„Lepiej być ateistą”. Papież Franciszek znów szokuje. Zobacz najmocniejsze wypowiedzi papieża!
1 z 9
„Lepiej być ateistą, niż jednym z wielu katolików, którzy prowadzą podwójne życie” – powiedział papież Franciszek i wezwał katolików do „porzucenia podwójnego i gorszącego życia”. „Skandalem jest mówienie jednej rzeczy, a robienie drugiej, to podwójne życie we wszystkim”.
I dodał: „Jestem żarliwym katolikiem, chodzę zawsze na mszę, należę do stowarzyszenia, ale moje życie nie jest chrześcijańskie. Nie płacę sprawiedliwie moim pracownikom, wyzyskuję ludzi, prowadzę brudne interesy, piorę brudne pieniądze. Jest wielu takich katolików” – krytykował papież.
To nie pierwszy raz, kiedy Ojciec Święty wytyka hipokryzję osobom, które uważają się za przykładnych wiernych. Gorzkie słowa z jego ust usłyszeli już choćby biskupi, którzy opływają w luksusach. Papież wstawiał się też za matkami karmiącymi, katolikami, którzy decydują się na rozwód, wyraził nawet, że nie potępia aborcji w skrajnych sytuacjach.
Zobacz w naszej galerii wypowiedzi papieża Franciszka, które zaszokowały świat chrześcijański!
Polecamy także: Pierwsza miłość Franciszka. Właśnie ukazała się biografia papieża
2 z 9
Papież Franciszek z okazji świąt wspomniał o imigrantach:
"Jeśli chcemy świętować Boże Narodzenie, to autentycznie musimy kontemplować symbol jakim jest noworodek ze swoją kruchością i bezbronnością. Jezus urodził się odrzucony przez jednych, a przez innych traktowany z obojętnością. Dziś taka sama obojętność dotyczy świąt Bożego Narodzenia, gdzie zamiast Jezusa ważne są prezenty i uczta, a Bóg jest w cieniu. Musimy pamiętać o tych, którym jest zimno, są na marginesie, dotknięci wojną, o imigrantach. Święta stały się zakładnikiem materializmu. Musimy je uwolnić!"
3 z 9
Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży o płaceniu księżom za sakramenty:
"Nie ma miejsca na wymówki, że ksiądz nie może czegoś zrobić. Jeżeli przyjdą młodzi ludzie i proszą o udzielenie ślubu, a ksiądz wyciąga cennik, to jest to barbarzyństwo. Tego nie można nazwać duszpasterstwem. Mamy obowiązek przyjmować ludzi jako chrześcijanie. Jeśli byśmy się tego zaparli, to zapieramy się samego Chrystusa i Ewangelii".
4 z 9
Papież Franciszek w obronie mniejszości seksualnych, ubogich, kobiet i imigrantów:
"Kościół musi przeprosić za wielokrotny brak reakcji na problemy tego świata. Wierzę, że musi przeprosić homoseksualistów, których obraził. Nie tylko ich, ale także dzieci zmuszane do pracy, biednych, których opuścił i dyskryminowane kobiety, które zaniedbał. Kiedy mówię Kościół mam na myśli wszystkich chrześcijan. Kultura się zmienia dzięki Bogu. Chrześcijanie powinni powiedzieć przepraszam za wiele błędów. Nie tylko raz, ale za setki zaniedbań wobec potrzebujących".
5 z 9
Papież Franciszek o aborcji:
"Dramat aborcji przeżywany jest przez niektóre osoby ze świadomością powierzchowną, jakby niemal nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielkim złem jest ten akt. Wiele innych natomiast, choć przeżywa ten moment jako porażkę, uważa, że nie mają innej drogi. Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny. Z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie" – czytamy w liście Franciszka.
6 z 9
Papież Franciszek do Donaldzie Trumpie:
"Osoba, która myśli o budowaniu murów, a nie mostów, nie jest chrześcijaninem. To nie jest Ewangelia".
7 z 9
Papież Franciszek o pedofilii w Kościele:
"Bóg płacze. Grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich nie mogą być dłużej trzymane w tajemnicy. Zobowiązuję się do gorliwego nadzoru, by najmłodsi byli chronieni, a winni zostali ukarani. Mam wbite w serce historie bólu i cierpienia najmłodszych, którzy zostali wykorzystani seksualnie przez księży. Przygniata mnie wstyd, że osoby, które miały się nimi opiekować, tego nadużyły".
8 z 9
Papież Franciszek o biciu dzieci:
"Kiedyś rozmawiałem z pewnym ojcem, który przyznał się, że zdarza mu się uderzyć własne dziecko. Nigdy jednak nie bił syna po twarzy, ani nie chciał go poniżyć. To dobrze. Ojciec zachował poczucie godności. Powinien ukarać dziecko, zrobić dobry uczynek i potem pójść dalej".
9 z 9
Papież Franciszek o duchownych:
"Hipokryzja osób konsekrowanych, które żyją jak bogacze, rani sumienia wiernych i przynosi szkody Kościołowi. Niech Bóg uwolni nas od ducha funkcjonalności i uchroni przed popadnięciem w pułapkę chciwości".