Zniknął z mediów i zaszył się na Kaszubach. Co dziś robi i jak wygląda Rudi Schuberth?
„Dziś jestem wolnym człowiekiem”
Rudi Schuberth obchodził niedawno swoje 69. urodziny. Gwiazdor kochany jest przez miliony widzów, ale od wielu lat nie mają oni możliwości podziwiać jego talentu. Około dekadę temu prezenter i piosenkarz zdecydował, że na dobre znika z telewizji. Czym się zajmuje teraz na co dzień?
Rudi Schuberth – dorastanie, kariera
Urodzony przedostatniego dnia sierpnia 1953 roku Rudi (a właściwie Rudolf) Schuberth pochodzi z rodziny, której wszyscy członkowie mieli silny związek ze Stocznią Gdańską. By kontynuować tradycję, młodzieniec zapisał się na Politechnikę Gdańską, gdzie studiował inżynierię budowy okrętów. Nauka nie była jednak jego priorytetem i na dyplom Rudi Schuberth pracował aż siedem lat.
W międzyczasie pochłonęła go kariera artystyczna. Od 1977 roku współtworzył popularne wtedy Wały Jagiellońskie. Pod koniec lat 70. występował też z Kabaretem TEY. Dzięki muzyce i satyrze Rudolf Schuberth zwiedził dużą część świata. Zaproszenia na występy spływały między innymi z USA i Kanady. Wielu z nas do dziś pamięta takie przeboje jak choćby Córka rybaka, Tylko mi ciebie brak czy Monika – dziewczyna ratownika.
CZYTAJ TEŻ: „Ktoś taki dla wrażliwej artystki to prawdziwy skarb”, mówi o mężu Zdzisława Sośnicka
Wały Jagiellońskie, 1985 rok. Rudi Schuberth z prawej strony
Co ciekawe, choć muzyka była głównym zajęciem ulubieńca publiczności, to nie tylko z niej zarabiał na życie. „Miałem ciągoty muzyczne od zawsze, ale z tego nie można było mieć dużych finansów. Łapałem się też innych prac. Np. podczas studiów wraz z przyjacielem sprzedawaliśmy biżuterię z kości wołowych. Potem też na Jarmarku Dominikańskim sprzedawałem chińskie koszulki, które przerabiałem, farbowałem, obcinałem… Miałem też przygodę z pakowaniem próżniowym żywności, prowadziłem sklep jubilerski… Czasy były trudne, dlatego zajmowałem się różnymi rzeczami”, tłumaczył Rudi Schuberth w wywiadzie dla Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie.
Rudi Schuberth w Śpiewających fortepianiach, 2003
W latach dwutysięcznych nieodłącznym elementem zawodowego życia Rudolfa Schubertha stała się także telewizja. Prezenter prowadził program dla dzieci Zgadula, teleturnieje Rekiny kart czy Śpiewające fortepiany, a także sprawdzał się w roli jurora muzycznego show Jak Oni Śpiewają. Jego realizację zakończono w 2009 roku, a chwilę później show-biznesowy słuch o artyście zaginął…
Czy jest szansa, że muzyk wróci do telewizji? „Oj, nie, na tym stanęło już na zawsze. Człowiek nie powinien wchodzić dwa razy do tej samej rzeki. Ja swoje się napracowałem już w telewizji, dziś jestem wolnym człowiekiem. Wciąż koncertuję ze wspaniałymi muzykami, wykonuję swoje piosenki z innych aranżacjach i podczas tych występów chętnie spotykam się z publicznością”, przyznał w wywiadzie z 2017 roku Rudi Schuberth zdradzając jednocześnie, czym się dziś zajmuje…
Rudi Schuberth – dom i biznes na Kaszubach, życie rodzinne
Koncertowanie to jednak niejedyny sposób ulubieńca publiczności na zarabianie. Lata temu Rudi Schuberth wraz z żoną kupili ziemię w samym sercu Kaszub. Jak to się udało? „Przyjechaliśmy z żoną na wycieczkę, stanęliśmy na górce z gospodynią, która nas tu przywiozła i zapytaliśmy, co tu jest do kupienia, a ona powiedziała – „a łooo”. I to „a łooo”, to właśnie była ta dolinka. I tak to się zaczęło. To było jak strzał amora. Zakochaliśmy się w tym miejscu od razu", opowiadał gwiazdor w Uwadze TVN, dodając, że kiedyś na ziemi, gdzie dziś stoi jego dom, było kartoflisko.
„Długo nie miałem potrzeby życia na wsi, aż do czasu, gdy wybudowaliśmy z żoną dom niedaleko miasta, a naszym oczkiem w głowie stał się ogród. Na nasz raj na ziemi trafiliśmy przypadkiem. Ale wtedy jeszcze nie był rajem - same nieużytki i zapuszczone kartofliska, kiepska ziemia bez ani jednego kamienia", dodawał w innym wywiadzie dla Franchising.
Piosenkarz pobudował właściwie nie tylko dom, a cały ośrodek agroturystyczny. Dziś miejsce to nazywa się Folwark Otnoga i każdy chętny może wynająć u artysty miejsce noclegowe blisko natury.
Grzybobrania, podglądanie hodowli danieli, wędkowanie na zamkniętych łowiskach – to atrakcje, które czekają gości Schubertha i jego małżonki Małgorzaty, z którą 69-latek jest od 1983 roku. Para doczekała się córki Karoliny.
„Teren, na którym znajdujemy się, jest zróżnicowany krajobrazowo, a charakteryzuje się pagórkowatością, obfitością jezior, rzek, lasów i łąk co sprawia, że jest to idealne miejsce do wypoczynku przez cały rok. Amatorzy wędkowania, grzybobrania, spacerów, jazdy na rowerze, a także koneserzy ciszy i pięknych widoków znajdą tu dla siebie prawdziwy raj na ziemi", napisano na stronie Folwarku Otnoga.
Rudi Schuberth z żoną
W 2016 roku gwiazdor wyznał, że cierpi na cukrzycę. Rok później opowiadał też w mediach o problemach z oczami, których stan na szczęście się poprawił. Satyryk dba o dietę, co przełożyło się na jego wagę. „Odzyskałem zupełnie wzrok. Pozostała mi tylko wada związana z wiekiem. Stałem się królikiem, nauczyłem się jeść zieleninę i warzywa. Nie jem cukrów i pieczywa. Czuję się super, a moja waga spadła o 17 kg”, mówił Super Expressowi kilka lat temu.
ZOBACZ TEŻ: „Ukrywanie naszego uczucia było bardzo trudne”. Historia miłości Grzegorza Ciechowskiego i jego żony Anny
Z kolei w roku 2019 w Fakcie pojawiła się wypowiedź prezentera, który ujawnił wysokość swojej emerytury. „Ta kwota to żenada. Artyści nie mają żadnych emerytur. […] Mimo wszystko to jest na tyle dużo, żeby pójść do ZUS-u i wziąć tę emeryturę. Państwo wypłaca mi pieniądze za to, że jestem obywatelem”, mówił Rudi Schuberth, który na szczęście ma też inne źródła dochodu.
Tęsknicie za artystą, który jeszcze niedawno rozbawiał nas na ekranach telewizorów?
Zdjęcie z 2011 roku
Najnowsze zdjęcie Rudiego Schubertha, 2016 rok podczas charytatywnego koncertu dla Bohdana Smolenia