Oto 7 największych mitów na temat koronawirusa!
Po sieci krąży wiele półprawd, a nawet kłamstw. W co nie wierzyć?

Opublikowano: wtorek, 3 marca 2020 19:58
Reklama
Ponad 80 tysięcy osób zakażonych na całym świecie – takie są najnowsze statystyki dotyczące koronawirusa. Co ważne, epidemia wciąż oficjalnie nie dotarła do Polski. Prawie każdy z nas miał jednak kontakt pośredni lub bezpośredni z osobami, które od początku roku odwiedziły któryś z krajów, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia wirusem COVID-19. Warto więc wiedzieć, co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania...
Reklama
Mity i fakty na temat Koronawirusa
Które z informacji pojawiających się w mediach są jedynie półprawdą?
- Dolega mi tylko uciążliwy kaszel. Czy mam korona wirusa? - BYĆ MOŻE - Przy samym kaszlu nie można wykluczyć diagnozy mówiącej o koronawirusie. Uspokajamy jednak, że statystycznie u osób, u których stwierdzono COVID-19 zauważono kilka objawów z poniżej wymienionych: kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, wysoka temperatura powyżej 38 stopni, osłabienie, bardzo złe samopoczucie. Zwykle u pacjentów z koronawirusem wszystkie objawy nasilały się bardzo dynamicznie. Warto nie panikować, a po prostu zgłosić się do najbliższej przychodni.
- Maseczka ochronna pomoże uniknąć zakażenia – PÓŁPRAWDA - Maseczki ochronne powinni nosić przede wszystkim nosiciele koronawirusa, osoby o to podejrzane (by nie zarazić innym) oraz osoby, które przebywają w państwach, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia. Maseczka nie pomoże jednak, jeżeli będziemy nosić ją cały czas. Należy je często wymieniać, i co ważne, za pomocą rękawiczek ochronnych, które też należy od razu wyrzucić. Inaczej, wirusy zgromadzone na naszych gołych dłoniach czy niezutylizowanej maseczce mogą nas zarazić.
- Oleje i sól fizjologiczna uchronią przed koronawirusem – MIT - Lekarze nie potwierdzili, że smarowanie ciała olejem roślinnym czy też płukanie gardła i nosa solą fizjologiczną chroni przed zakażeniem COVID-19. Irygacja nosa/gardła oraz nawilżanie ciała są dobre dla naszego ciała, ale nie można mówić o związku pomiędzy tymi praktykami a skuteczną walką z epidemią.
- Dostępne na rynku szczepionki pomogą na COVID-19 – MIT - Nie istnieje jeszcze sprawdzona i wprowadzona do obrotu szczepionka na koronawirusa. Z kolei inne, od lat dostępne na rynku, nie chronią przed epidemią.
- Dzieci nie mogą mieć koronawirusa – MIT - Choć faktycznie wśród 80 000 przypadków zakażenia COVID-19, tylko nieliczny odsetek to dzieci, to nie można powiedzieć, że najmłodsi mogą czuć się bezpieczni. Lekarze potwierdzili, że u dzieci często wirus przebiega niemal bezobjawowo. Najbardziej narażone na niego są faktycznie osoby starsze i osłabione.
- Nie należy zamawiać i odbierać paczek z Chin – MIT - Jedyną możliwą drogą zakażenia koronawirusem jest bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Wszelkie przesyłki z Azji, w tym z Chin, są bezpieczne.
- Żel antybakteryjny chroni przed COVID-19 – MIT - Zdecydowanie nie. Wszelkie formy zachowania higieny – dokładne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą; przecieranie klamek, komputerów, telefonów; używanie żeli antybakteryjnych; i tak dalej – pomagają zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Żadna z czynności nie minimalizuje jednak do zera możliwości stania się częścią epidemii.
Reklama
Co jeszcze możemy robić, by czuć się bezpiecznie? Oto naszych 10 pomysłów.

Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz także
Galeria
Pokazywanie elementów od 1 do 3 z 12