profesjonalizm, nienaganną dykcję oraz ogromną wiedzę sportową. Wielu fanów czekało tylko na jego komentarze. Jednak od dwóch lat komentator sportowy nie udziela się publicznie, gdyż przebywa na zasłużonej emeryturze. Właśnie okazało się, że cierpi na poważną chorobę. Co dolega znanemu dziennikarzowi? To w rozmowie z mediami zdradziła jego córka...

Włodzimierz Szaranowicz zrezygnował z pracy ze względu na zdrowie 

Włodzimierz Szaranowicz w dniu 70. urodzin, które przypadały na 2019 rok, podjął decyzję, że na dobre żegna się z pracą komentatora sportowego. W rozmowie z „Super Expressem” stwierdził, że decyzję o odejściu na emeryturę podjął świadomie i nie ma zamiaru się z niej wycofywać. „Po 43 latach pracy trzeba się zachować racjonalnie… Nie ma co przeciągać i pozostać w pamięci widzów nieco gorszym, niż mogło się być i było. Więc to jest decyzja ze wszech miar przemyślana i nieodwołalna”, stanowczo stwierdził w tabloidzie.

Okazuje się, że wpływ na decyzję dziennikarza miały przede wszystkim względy zdrowotne oraz sędziwy wiek. „Przychodzi wiek, w którym trudno być całkowicie zdrowym, więc muszę się z tym oswoić, pogodzić i żyć normalnie (…). Ciało dało sygnał, że trzeba zwolnić. Pozostały mi spacery z kijkami”, tłumaczył. 

Włodzimierz Szaranowicz, odkąd odszedł na emeryturę, unika błysku fleszy i wszelkich wydarzeń kulturalnych. Od pewnego czasu choruje. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów, może to być dziedziczne. Otóż mama dziennikarza również zmagała się z podobnymi problemami. „Nagle zacząłem wolniej kojarzyć, nie znosiłem stresu, uciekałem przed nim. Nie znam na tyle jej źródeł. To może być genetyczne. Przypominają mi się teraz pewne zachowania mamy, która nie była tego świadoma, a najprawdopodobniej na nią cierpiała. Ja nie chciałbym nikogo obwiniać, bo to zbyt proste”, wyznał. 

Czytaj także: Włodzimierz Szaranowicz kończy karierę. Za decyzją komentatora stoi poważna choroba...

Włodzimierz Szaranowicz
Fot. AKPA

Włodzimierz Szaranowicz

Włodzimierz Szaranowicz zmaga się z chorobą Parkinsona 

Teraz dowiadujemy się, co tak naprawdę dolega znanemu dziennikarzowi. Jego córka, Marta Szaranowicz-Kusz właśnie udzieliła wywiadu portalowi Sportowefakty.wp.pl, w którym zdradziła, że ojciec zmaga się z chorobą Parkinsona. „Z bardzo intensywną pracą zbiegły się problemy zdrowotne. Na początku tata nie wiedział, co się dzieje. My też nie. Diagnoza przyszła stosunkowo późno. Zwykle choroba Parkinsona jest wykrywana nieco wcześniej. Nagle poczuł, że trochę słabnie, że dzieje się coś złego. Diagnozę przyjął z pewną ulgą w tym sensie, że wreszcie zrozumiał, co mu dolega. Przekonał się, że wcale się nie „zużył”, tylko istnieje zewnętrzna przyczyna gorszej dyspozycji”, wyjawiła córka dziennikarza. 

Jednocześnie dodała, że ojciec pracując w TVP miał nałożone na siebie zbyt dużo obowiązków i teraz w końcu przebywa na zasłużonym odpoczynku. „Miał intensywne życie, przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Kiedy łączył funkcję komentatora i dyrektora sportu w TVP, na jego barki spadło zbyt wiele”, przyznała. 

Obecnie cała rodzina oswaja się z chorobą komentatora sportowego. Okazuje się, że mężczyzna „nadal kocha życie”, ale najbardziej brakuje mu tańca, którego jest pasjonatem. „Zaakceptowaliśmy, że tak się po prostu zdarzyło – wyciągnął taką kartę, a nie inną. Cieszymy się każdym dniem i wspólnymi chwilami. Wszyscy w rodzinie oswajamy się z chorobą. A przede wszystkim tata, ale nadal tak samo kocha życie. Ojciec uwielbiał tańczyć. Choćby na Balach Mistrzów Sportu rodzice spędzali na parkiecie czas do późnej nocy. Szaleli też na naszych weselach. Najbardziej tata tęskni właśnie za tańcem”, zdradziła. 

Już 27 października do księgarń trafi książka pt. „Szaranowicz. Życie z pasją”. Publikacja zawiera wywiad-rzekę, jaki córka przeprowadziła ze słynnym ojcem.

Panu Włodzimierzowi Szaranowiczowi życzmy dużo zdrowia i pogody ducha. 

Czytaj także: Bogumiła Wander skończyła 78 lat. Od niedawna nie rozpoznaje męża... W jakim jest stanie?

Włodzimierz Szaranowicz z żoną, MAgdalena Szaranowicz
Fot. AKPA

Włodzimierz Szaranowicz z żoną Magdaleną Szaranowicz

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.