Renata Pekul
Fot. fot. P. FOTEK/REPORTER
Z ŻYCIA GWIAZD

Renata Pękul była gwiazdą serialu „W labiryncie”. Teraz gra w popularnym „Klanie”. Jak ułożyło jej się życie? 

Na studia aktorskie namówił ją Jacek Borkowski, poznali się w studenckim klubie

Agnieszka Dajbor 3 listopada 2022 17:15
Renata Pekul
Fot. fot. P. FOTEK/REPORTER

Na przełomie lat 80. i 90. była jedną z najpopularniejszych aktorek, sławę przyniosła jej rola w pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie”, w reżyserii Pawła Karpińskiego Zagrała tam stewardessę Krystynę Duraj. Z dnia na dzień stała się sławna. Jak potoczyły się losy Renaty Pękul i co robi dzisiaj? 

Renata Pękul chciała być inżynierem, została aktorką

Renata Pękul urodziła się w 1961 roku w Łodzi. Jako nastolatka nie marzyła o aktorstwie, chciała być inżynierem, studiować na Politechnice Warszawskiej. Była maturzystką, kiedy w warszawskim klubie Remont poznała przystojnego studenta Szkoły Teatralnej Jacka Borkowskiego. Byli sobą zauroczeni, to on namówił ją, by studiowała aktorstwo. Nie jest łatwo dostać się na studia aktorskie, ale Renata Pękul zdała, dostała się. Niestety, jej związek z Jackiem Borkowskim szybko się skończył. Miał znaczenie dla jej życia zawodowego, ale nie dla miłości.

Zobacz też: Ich miłość nagle rozdzieliła choroba. Sześć lat temu Jacek Borkowski pochował ukochaną żonę

Renata Pekul
Fot. Renata Pękul i Paweł Szwed w serialu "Klan" , fot. PODSIEBIERSKA/AKPA

W 1988 roku zaczęła grać serialu „W Labiryncie”. To była jej pierwsza tak duża rola. Zagrała tam wtedy u boku świetnych aktorów, Marka Kondrata, Małgorzaty Lorentowicz, Leona Niemczyka. „Wcześniej grałam co prawda w dwóch filmach fabularnych, ale dopiero "Labirynt" przyniósł mi prawdziwą sławę”, wspominała w rozmowie dla Super Expressu. Sławna stała się niemal z dnia na dzień – serial oglądało w pewnym momencie blisko 16 milionów widzów. Wydawało się też, że rola atrakcyjnej stewardessy otworzy jej drzwi do wielkiej kariery, ale tak się nie stało. Po latach mówiła, że została zaszufladkowana i wszyscy widzieli w niej postać z serialu.

Zobacz także: Kiedy była u szczytu sławy, niespodziewanie porzuciła karierę. Co dziś robi Ewa Glinicka z serialu "W labiryncie"?

Renata Pękul, kadr serialu "W labiryncie", 1988 r. 

Renata Pękul była gwiazdą serialu „W labiryncie”. Teraz  gra w popularnym „Klanie”. Jak ułożyło jej się życie? 
Fot. INPLUS/East News

Renata Pękul: jak dziś wygląda jej życie?

Dlatego Renata Pękul postanowiła zrobić sobie przerwę. Może jej plany zawodowe do końca się nie spełniły, miała za to szczęście w miłości. Od blisko 30 lat jest żoną biznesmena Leszka Sosińskiego, są szczęśliwą parą. W 1992 roku urodziła syna - Aleksandra, który poszedł w ślady mamy i też jest aktorem. Już jako dziecko grał w teatrze, widzowie znają go m.in. z „BrzydUli”, grał też w "Belfrze 2". Renata Pękul śmiała się, że ona po długiej przerwie w aktorstwie może wrócić do… parzenia kawy, ale widzowie polubili ją w roli Renaty Zabużańskiej w „Klanie”. Pojawiała się też w „Barwach szczęścia", „Przyjaciółkach", „Lekarzach". Występuje też w reklamach. 

Zobacz też: W latach 80. była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Jak potoczyły się losy Marty Klubowicz?

Aleksander Sosonski
Fot. Aleksander Sosiński, syn aktorki w spektaklu "Stowarzyszenie umarłych poetów", fot. J.KRZEMIŃSKI/AKPA

Renata Pekul
Fot. Renata Pekul, zdjęcie z 2018 roku, fot. A.ZAWADZKI/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.