Reklama

Cesarzowa Indii i królowa Wielkiej Brytanii. Maria Teck była chłodna, skoncentrowana na wypełnianiu obowiązków, stanowcza i pracowita. Całe życie podporządkowała protokołowi i tego samego nauczyła swoje wnuczki, księżniczki Elżbietę i Małgorzatę. To właśnie ona nauczyła je samodzielności, zaszczepiła w nich nienaganne maniery i powtarzała dziewczynkom, że monarcha nie uśmiecha się publicznie. Starała się także przekazać im swoją miłość do sztuki. Co wiemy o królowej Marii? Jakie tajemnice skrywa życie babci królowej Elżbiety II?

Reklama

Maria Teck – tajemnice królowej Wielkiej Brytanii

Najstarsza córka księcia Franciszka von Teck i Marii Adelajdy z Cambridge przyszła na świat 26 maja 1867 roku w pałacu Kensington w Londynie. Victoria Mary Augusta Louise Olga Pauline Claudine Agnes wychowywała się wraz z młodszymi braćmi: Adolfem, Franciszkiem i Aleksandrem. Jej rodzicami chrzestnymi Marii był przyszły król Edward VII, a zarazem ojciec jej przyszłego męża oraz księżna Cambridge.

Księżniczka „May”, bo tak nazywali ją najbliżsi, odebrała staranne, ale dość surowe wychowanie. Maria wcześnie nauczyła się korzystać ze swojej wrodzonej stanowczości i taktu, rozwiązując spory między braćmi. Dzieciństwo spędziła w pałacu Kensington. Chociaż matka księżniczki była wnuczką Jerzego III, to rodzina żyła skromnie. Ojciec „May” nie posiadał znaczącego majątku i nosił niski szlachecki tytuł. Ze względu na liczne zadłużenia i chęć zaoszczędzenia rodzina wyjechała za granicę. Maria podróżowała razem z bliskimi po Europie, by w końcu na dłużej zadomowić się we Florencji. „May wydawała się skazana na życie w stanie zawieszenia: zbyt królewska dla większości i niewystarczająco królewska dla pozostałych”, mówiono. We Włoszech księżniczka spędzała długie godziny w galeriach sztuk i muzeach. Przykładała się też do nauki, dzięki temu płynnie posługiwała się kilkoma językami: niemieckim, francuskim, angielskim. Po dwóch latach wróciła do Londynu, gdzie razem z matką, księżną Teck angażowała się w akcje charytatywne, które skupiały się na pomocy ubogim. May pełniła także rolę nieoficjalnej sekretarki matki.

Zobacz też: Elżbieta II była potomkinią… londyńskiego hydraulika? Tajemnica przodka królowej

PHOTO12

W wieku 24 lat związała się z dalekim kuzynem, księciem Albertem, pierwszym w kolejce do brytyjskiego tronu. Parę zeswatała królowa Wiktoria, która niezniechęcona jej statusem widziała w tej charyzmatycznej i silnej księżniczce odpowiednią kandydatkę dla krnąbrnego księcia Clarence. Albert zaproponował Marii małżeństwo 3 grudnia 1891 roku w Luton Hoo, ówczesnej wiejskiej rezydencji duńskiego ambasadora Christiana Fredericka de Falbe, a ta przyjęła jego oświadczyny.

Niestety, nie było im dane stanąć na ślubnym kobiercu. Książę Albert zmarł sześć tygodni po ogłoszeniu zaręczyn. To był prawdziwy cios dla księżniczki. Po kilkunastu miesiącach Maria przyjęła oświadczyny Jerzego, młodszego brata Alberta. Podobno zbliżyła ich do siebie żałoba po stracie księcia. Ku uciesze królowej Wiktorii, para pobrała się 6 lipca 1893 roku w kaplicy w St James's Palace. Mówi się, że prawie 2 mln ludzi wyszło na ulice, żeby być w centrum wydarzeń. „Wydarzenie to przyćmiło pod względem splendoru każdą uroczystość państwową, która odbyła się ostatnio na brytyjskim dworze”, pisał „The New York Times”.

The Print Collector/HERITAGEIMAGES/BEW

Król Jerzy V, królowa Maria, 1911 rok

Małżonkowie na początku zamieszkali w Yorku w parafii Sandringham. Książę Jerzy uwielbiał tam przebywać ze względu na to, że wybierał proste, spokojne życie. Wielu podkreślało, że Maria i Jerzy pobrali się z rozsądku, a nie łączy ich żadne poważne uczucie. Krytycy mylili się w swoich ocenach. Książę kochał sowją żonę bezgranicznie. Gdy wyjeżdżał z Anglii, codziennie pisał listy do ukochanej i zawsze pozostawał jej wierny. Z kolei Maria wspierała go w trakcie I wojny światowej i troszczyła się o jego zdrowie, gdy chorował. Wspólnie doczekali się sześciorga dzieci: Edwarda (późniejszego króla Edwarda VIII), Alberta (jako Jerzy VI przejął tron po abdykacji brata), Mary, Henry’ego, George’a i Johna, czyli „zapomnianego księcia”, którego odizolowali od społeczeństwa. Chociaż Maria wydawała się być chłodna i zachowawcza, pociechy znały też to drugie oblicze matki – troskliwej pocieszycielki.

Księżna sumiennie wypełniała wszystkie obowiązki. Wspierała męża w oficjalnych podróżach i za każdym razem, równie mocno przeżywała rozłąkę z dziećmi, które zostawały pod opieką dziadków.

Życie królowej

Książę Jerzy i Maria Teck zasiedli na tronie 6 maja 1910 roku po śmierci Edwarda VII. Tak została królową małżonką, pierwszą, która przyszła na świat w Wielkiej Brytanii od czasu Catherine Parr. Koronacja odbyła się rok później – 22 czerwca 1911 roku. Po kilku miesiącach udali się w pierwszą podróż do Indii jako cesarz i cesarzowa subkontynentu.

Jak opisywał oficjalny biograf królowej Marii, była dość zachowawcza w wyrażaniu emocji, zawsze formalna i zdystansowana. Wprowadzała w pałacu oszczędności, odwiedzała żołnierzy, a także racjonowała żywność. Mocno wspierała męża w podejmowaniu decyzji, doradzała w przygotowaniu przemówień, do czego wykorzystywała swoją rozległą wiedzę historyczną. Tworzyli naprawdę wspaniały duet. Król Jerzy cenił w żonie inteligencję, chłodny osąd, spokój i dyskrecję. Do końca żyli w zgodzie i szacunku. Ich miłość przerwała śmierć króla. Jerzy przez długi czas mierzył się z poważną infekcją płuc. Odszedł 20 stycznia 1936 roku. Dla Marii Teck to był prawdziwy cios.

Zobacz też: Księżna Diana nie mogła pogodzić się z jej śmiercią. Smutna historia Leonory Knatchbull

ALAMY LIMITED/BEW

Król Jerzy V., Królowa Maria

Tron przejął najstarszy syn – Edward VIII, który potem zrzekł się tytułu na rzecz miłości. Zakochał się w dwukrotnej rozwódce Wallis Simpson. Ponieważ monarchia nie aprobowała rozwodów i uniemożliwiało mu to związek z ukochaną, następca tronu abdykował. Królowa nie mogła zrozumieć, czemu Edward stawia miłość ponad zobowiązaniami wobec królestwa. Jego miejsce zajął młodszy brat Albert, który przyjął imię Jerzy VI. Królowa Matka mocno wspierała go w podejmowanych decyzjach.

Mary wycofała się z królewskiego życia i zajęła się wtedy wychowaniem wnuczek: Elżbiety i Małgorzaty, zaszczepiając w nich wartości i oferując lekcje muzyki czy historii. Uczyła ich samodzielności, sumiennego wypełniania obowiązków i zachowawczości. Zabierała wnuczki na wycieczki po londyńskich galeriach sztuk i muzeach. A to była jej wielka pasja. Przez lata kolekcjonowała ceramikę, sztućce, porcelanę i obrazy. A jej zbiory robiły wrażenie!

Śmierć królowej Marii

Maria Teck odeszła we śnie. Zmarła 24 marca 1953 roku w wieku 85 lat. Nie doczekała koronacji ukochanej wnuczki, Elżbiety II. Spoczęła obok męża w nawie kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

Źródło:, Gwiazdy WP.pl. greelane.com, Wikipedia

The Print Collector, HERITAGEIMAGES/BEW

Królowa Maria z księżniczką Elżbietą, kwiecień 1944

Reklama

ALAMY LIMITED/BEW

Reklama
Reklama
Reklama