Mohamed i Dodi Al-Fayed. Jak wyglądała relacja miliardera i jego syna?
Dodi zginął w wypadku z księżną Dianą ćwierć wieku temu...
- Maria Elas
Piąty sezon „The Crown” koncentruje się na rozpadzie burzliwego małżeństwa księcia Karola i księżnej Diany oraz innych kryzysowych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 90. ubiegłego wieku. W jednym z odcinków przedstawiona jest postać Mohameda Al-Fayeda, zamożnego biznesmena, który posiada wiele fantazyjnych nieruchomości w Paryżu i Londynie. Później okazuje się, że jest on ojcem Dodiego Al Fayeda, który spotykał się z Dianą przez pewien czas, póki oboje nie zginęli w wypadku samochodowym. Jakie były jednak prawdziwe relacje pomiędzy biznesmenem a jego synem, producentem filmowym?
Życie Al-Fayedów
Egipski miliarder Mohamed Al-Fayed był stałym elementem londyńskiej klasy wyższej na długo przed spotkaniem księżnej Diany. Jego pochodzenie jest jednak trochę tajemnicze. Urodził się w Aleksandrii, a jego dokładna data urodzenia jest kwestionowana pomiędzy 1929 a 1933 rokiem. Kiedyś mówił w prasie, że pochodzi z długiej linii bogatych hodowców bawełny, później jednak wyznał, że jego ojciec tak naprawdę był nauczycielem. W 1954 ożenił się z Samirą Khashoggi, siostrą saudyjskiego handlarza bronią, Adnana Khashoggi. Zanim para się rozwiodła, mieli razem jedno dziecko, Emada El-Din Mohameda Abdela Mena'em Fayeda, inaczej znanego jako Dodi. Ich syn urodził się 15 kwietnia 1955 w Aleksandrii i tam się wychowywał. Dodi ukończył Akademię Wojskową Sandhurst, a później uczęszczał do Collège Saint Marc w Egipcie i Instytutu Le Rosey w Szwajcarii. Po ukończeniu edukacji był attaché w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Londynie.
Mohamed Al-Fayed prowadził firmę transportową, doradzał sułtanowi Brunei, a później przez pewien czas pracował dla konglomeratu górniczego, zanim wraz z synem na stałe przeniósł się do Anglii w latach siedemdziesiątych. Pomimo bogactwa rodzina miała jednak problemy z pełną integracją z najwyższym szczeblem brytyjskiego społeczeństwa, w tym z rodziną królewską, na których uwadze bardzo im zależało. Artykuł z 1997 roku z „Washington Post” napisał nawet, że Mohamed Al-Fayed został „zignorowany przez utytułowanych błękitnokrwistych”.
W czasie gdy Mohamed wraz ze swoimi braćmi skupiał się na budowaniu fortuny, między innymi poprzez zakup paryskiego hotelu Ritz oraz londyńskiego domu handlowego Harrods, jego najstarszy syn prowadził znacznie luźniejszy tryb życia, a nawet był znany jako imprezowicz. W „The Crown” jego postać romansuje z dziewczyną w prywatnym odrzutowcu, w którym znajduje się mnóstwo kokainy. W prawdziwym życiu Dodi, zanim poznał Dianę, nieraz był fotografowany z aktorkami takimi jak Brooke Shields, Julia Roberts i Winona Ryder, chociaż bliskie mu źródła zdradziły „The Guardian”, najprawdopodobnie wcale nie spotykał się z tymi kobietami: według nich Dodi zatrudnił znanego publicystę i paparazzi, by ci fotografowali go na randkach z celebrytkami. W 1986 roku syn miliardera ożenił się z modelką Suzanne Gregard, lecz ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i rozpadło się osiem miesięcy później.
Czytaj też: Były jak „stare dobre małżeństwo”. Historia skomplikowanej relacji księżniczki Małgorzaty i Królowej Matki
Dodi Al-Fayed, luty 1990 rok
Relacja Dodiego i Mohameda
W „The Crown” Dodi przedstawiany został jako desperacko poszukujący aprobaty swojego ojca. Chociaż lubił chwalić się swoim bogactwem, zwłaszcza kobietom, którym próbował zaimponować, bardzo niechętnie prosił swojego ojca o finansowanie swojego wystawnego stylu życia.
Al-Fayed mianował swojego syna Dodiego dyrektorem naczelnym swojej wytwórni Filmowej „Allied Stars”. Pierwszą produkcją „Allied Stars” był brytyjski film „Breaking Glass” z 1980 roku, w którym zagrała Hazel O'Connor. Za pieniądze z budżetu swojej rodziny Dodi pomógł również wyprodukować „Rydwany ognia”, brytyjski dramat historyczny o biegaczach olimpijskich. Według biografii „The Diana Chronicles” autorstwa Tiny Brown, syn milionera został jednak wyrzucony przez reżysera z powodu podawania kokainy aktorom. Mimo tego skandalu podczas produkcji film okazał się sukcesem i zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na Oskarach w 1981 roku. Wygrana przyniosła „Allied Stars” zysk o wysokości 6 milionów dolarów. W„The Crown” możemy zobaczyć scenę, w której Mohamed siedzi do późna w nocy przed telewizorem, aby sprawdzić, czy „Rydwany” wygrają – i czy jego nazwisko zostanie wymienione podczas przemówienia.
Zobacz także: Wielka Brytania. Ostra reakcja księżniczki Anny względem króla Karola III
Mohamed Al-Fayed, 1989 rok
Powiązania rodziny Al-Fayed z brytyjską rodziną królewską
Dodi spotykał się z Dianą w ostatnich miesiącach przed jej śmiercią w 1997 roku, zanim jednak poznał księżną, Dodi był żonaty z kobietą o imieniu Susanne Gregard, aż do rozwodu w 1987 roku. Para spotkała się po raz pierwszy na meczu polo w 1986 roku, kiedy Diana była jeszcze żoną księcia Karola. Jedenaście lat później Diana ponownie nawiązała kontakt z Dodim podczas wakacji w domu jego ojca Mohameda w St. Tropez, na które została zaproszona wraz ze swoimi synami, księciem Williamem i księciem Harrym. Para nie spotykała się zbyt długo. Najprawdopodobniej ich związek zaczął się latem 1997 roku, zaledwie kilka miesięcy przed wypadkiem, w którym zginęli.
Mohamed Al-Fayed po śmierci syna
Mohamed od lat twierdzi, że wypadek samochodowy, w którym zginęli jego syn i Diana, nie był przypadkiem. Zatrudnił nawet prywatnych śledczych i wielokrotnie odwoływał się do ustaleń oficjalnych francuskich oraz angielskich śledztw w sprawie katastrofy. Zasugerował nawet, że brytyjska rodzina królewska mogła być odpowiedzialna za ich śmierć. Według niego chcieli oni ukryć fakt, że Diana i Dodi spodziewają się dziecka i planują się pobrać. Mówił także, że zginęli, ponieważ Windsorowie nie wyobrażali sobie, by muzułmanin, którym był Dodi, mógł zostać ojczymem dla przyszłego króla Wielkiej Brytanii, Williama. Bliscy Diany konsekwentnie zaprzeczają, że Diana spodziewała się dziecka lub planowała poślubić swojego partnera. Dodatkowo anonimowe źródła bliskie Dianie powiedziały, że księżniczka „nie miała zamiaru poślubić Dodiego Fayeda, ale umawiała się z nim tylko po to, by zirytować Karola i rodzinę królewską”.
W listopadzie 2008 roku Mohamed Al-Fayed przeczytał pisemne zeznanie przed Królewskim Trybunałem Sprawiedliwości, w którym wyznał, że przed śmiercią Diana „powiedziała mi, że wie, że książę Filip i książę Karol próbują się jej pozbyć”. Po latach batalii prawnych w końcu jednak zaakceptował werdykt ławy przysięgłych, że księżna i jej partner zginęli z powodu rażącego zaniedbania podczas jazdy przez ich kierowcę. Kiedy w 2010 roku sprzedał dom towarowy Harrodsa katarskiej rodzinie królewskiej za 1,5 miliarda funtów, firma zarządzająca jego aktywami ogłosiła, że przechodzi na emeryturę „by spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi i wnukami”, jednakże w 2011 roku zdecydował się sfinansować film produkcji „Allied Stars” poświęcony śmierci Diany i Dodiego pod tytułem „Unlawful Killing”.
Czytaj również: Historia Mohameda Al-Fayeda. Kim tak naprawdę jest miliarder z The Crown?
Dodi Al-Fayed, luty 1990 rok
Mohamed Al-Fayed, 2005 rok