Zdradził kulisy swojej twórczości. Gdy nie ma weny, zawsze wraca do jednego sposobu...
Jacek Cygan podsumował 40 lat pracy
Są piosenki, które zna każdy Polak. Okazuje się, że wiele z nich łączy jedno… „Łatwopalni” Maryli Rodowicz, „Pokolenie” Kombii, „To nie ja” Edyty Górniak, „Wypijmy za błędy” Ryszarda Rynkowskiego czy „Czas nas uczy pogody” Grażyny Łobaszewkiej to tylko niektóre z piosenek, do których tekst napisał Jacek Cygan. Autor największych rodzimych przebojów opowiedział o tajnikach swojej pracy.
Kulisy zawodu Jacka Cygana. Tekściarz o swoich utworach
Kształcił się w zupełnie innym kierunku, ale studiowanie cybernetyki nie zamieniło się w jego pracę. Od 4 dekad Jacek Cygan pomaga artystom spełniać ich marzenia. Dodawać słowa do melodii, które złożone razem często stają się hitami.
Czy jedne utwory są dla niego ważniejsze, od innych? Czy te, których nie grają radia, wracają do jego myśli? „One mi się śnią w nocy, bo z tymi, co odniosły sukces, to nie ma kłopotu, ale te, które nie, mówią do mnie w nocy: „Czy ja jestem gorsza?", „dlaczego mnie nikt nie puszcza?". Ja im tłumaczę, że też są wspaniałe, bo są wspaniałe”, powiedział Jacek Cygan w Dzień Dobry TVN.
Czytaj też: Michał Wiśniewski przerwał milczenie na temat wyroku sądu
Praca twórcza nie zawsze jest łatwa. Według tekściarza najważniejszy jest pomysł. Czasami nie ma go długo, jak w przypadku piosenki „Wypijmy za błędy”. Ostatecznie udało się wymyślić takie słowa, które okazały się ponadczasowe.
Gdy jednak weny brak, Jacek Cygan wychodzi na długie spacery. Przewietrzyć głowę to jego koło ratunkowe w momentach bezradności. A co się dzieje, gdy już siada do pisania? Zawsze sięga nie po długopis a ołówek. Artysta potrzebuje wiedzieć, kto będzie wykonawcą utworu. „Tekst piosenki musi być napisany - według mnie - dla kogoś konkretnego, ja muszę spojrzeć w oczy, muszę spędzić z tym człowiekiem parę chwil, muszę go poznać, bo ja muszę stworzyć postać na scenę. On musi wyjść i być wiarygodny, autentyczny, prawdziwy. Ludzie muszą uwierzyć, w te 3 minuty muszą uwierzyć, dlatego to jest takie pasjonujące, ta praca”, usłyszeliśmy w reportażu.
Jacek Cygan, 2022
Jacek Cygan o sztucznej inteligencji
W tym samym spotkaniu z Dzień Dobry TVN tekściarz został zapytany o to, czy nie obawia się, że jego zawód wyprze sztuczna inteligencja.
Artysta jednak nie czuje konkurencji. Wszystko dzięki jednemu szczegółowi. „Kiedyś siostrzeńcy zachęcili mnie, bym zadał zadanie sztucznej inteligencji. I ja to zrobiłem, i w sekundę otrzymałem bardzo poprawny wiersz na zadany temat. Ale było tego błysku, tej tajemnicy, tej duszy. I to jest właśnie ten ratunek, że my jako twórcy jednak jesteśmy niezastąpieni”, usłyszeliśmy.
ZOBACZ TEŻ: Małgorzata Kożuchowska pozuje z siostrami. One również zrobiły zawrotne kariery
Zgadzacie się z tym?
Jacek Cygan, 2017