Kora Jackowska, VIVA!
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
WSPOMNIENIE

Mija druga rocznica śmierci Kory. Siostra zmarłej artystki ujawnia jej ostatnie słowa...

Jaką kobietą prywatnie była wokalistka Maanamu?

Gabriela Czernecka 28 lipca 2020 10:58
Kora Jackowska, VIVA!
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Mija dwa lata od śmierci Kory. Ostatnie chwile spędziła na Roztoczu w otoczeniu rodziny, przyjaciół i zwierząt. Wyjątkowa artystka, kochająca żona, matka i babcia... W najnowszym wywiadzie, którego udzieliła siostra Kory, Anna Kubczak, dowiadujemy się, jakie były ostatnie słowa artystki.

Ostatnie słowa Kory

Przez ostatnie lata życia Kora mierzyła się z niewyobrażalnym bólem. Choroba podstępnie ją niszczyła, ale artystka nie traciła poczucia humoru i ducha walki. Najbliżsi artystki zdawali sobie jednak sprawę, że to ostatnie chwile jej życia. „Trójka ludzi już mi powiedziała, że o godz. 5.28 mieli silne przeżycia”, mówił Kamil Sipowicz w jednym z wywiadów. To co działo się po śmierci Kory w swoim reportażu opisała Małgorzata Niemczyńska. Dziennikarka poznała najbliższych gwiazdy i wysłuchała ich poruszających opowieści. Mąż Olgi Sipowicz, zdradził wówczas, że do końca pozostała sobą: „Wybrali jej trzy zestawy. W domu było kilkoro najbliższych. Przez godzinę jej nie ruszali. Usiedli w ciszy. Zbierali myśli. Potem zrobili rundkę po pokojach, by skompletować ubrania. Przez lata jej styl się zmieniał. Wygrał zestaw najbardziej współczesny. Dopasowane czarne spodnie, do tego czarny golf, na wierzch kolorowy żakiet i turban na głowę. Chyba nikt z nich nie pomyślał, że przecież jest upał. O tym golfie kilkanaście dni wcześniej mówiła, aby pamiętali: to jej ulubiony. Nic więcej. Ostatnio pokochała chińską czerwień. Włożyli jej na palec pierścień w tym kolorze. Prezent od przyjaciela z dalekiej podróży. Z ogrodu syn przyniósł lilię”, mogliśmy przeczytać na łamach Wysokich Obcasów.

Artystka zmarła w wieku 67 lat. W wywiadzie dla Faktu siostra Kory, Anna Kubczak, opowiedziała o ostatnich słowach gwiazdy, ich relacji i… magii, jaką Kora rozsiewała wokół siebie. „Oleńka jest cały czas przy mnie. Czuję to bardzo mocno. W myślach rozmawiam z nią i nie ma dnia, abym jej nie wspominała. Ciągle jest żal, że tak szybko odeszła, ale jej energia była tak wspaniała, że to nie zginęło. Jak z kosmosu zjawiła się na ziemi, tak teraz wróciła w swoje strony i tam się spełnia, w innym wymiarze. To jest pocieszające. Poza tym twórczość, którą zostawiła, daje mi ukojenie”, mówi wprost siostra Kory.

Przyznaje także, że miewa sny związane z siostrą, które dają jej poczucie, że Kora nad nią czuwa. Anna Kubczak mówi wprost, że w ostatnich słowach przed śmiercią gwiazda przywołała swojego ukochanego zmarłego brata Tadeusza: „Byłam w Bliżowie na Roztoczu w ostatnim tygodniu jej życia. Byłam przy niej, gdy odchodziła. Ona była już nieprzytomna, ale był taki moment, była noc, trzymałam ją za rękę i ona nagle podniosła głowę, popatrzyła na mnie i powiedziała bardzo wyraźnie: „ Oni tu są, Tadziu”. Tadzio to był nasz brat, który rok wcześniej zmarł. Widziała tych naszych zmarłych z rodziny, a to było na dwa dni przed jej śmiercią”, wyznała. 

Wciąż nie jest jej jednak łatwo pogodzić się ze śmiercią siostry. „Jestem starsza od niej o siedem lat. Trochę jej matkowałam, a ona lgnęła do mnie, bo potrzebowała czułości. Miałyśmy bardzo żywy kontakt ze sobą, zwłaszcza gdy byłyśmy już dorosłymi kobietami. Latem przyjeżdżała do swojej hacjendy nad jeziorem nawet na kilka miesięcy. Wówczas rozmawiałyśmy całymi godzinami. Jak się wyprowadziła na Roztocze, to prawie codziennie rozmawiałyśmy. Do tej pory nie wykasowałam jej numeru w komórce”, mówi w rozmowie z Faktem. Ze stratą siostry pomagają jej piosenki Kory, bo jak mówi: „Przemijanie jest istotą życia i każdy musi się pogodzić z odejściem bliskiej osoby, ale to nasza pamięć czyni ja nieśmiertelną, a twórczość, którą zostawiła moja siostra daje mi ukojenie”. 

Kora, Olga JackowskaVIVA! nr. 24, 2012
Fot. Zuza Krajewska

Kora, Olga JackowskaVIVA! nr. 24, 2012
Fot. Zuza Krajewska

TAGI #Kora #śmierć

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.