Reklama

Vanessa Williams to uwielbiana aktorka serialowa i filmowa. Jej role w serialach „Brzydula Betty” i „Gotowe na wszystko” oraz filmach „Egzekutor”, „Miłosna samba” czy „Wakacje rodziny Johnsonów” przysporzyły jej wierne grono fanów. Oprócz aktorstwa spełnia się też jako piosenkarka. Nagrała m.in. przebój „Colors Of The Wind” zapowiadający bajkę "Pocahontas". W polskiej wersji językowej piosenkę „Kolorowy wiatr” zaśpiewała sama Edyta Górniak. Pomimo wielu sukcesów na polu zawodowym, życie osobiste amerykańskiej gwiazdy było pasmem nieszczęść. Molestowanie seksualne, aborcja, ataki rasistowskie, czy też haniebne odebranie jej tytułu najpiękniejszej Amerykanki, na dobre zniszczyło reputację młodej artystki. Poznaj wyjątkowo traumatyczne i burzliwe życie Vanessy Williams.

Reklama

Bolesne życie Vanessy Williams

Vanessa Williams przyszła na świat 18 marca 1963 roku w nowojorskim Bronxie. Od małego nie miała łatwego życia. Jedną z traum, która odcisnęła spore piętno na psychice młodej dziewczyny było nadużycie na tle seksualnym. Gdy miała zaledwie 10 lat była molestowana przez 18-letnią przyjaciółkę rodziny. „Zdarzyło się to pewnej nocy, kiedy powiedziała do mnie „Chodź tutaj”, zwierzyła się w rozmowie z ABC News, po czym dodała: „Wtedy nie wiedziałam, że było to złe, natomiast wiedziałam, że to nie było w porządku, ponieważ nie miałam nikomu o tym mówić”. W 2014 roku Williams wróciła jeszcze raz wspomnieniami do przykrego incydentu, przyznając, że kiedy była wykorzystywana seksualnie uczęszczała akurat do piątej klasy. „W tak młodym wieku, gdy to się przydarzyło, nagle w Twoim ciele, budzi się seksualność, i to w wieku, w którym nie powinno się jej budzić”, podkreśliła. „Przy niej miałam poczuć się jak dorosła”, powiedziała aktorka o swojej prześladowczyni, która jednocześnie zachęcała ją do palenia papierosów. Gwiazda po latach ujawniła, że trauma spowodowana molestowaniem seksualnym miała wpływ na jej dalsze życie erotyczne. „Myślę, że gdyby tak się nie stało… nie byłoby tego wstydu, który zawsze mnie prześladował. To sprawiło, że stałam się bardziej rozwiązła seksualnie”, przyznała.

W 2012 roku Vanessa Williams napisała wspólnie z matką Helen książkę pt. „Nie masz pojęcia”. W publikacji nie bała się wyjawić, że jako nastolatka, będąc w ostatniej klasie liceum dokonała aborcji. To doświadczenie było „straszne, przerażające i po prostu smutne”. Williams szczegółowo opisała moment umówienia się na zabieg w klinice aborcyjnej w celu przerwania ciąży. Zdradziła, że ​​okłamała wtedy swoją matkę, mówiąc jej, że jest na próbie w szkole, kiedy faktycznie przechodziła zabieg. „Nigdy nie powiedziałam mamie bezpośrednio o mojej aborcji, ale miałam wrażenie, że jakoś wiedziała”, napisała Williams w swojej książce. Jej matka Helen, na marginesie dodała, że nie wiedziała wówczas o procedurze. Po upływie lat nie zmieniła zdania, co do aborcji i wciąż opowiada się za wolnym wyborem, jednocześnie identyfikuje się jako katoliczka. „Nadal jestem za wyborem - każda kobieta powinna mieć prawo wyboru tego, co chce zrobić ze swoim ciałem. Nadal też jestem praktykującym katolikiem. Tak, przyznaje się i jestem wdzięczna za możliwość przebaczenia”.

Piosenkarka ostatecznie doczekała się czworga dzieci. W rozmowie z „ABC News” w 2012 roku, wyznała, że ciąża jest „najbardziej przerażającą rzeczą, jaka dzieje się w życiu młodej kobiety”. Jak przyznaje w momencie dokonywania aborcji nie była wystarczająco dojrzała, by poradzić sobie z powagą macierzyństwa. „W liceum wiedziałam, że to coś, na co nie byłam przygotowana”, tłumaczyła swoją decyzję o usunięciu nieplanowanej ciąży.

Czytaj także: Grace Gummer nie była w stanie uciec przed przeznaczeniem. Kim jest córka Meryl Streep?

Wiese/FaceToFace/REPORTER

Vanessa Williams, 01.01.1989 rok

Vanessa Williams jako nowa Miss Ameryki padła ofiarą rasizmu

17 września 1983 roku Vanessa Williams dokonała niemożliwego, zostając pierwszą czarnoskórą kobietą, która wygrała konkurs Miss Ameryki. „Zostałam wybrana, ponieważ zasłużyłam na to wyróżnienie”, skomentowała wynik wyborów nowa Miss na łamach gazety „The New York Times”, dodając, że marzyła o występie na Broadwayu przed startem w konkursie. Jednocześnie zauważyła, że ​​relacja z jej zwycięstwa była bardziej skoncentrowana na jej rasie niż na talencie artystycznym. „Zawsze musiałam się bardziej starać w życiu, aby coś osiągnąć, więc to jest normalne”. W rozmowie z magazynem "People" w 1989 roku, wyznała, że niemal natychmiast po wygranej w wyborach Miss Ameryki zaczęła otrzymywać rasistowskie obelgi. „Otrzymywałam nienawistne maile od białych, którzy nienawidzą czarnych ludzi i maile od czarnych, którzy mówili: „Nie jesteś naprawdę czarna, ponieważ nie wyglądasz na czarną”, zdradziła, jednocześnie opisując, jak przeciwnicy cytowali jej „zielone oczy” i „jasną skórę” jako jedyny powód, dla którego wygrała. „Nie podobało mi się, że moje osiągnięcia były negowane z powodu mojego wyglądu. Trudniej było z tym żyć niż z czymkolwiek innym”, stwierdziła.

Nienawiść, jakiej doświadczyła Vanessa Williams po wygraniu konkursu Miss Ameryki w 1983 roku była przeogromna. Dochodziło do przerażających gróźb pod adresem kobiety i jej rodziny. W celu zapewnienia bezpieczeństwa nowo wybranej Miss zdecydowano się zaangażować amerykańskie władze. W rozmowie z ABC News w 2015 roku, Williams przypomniała niektóre drastyczne środki ostrożności podjęte w jej imieniu. „Kierowano przeciwko mnie groźby śmierci”, wyjawiła. Podczas pierwszej parady odbywającej się ulicami miasta, czyhali na nią na szczytach budynków strzelcy wyborowi. Gwiazda wyznała, że rodzice nawiązali współpracę z FBI, aby pomóc złagodzić ciężar niebezpieczeństwa, jaki spadł na młodą kobietę. „Moi rodzice byli nie tylko tymi, którzy otrzymywali groźby śmierci i prowadzili dialog z FBI, ale także próbowali pozwolić mi mieć jakąś bezpieczną przystań, abym się nie bała”, podsumowała.

Czytaj także: Pamiętasz serialowego Herkulesa? Tak wygląda dziś Kevin Sorbo

ASSOCIATED PRESS/East News

Vanessa Williams jako Miss America 1984, Atlantic City, 17.09.1983 rok

Michael Ferguson/PHOTOlink /Courtesy Everett Collection

Vanessa Williams, lata 90.

Vanessa Williams w wyniku skandalu straciła tytuł najpiękniejszej Amerykanki

Seksskandal z udziałem Vanessy Williams rozegrał się niecały rok po wygraniu wyborów Miss Ameryki. Artystka została zmuszona do oddania korony po wygraniu konkursu piękności w 1983 roku. A wszystkiemu winne były jej nagie zdjęcia, do których pozowała w wieku 19 lat dla czasopisma „Penthouse”. Od kiedy fotografie stały się publiczne kariera medialna Vanessy legła w gruzach. W lipcu 1984 roku Williams odkryła, że „​​Penthouse” planuje opublikować jej roznegliżowane zdjęcia, które zrobiła dwa lata wcześniej, pracując jako asystentka fotografa. Co ciekawe, fotograf zapewnił aspirującą do wielkiej sławy modelkę, że zdjęcia te, nigdy nie zostaną opublikowane. Słowa jednak nie dotrzymał. Po dwóch latach, w momencie kiedy Williams zaczęła być coraz bardziej rozpoznawalna, "Penthouse" zapłacił fotografowi za zdjęcia najwyższą kwotę pieniędzy w historii magazynu, po czym jej upublicznił. Williams przyznała później w rozmowie z ABC News, że urzędnicy konkursu dali jej 72 godziny na rezygnację, inaczej cofnęli by jej tytuł. „To było drastyczne przeżycie. To był problem”, opowiadała. Po jej rezygnacji ludzie jeździli pod jej dom, piszczeli i wykrzykiwali różne niecenzuralne słowa. Piosenkarka zdradziła, że skandal jaki wybuchł z jej udziałem naraził ją nie tylko na straty moralne, ale też ogromne straty finansowe. „W sumie straciłam około dwóch milionów dolarów z różnych ofert współpracy, jakie pojawiłyby się na mojej drodze po zakończeniu panowania”. Na szczęście Williams nie poddała się, powstała z popiołów i ponownie stała się znaną postacią publiczną, pozyskując fanów dzięki udanej karierze filmowej i muzycznej, która w efekcie utorowała artystce drogę do jeszcze większego sukcesu w Hollywood.

W 2015 roku, ponad 30 lat po tym, jak Vanessa Williams została publicznie upokorzona i pozbawiona korony Miss Ameryki, organizacja konkursów piękności w końcu przeprosiła aktorkę za zachowanie ówczesnych kierowników, którzy wywierali na nią presję, by zrezygnowała z tytułu. Gwiazda pojawiła się ponownie na scenie podczas konkursu Miss Ameryki w 2015 roku, gdzie została oficjalnie przeproszona przez obecnego dyrektora konkursu piękności. „Chociaż nikt z nas obecnych tutaj kierowników nie był wtedy zaangażowany, w imieniu dzisiejszej organizacji chcę przeprosić Ciebie i Twoją matkę, pannę Helen Williams”, oznajmił Sam Haskell dyrektor naczelny konkursu, dodając: „Chcę przeproś za wszystko, co zostało powiedziane lub zrobione, co sprawiło, że poczułeś się mniej wartościowa jako Miss Ameryki, którą jesteś i Miss Ameryki, którą zawsze będziesz”. Po jego słowach na widowni rozległy się gromkie brawa a Vanessa Williams podziękowała Haskellowi za jego słowa. „Tak nieoczekiwane, ale tak piękne”, przyznała, dodając: „Zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, podczas mojego panowania jako Miss Ameryki w latach 1983-1984. Jestem zaszczycona, że ​​wróciłam”.

Czytaj także: Aktorka i biznesmen skandalista. Salma Hayek i François-Henri Pinault - razem na przekór światu

Adam Scull/East News

Vanessa Williams, 12.10.2009 rok

AFP PHOTO / DOMINICK REUTER/East News

Vanessa Williams, Waszyngton, 15.11.2017 rok

Vanessa Williams trzy razy wychodziła za mąż

Vanessa Williams doświadczyła wielu miłości i strat w swoim życiu. W 1987 roku aktorka poślubiła swojego menedżera Ramona Herveya II, który był specjalistą od PR i pomagał Williams w czasie największego kryzysu wizerunkowego związanego z pozbawieniem jej tytułu Miss Ameryki. Para doczekała się troje dzieci Melanie, Jillian i Devina. Po 10. latach małżeństwo dobiegło końca. Jak przyznała piosenkarka: „To była bolesna separacja i bolesny rozwód”. Drugim mężem Vanessy okazał się gracz NBA - Rick Fox. W 1999 roku para powitała na świecie jedyne wspólne dziecko, córkę Sashę. Ich pięcioletnie małżeństwo zakończyło się w 2004 roku, z powodu odległości, jaka dzieliła małżonków. Rick Fox na co dzień grał w drużynie „Los Angeles Lakers” w Los Angeles, zaś Vanessa i dzieci pozostawały na drugim krańcu kraju w Nowym Jorku. „Mąż był w drodze lub w Los Angeles, a po urodzeniu naszej córki zostałam sama na Wschodnim Wybrzeżu. Wychowywałam czworo dzieci i co dwa tygodnie latałam po całym kraju”, powiedziała Williams w wywiadzie dla czasopisma "Glamour" w 2019 roku. Również różnica wieku była istotną przeszkodą. Małżonków dzieliło sześć lat. W 2015 roku Vaneesa Williams ponownie odnalazła miłość. Tym razem poślubiła Jima Skripa, emerytowanego księgowego, którego poznała podczas „zupełnie nieoczekiwanego” spotkania podczas podróży do Egiptu. „Teraz, kiedy jestem w trzecim małżeństwie, zdałam sobie sprawę, że kluczem jest nie oczekiwać, że jedna osoba będzie w stanie zaspokoić każdą potrzebę w życiu tej drugiej”, stwierdziła gwiazda.

W 2020 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych wybuchły protesty po bezdusznej śmierci czarnoskórego Amerykanina, George'a Floyda w ramach akcji "Black Lives Matter", Vanessa Williams opowiedziała o strachu, jaki odczuwała o bezpieczeństwo swoich czworga czarnoskórych dzieci. „Jako matka czarnego syna przeprowadzasz tę rozmowę bardzo wcześnie. Kiedy idziesz ulicą z grupą znajomych, zgadnij, kogo wybiorą? Jeśli wszystkie są białymi dzieciakami, a ty jedynym czarnym, zidentyfikują cię. Zapamiętają twoją twarz”. Po śmierci George'a Floyda, aktorka połączyła siły z innymi czarnoskórymi artystami z branży rozrywkowej. Razem założyli grupę wspierającą “Black Theatre United”, której celem jest „pomóc w ochronie czarnych ludzi, czarnych talentów i czarnego życia we wszystkich możliwych formach i orientacjach w teatrze i społecznościach w całym kraju, poprzez aktywizm w dążeniu do sprawiedliwości i równości dla dobra całej ludzkości”.

Czytaj także: Winona Ryder i Johnny Depp: to była miłość od pierwszego wejrzenia. Mieli być razem na zawsze

COHEN DIANE L/SIPA/EAST NEWS

Vanessa Williams, Rick Fox, ślub, Nowy Jork, 26.09.1999 rok

Shahar Azran/East News

Melanie Hervey, Vanessa Williams z dziećmi, Jillian Hervey, Devin Hervey, Nowy Jork, 08.06.2005 rok

Alberto E. Tamargo/Sipa USA/East News

Vanessa Williams, Miami, Floryda, 30.03.2017 rok

CJ Rivera/Everett Collection/East News

Reklama

Vanessa Williams, Dzień Wyzwolenia w USA, Nowy Jork, 19.06.2021 rok

Reklama
Reklama
Reklama