księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Keystone/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Od przyjaźni po nienawiść. Co doprowadziło do konfliktu księżniczki Małgorzaty i księżnej Diany?

Wystarczył jeden wywiad, by ich relacje diamentralnie się zmieniły...

Gabriela Czernecka 24 września 2021 14:44
księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Keystone/Getty Images

Siostra królowej Elżbiety II od lat wzbudzała zainteresowanie prasy. To chwilowo ucichło, gdy do rodziny królewskiej dołączyła Diana Spencer. Nowa księżna szybko podbiła serca poddanych, ale i mediów. Księżniczkę Małgorzatę i księżną Dianę szybko połączyła przyjaźń. Kilka lat później przerodziła się jednak w nienawiść. Co doprowadziło do konfliktu w rodzinie Windsorów? Oto mniej znana historia relacji księżniczki Małgorzaty i księżnej Diany.

Relacja księżniczki Małgorzaty i księżnej Diany 

Jedną nazywano pięknością o hollywoodzkiej urodzie, drugą długonogą blondynką. Obie zachwycały media i wzbudzały podziw ludzi na całym świecie. Początki ich znajomości były bardzo obiecujące. Po ślubie z księciem Karolem Diana zamieszkała w Pałacu Kensington i została sąsiadką księżniczki Małgorzaty. Siostra królowej szybko wzięła młodą księżną pod swoje skrzydła.

Zobacz: Ikona mody i buntowniczka, której królowa zniszczyłamałżeństwo. Oto historia siostry Elżbiety II

księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Robiła, co mogła, by sprawić, żeby Diana dobrze czuła się w Pałacu. „Uwielbiałam Margo. kocham ją do szaleństwa, a ona była dla mnie wspaniała od pierwszego dnia”, powiedziała nawet Diana w jednym z wywiadów. To właśnie księżniczka Małgorzata stała się jej przyjaciółką na królewskim dworze. Panie wspólnie chodziły do teatru czy na zakupy. Małgorzata dodawała jej otuchy podczas pierwszych publicznych wystąpień, służyła radą i pomocą w zrozumieniu funkcjonowania brytyjskiego dworu. 

Zobacz również: Kto zabił tę miłość? Oto historia romansu księżniczki Małgorzaty i Petera Townsenda

Księżniczka Małgorzata i księżna Diana stały się sobie jeszcze bliższe, gdy ogłoszono separację Diany z Karolem w 1992 roku. Małgorzata sama będąc już po rozwodzie, wspierała Dianę w trudnych chwilach. Ich relacje z dnia na dzień uległy jednak drastycznej zmianie.  

Dlaczego księżniczka Małgorzata znienawidziła księżną Dianę?

Wszystko zmieniło się w 1995 roku, gdy Diana ujawniła szczegóły romansu Karola z Camillą i wyznała, że Karol nie powinien być królem. Małgorzata uznała to za atak na monarchię. Słowa Diany były dla niej niewybaczalne. Cała przyjaźń legła w gruzach. Z przyjaźni panie stały się swoimi największymi wrogami. Małgorzata nie mogła wybaczyć Dianie tego, że małżeńskie tajemnice wyjawiła całemu światu.

Zobacz: Nie tylko Harry i William. Oto największe konflikty w brytyjskiej rodzinie królewskiej!

Andrew Morton, biograf Diany ujawnia, że księżna Walii była wstrząśnięta nienawiścią księżniczki. Ta swoją złość wyrażała w bardzo ostentacyjny sposób. Małgorzata podobno spaliła wszystkie kolorowe magazyny, na okładkach których znajdowała się Diana. Miała także całkowicie zerwać z nią kontakt, a nawet uprzedzić swoje dzieci - Sarę i Davida - by trzymały się od niej z daleka.

„Księżniczka Małgorzata obracała każdy magazyn, w którym księżna Diana znajdowała się na okładce. Mówiła swoim pracownikom, by nie rozmawiali z nikim od księżnej Diany. To była zimna wojna”, opowiadał Andrew Morton. W końcu Diana również zaczęła otwarcie okazywać Małgorzacie niechęć. Zdaniem niektórych biografów, mężczyźni, których przyjmowała z Kensington, mieli parkować specjalnie przy budynku ze strony Małgorzaty - przez co prasa rozpisywała się o domniemanych romansach księżniczki, a nie Diany. 

Popularność Diany po rozwodzie z Karolem wciąż rosła, a o Małgorzacie coraz rzadziej zaczęły wspominać media. To tylko zaogniło konflikt między paniami: „Księżniczka Małgorzata nie była fanką księżnej Diany, ponieważ to ona wcześniej była gwiazdą filmową, Dianą swoich czasów. A potem pojawiła się Diana i zaczęła sobie uzurpować tę pozycję”, mówił  były lokaj Diany, Paul Burrel.

Zobacz również: Jej życie było pełne romansów, skandali i nałogów. Intrygujące obliczeksiężniczki Małgorzaty

Nawet śmierć Diany nie sprawiła, że Małgorzata zmieniła zdanie. Podobno księżniczka oczywiście przeżyła żałobę, ale do końca życia nosiła w sercu zadrę uważając, że swoim zachowaniem Diana zdradziła Windsorów, ale przede wszystkim ją samą…  

księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Archive/Getty Images

księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Princess Diana Archive/Getty Images)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.