Ryszard Serafinowicz, Wielka Gra
Fot. ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Jako pierwszy prowadził Wielką Grę, musiał uciec z Polski. Trudne losy Ryszarda Serafinowicza...

Pokonała go choroba. Miał tylko 48 lat...

Rafał Kowalski 24 sierpnia 2022 17:45
Ryszard Serafinowicz, Wielka Gra
Fot. ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/East News

Czterdzieści cztery lata emitowania Wielkiej Gry przyniosły nam aż czterech prowadzących tego formatu. Zanim bycie gospodynią przejęła Stanisława Ryster to jej poprzednikami byli Janusz Budzyński, Joanna Rostocka i Ryszard Serafinowicz. Urodzony w 1924 roku dziennikarz był także jednocześnie pomysłodawcą wprowadzenia tego teleturnieju do TVP. Dlaczego nagle musiał uciec z Polski? Mimo poukładanej codzienności poza granicami kraju, nagle zmarł…

Tak Ryszard Serafinowicz trafił do Wielkiej Gry. Dorastanie, kariera

Miasteczko Dokszyce, w dawnym województwie wileńskim, dziś terytorium Białorusi. Tam 98 lat temu urodził się Ryszard Serafinowicz. Dobrze urodzony młodzieniec, spokrewniony z poetą Janem Lechoniem, edukował się w szkole u Jezuitów. Doskonale znał język angielski, a gdy nastał czas wojny brał udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK. W kolejnych latach wyjechał z kraju. Utrzymywał się jako tłumacz, jednak już chwilę potem zapragnął studiować. Z tego powodu, czując, że będzie już bezpieczny, wrócił do Polski. Gdy został absolwentem uczelni, współpracował z PAPem i Dziennikiem Łódzkim.

Ostatecznie jednak związał się z Telewizją Polską. A wszystko dzięki kreatywności i znajomości teleturniejów emitowanych w innych krajach. Od kandydatów przyjmowanych wtedy do TVP wymagano bowiem, że przyjdą oni z pomysłem na doskonały program edukacyjno-rozrywkowy. Potrzebny był format, który stanie się pierwszym – a w przyszłości legendarnym – teleturniejem. Przyjęty do TVP Ryszard Serafinowicz zrealizował takie produkcje jak Śladami Pitagorasa, czy Kółko i krzyżyk. Jednak to dopiero Wielka Gra przyniosła mu zachwyt dyrekcji i milionów Polaków, którzy od 1962 roku oglądali teleturniej z zapartym tchem. Audycję opartą na brytyjskim Double Your Money od początku dziennikarz prowadził osobiście.

Czytaj także: Od lat prowadzi Jeden z dziesięciu, a jaki jest prywatnie? Oto nieznane oblicze Tadeusza Sznuka!

Wielka Gra pozwalała uczestnikom wygrać równowartość ówczesnej rocznej pensji przeciętnego Polaka. Sam udział w produkcji był dla wszystkich wielkim zaszczytem. Podobnie jak poznanie uwielbianego prowadzącego – Ryszarda Serafinowicza – i towarzyszącej mu Joanny Rostockiej.

Ryszard Serafinowicz, Wielka Gra w roku 1968

Ryszard Serafinowicz, Wielka Gra w roku 1968
Fot. ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/East News

Ucieczka Ryszarda Serafinowicza z Polski. Życie w Kanadzie, choroba, śmierć

Niestety w 1968 roku polskie władze prowadziły brutalną kampanię antysemicką, w skutek której tysiące osób pochodzenia żydowskiego opuściły kraj bojąc się o własne bezpieczeństwo. Ryszard Serafinowicz nie był Żydem (miał pochodzenie tatarskie), ale zrobił coś, przez co ówczesna dyrekcja TVP zwolniła go ze stanowiska gospodarza produkcji. Mowa o tym, że prezenter pozwolił na wygranie teleturnieju jednemu z mężczyzn pochodzenia żydowskiego, co nie wpisywało się w negatywny przekaz władz Polski.

Ryszarda Serafinowicza przeniesiono na inne stanowisko, ale czuł się na nim nikomu niepotrzebny. Uznał też, że „jeśli ma być prześladowany we własnym kraju, to z niego wyjeżdża”. W ten sposób, on i jego żona Elżbieta postanowili się przeprowadzić. Myśleli o Izraelu, odwiedzili też Austrię i Włochy. Ostatecznie jednak z pozytywnym wynikiem starali się o wizę kanadyjską.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marta Grzywacz - gwiazda TVP, która była na samym szczycie. Jeden wywiad zniszczył jej karierę... Co się wydarzyło?


Nowe życie w Montrealu przyniosło dziennikarzowi dobrą pracę w Sekcji Polskiej Radia Kanada, której został wicedyrektorem. Stabilną pozycją i poczuciem spokoju cieszył się jednak jedynie 3 lata. W 1972 roku zaczął źle się czuć. Wykonane badania dały jednoznaczną diagnozę: białaczka. Jeszcze w tym samym roku, 23 marca, zmarł.

Miał jedynie 48 lat. Jego prochy przetransportowano na warszawskie Powązki. 

Ryszard Serafinowicz, grób Powązki
Fot. licencja CC, autor Mateusz Opasiński / Wikipedia

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.