Jako pierwszy prowadził Wielką Grę, musiał uciec z Polski. Trudne losy Ryszarda Serafinowicza...
Pokonała go choroba. Miał tylko 48 lat...
Czterdzieści cztery lata emitowania Wielkiej Gry przyniosły nam aż czterech prowadzących tego formatu. Zanim bycie gospodynią przejęła Stanisława Ryster to jej poprzednikami byli Janusz Budzyński, Joanna Rostocka i Ryszard Serafinowicz. Urodzony w 1924 roku dziennikarz był także jednocześnie pomysłodawcą wprowadzenia tego teleturnieju do TVP. Dlaczego nagle musiał uciec z Polski? Mimo poukładanej codzienności poza granicami kraju, nagle zmarł…
Tak Ryszard Serafinowicz trafił do Wielkiej Gry. Dorastanie, kariera
Miasteczko Dokszyce, w dawnym województwie wileńskim, dziś terytorium Białorusi. Tam 98 lat temu urodził się Ryszard Serafinowicz. Dobrze urodzony młodzieniec, spokrewniony z poetą Janem Lechoniem, edukował się w szkole u Jezuitów. Doskonale znał język angielski, a gdy nastał czas wojny brał udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK. W kolejnych latach wyjechał z kraju. Utrzymywał się jako tłumacz, jednak już chwilę potem zapragnął studiować. Z tego powodu, czując, że będzie już bezpieczny, wrócił do Polski. Gdy został absolwentem uczelni, współpracował z PAPem i Dziennikiem Łódzkim.
Ostatecznie jednak związał się z Telewizją Polską. A wszystko dzięki kreatywności i znajomości teleturniejów emitowanych w innych krajach. Od kandydatów przyjmowanych wtedy do TVP wymagano bowiem, że przyjdą oni z pomysłem na doskonały program edukacyjno-rozrywkowy. Potrzebny był format, który stanie się pierwszym – a w przyszłości legendarnym – teleturniejem. Przyjęty do TVP Ryszard Serafinowicz zrealizował takie produkcje jak Śladami Pitagorasa, czy Kółko i krzyżyk. Jednak to dopiero Wielka Gra przyniosła mu zachwyt dyrekcji i milionów Polaków, którzy od 1962 roku oglądali teleturniej z zapartym tchem. Audycję opartą na brytyjskim Double Your Money od początku dziennikarz prowadził osobiście.
Czytaj także: Od lat prowadzi Jeden z dziesięciu, a jaki jest prywatnie? Oto nieznane oblicze Tadeusza Sznuka!
Wielka Gra pozwalała uczestnikom wygrać równowartość ówczesnej rocznej pensji przeciętnego Polaka. Sam udział w produkcji był dla wszystkich wielkim zaszczytem. Podobnie jak poznanie uwielbianego prowadzącego – Ryszarda Serafinowicza – i towarzyszącej mu Joanny Rostockiej.
Ryszard Serafinowicz, Wielka Gra w roku 1968
Ucieczka Ryszarda Serafinowicza z Polski. Życie w Kanadzie, choroba, śmierć
Niestety w 1968 roku polskie władze prowadziły brutalną kampanię antysemicką, w skutek której tysiące osób pochodzenia żydowskiego opuściły kraj bojąc się o własne bezpieczeństwo. Ryszard Serafinowicz nie był Żydem (miał pochodzenie tatarskie), ale zrobił coś, przez co ówczesna dyrekcja TVP zwolniła go ze stanowiska gospodarza produkcji. Mowa o tym, że prezenter pozwolił na wygranie teleturnieju jednemu z mężczyzn pochodzenia żydowskiego, co nie wpisywało się w negatywny przekaz władz Polski.
Ryszarda Serafinowicza przeniesiono na inne stanowisko, ale czuł się na nim nikomu niepotrzebny. Uznał też, że „jeśli ma być prześladowany we własnym kraju, to z niego wyjeżdża”. W ten sposób, on i jego żona Elżbieta postanowili się przeprowadzić. Myśleli o Izraelu, odwiedzili też Austrię i Włochy. Ostatecznie jednak z pozytywnym wynikiem starali się o wizę kanadyjską.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marta Grzywacz - gwiazda TVP, która była na samym szczycie. Jeden wywiad zniszczył jej karierę... Co się wydarzyło?
Nowe życie w Montrealu przyniosło dziennikarzowi dobrą pracę w Sekcji Polskiej Radia Kanada, której został wicedyrektorem. Stabilną pozycją i poczuciem spokoju cieszył się jednak jedynie 3 lata. W 1972 roku zaczął źle się czuć. Wykonane badania dały jednoznaczną diagnozę: białaczka. Jeszcze w tym samym roku, 23 marca, zmarł.
Miał jedynie 48 lat. Jego prochy przetransportowano na warszawskie Powązki.