księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Keystone/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Od przyjaźni po nienawiść. Co doprowadziło do konfliktu księżniczki Małgorzaty i księżnej Diany?

Wystarczył jeden wywiad, by ich relacje diamentralnie się zmieniły...

Gabriela Czernecka 1 marca 2022 12:00
księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Keystone/Getty Images

Księżniczka Małgorzata wzbudzała olbrzymie zainteresowanie prasy przez lata. Sprawa trochę ucichła w momencie, gdy do brytyjskiej rodziny królewskiej dołączyła Diana Spencer. Wybranka księcia Karola szybko podbiła serca zarówno poddanych, jak i mediów. Siostrę królowej Elżbiety II i księżną Dianę szybko połączyła przyjaźń... która kilka lat później przerodziła się w nienawiść. Co doprowadziło do tego konfliktu? Oto mało znana historia relacji księżniczki Małgorzaty i królowej ludzkich serc.

Relacja księżniczki Małgorzaty i księżnej Diany 

Jedną nazywano pięknością o hollywoodzkiej urodzie, drugą długonogą blondynką. Obie zachwycały media i wzbudzały podziw ludzi na całym świecie. Początki ich znajomości były bardzo obiecujące. Po ślubie z księciem Karolem Diana zamieszkała w Pałacu Kensington i została sąsiadką księżniczki Małgorzaty. Siostra królowej szybko wzięła młodą księżną pod swoje skrzydła.

Robiła, co mogła, by sprawić, żeby Diana dobrze czuła się w Pałacu. „Uwielbiałam Margo. kocham ją do szaleństwa, a ona była dla mnie wspaniała od pierwszego dnia”, powiedziała nawet Diana w jednym z wywiadów. To właśnie księżniczka Małgorzata stała się jej przyjaciółką na królewskim dworze. Panie wspólnie chodziły do teatru czy na zakupy. Małgorzata dodawała jej otuchy podczas pierwszych publicznych wystąpień, służyła radą i pomocą w zrozumieniu funkcjonowania brytyjskiego dworu. 

Księżniczka Małgorzata i księżna Diana stały się sobie jeszcze bliższe, gdy ogłoszono separację Diany z Karolem w 1992 roku. Małgorzata sama będąc już po rozwodzie, wspierała Dianę w trudnych chwilach. Ich relacje z dnia na dzień uległy jednak drastycznej zmianie.  

Czytaj też: Brytyjski ekspert zabrał głos w sprawie abdykacji Elżbiety II. Czy królowa może oddać koronę?

księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Dlaczego księżniczka Małgorzata znienawidziła księżną Dianę?

Wszystko zmieniło się w 1995 roku, gdy Diana ujawniła szczegóły romansu Karola z Camillą i wyznała, że Karol nie powinien być królem. Małgorzata uznała to za atak na monarchię. Słowa Diany były dla niej niewybaczalne. Cała przyjaźń legła w gruzach. Z przyjaźni panie stały się swoimi największymi wrogami. Małgorzata nie mogła wybaczyć Dianie tego, że małżeńskie tajemnice wyjawiła całemu światu.

Andrew Morton, biograf Diany ujawnia, że księżna Walii była wstrząśnięta nienawiścią księżniczki. Ta swoją złość wyrażała w bardzo ostentacyjny sposób. Małgorzata podobno spaliła wszystkie kolorowe magazyny, na okładkach których znajdowała się Diana. Miała także całkowicie zerwać z nią kontakt, a nawet uprzedzić swoje dzieci - Sarę i Davida - by trzymały się od niej z daleka.

„Księżniczka Małgorzata obracała każdy magazyn, w którym księżna Diana znajdowała się na okładce. Mówiła swoim pracownikom, by nie rozmawiali z nikim od księżnej Diany. To była zimna wojna”, opowiadał Andrew Morton. W końcu Diana również zaczęła otwarcie okazywać Małgorzacie niechęć. Zdaniem niektórych biografów, mężczyźni, których przyjmowała z Kensington, mieli parkować specjalnie przy budynku ze strony Małgorzaty - przez co prasa rozpisywała się o domniemanych romansach księżniczki, a nie Diany. 

Popularność Diany po rozwodzie z Karolem wciąż rosła, a o Małgorzacie coraz rzadziej zaczęły wspominać media. To tylko zaogniło konflikt między paniami: „Księżniczka Małgorzata nie była fanką księżnej Diany, ponieważ to ona wcześniej była gwiazdą filmową, Dianą swoich czasów. A potem pojawiła się Diana i zaczęła sobie uzurpować tę pozycję”, mówił  były lokaj Diany, Paul Burrel.

Nawet śmierć Diany nie sprawiła, że Małgorzata zmieniła zdanie. Podobno księżniczka oczywiście przeżyła żałobę, ale do końca życia nosiła w sercu zadrę uważając, że swoim zachowaniem Diana zdradziła Windsorów, ale przede wszystkim ją samą… 

Czytaj także: Wołodymyr Zełenski wzruszony gestem Kate i Williama. Prezydent Ukrainy podziękował książęcej parze

księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Archive/Getty Images

księżniczka Małgorzata, księżna Diana
Fot. Princess Diana Archive/Getty Images)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.