Laureat Pokojowej Nagrody Nobla znienawidzony przez Rosjan. Tak dziś żyje Michaił Gorbaczow
Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR kończy 91 lat
To nieszablonowa postać w polityce światowej - pierwszy i jedyny prezydent Związku Radzieckiego, do którego rozpadu doprowadził. Wskutek swoich działań znienawidzony przez Rosjan. Wystąpił w reklamach… Pizzy Hut oraz Louis Vuitton. Co dzieje się dziś u Michaiła Gorbaczowa?
Michaił Gorbaczow: jak doszedł do władzy? Życie prywatne, żona
Jako pełen ambicji, młody chłopak udał się na Moskiewski Uniwersytet Państwowy, gdzie studiował prawo. Maturę zdał z wynikiem bardzo dobrym, co umożliwiło mu dostanie się na wybraną uczelnię bez egzaminów wstępnych. To tam poznał swoją jedyną miłość - Raisę Titarenko, z którą po latach wziął ślub. Wspólnie doczekali się córki Iriny.
Po ukończeniu studiów Michaił Gorbaczow rozpoczął pracę w prokuraturze, jednak w wyniku wielu życiowych i zawodowych zawirowań po latach objął stanowisko sekretarza generalnego KPZR. Michaił wówczas miał 54 lata, a w kraju nie działo się najlepiej.
Gorbaczow jednak wkrótce po objęciu rządów zainicjował „przebudowę” państwa - inaczej mówiąc, wprowadzał stopniowo szereg reform mających na celu zwiększenie swobód obywatelskich w kraju, modernizację gospodarki i ocieplenie stosunków z Zachodem. Polityk przyczynił się chociażby do złagodzenia cenzury, wydał zezwolenie na prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, a także ogłosił walkę z alkoholizmem.
Czytaj także: Raisa była jedyną i największą miłością Michaiła Gorbaczowa. Przeżyli razem ponad 50 lat
Michaił Gorbaczow, były prezydent Rosji, Edynburg, Szkocja, 21.12.1984 rok
Jednak ludność państwa nie wykazywała entuzjazmu jego działaniami. Zwłaszcza, że reforma gospodarki nie przyniosła obiecanych efektów - jakość życia obywateli wcale się nie poprawiła, a za to pojawiła się hiperinflacja. Na dodatek pod koniec 1990 roku pojawiły się propozycje reorganizacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – w tym samym roku Michał Gorbaczow otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Stał się jednak antybohaterem państwa, na którego czele stał, a ostatecznie zrezygnował ze stanowiska prezydenta 25 grudnia 1991 roku ze względu na problemy zdrowotne, pomimo że potem próbował je odzyskać.
Choć dziś duża część Rosjan postrzega Gorbaczowa obojętnie, tak nadal pozostaje duży procent mający mu za złe zakończenie zimnej wojny i wyprowadzenie wojsk radzieckich z NRD i z Europy Wschodniej. Niektórzy do dziś uważają te działania za akt okazania słabości wobec Zachodu, a nawet zdradę. Nie da się jednak odebrać mu jego zasług i dokonań, m.in. obalenia komuny w całym bloku wschodnim, a także naznaczenia nowej epoki w socjalizmie.
Michaił Gorbaczow, prezydent ZSRR, prezydent USA Ronald Reagan, v-ce prezydent George H. W. Bush, Nowy Jork, 07.12.1988 rok
Michaił Gorbaczow, prezydent ZSRR, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, Wielka Brytania, 16.12.1984 rok
Michaił Gorbaczow. Co robi dziś były prezydent ZSRR?
Po zakończeniu swojej kariery politycznej Gorbaczow próbował jeszcze raz wziąć udział w wyborach na prezydenta Rosji w 1996 roku, ale nie otrzymał dużego poparcia. Nadal jednak bezskutecznie starał się zaistnieć w tamtejszym życiu politycznym - założył Rosyjską Zjednoczoną Partię Socjaldemokratów, która również nie cieszyła się sympatią obywateli. Partia już od lat nie istnieje, sam polityk opuścił ją w 2004 roku.
Dziś Michaił Garbaczow kończy 91 lat. Wycofał się z życia politycznego i rzadko kiedy pokazuje się publicznie, głównie ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Jeszcze nie tak dawno chętnie zapraszano go na światowe i rosyjskie uczelnie, gdzie udzielał wykładów z zakresu historii i mówił o swoich dokonaniach. Polityk zagrał również w kilkunastu filmach, a nawet reklamach Pizzy Hut oraz Louis Vuitton...
W 30. rocznicę rezygnacji z urzędu prezydenta ZSRR Michaił Garbaczow udzielił wywiadu, w którym ujawnił, że jego zdaniem Związek Radziecki dało się utrzymać. I chociaż uważał, że proponowany przez niego scenariusz był o wiele lepszy od tego, co nastąpiło po rozpadzie ZSRR, tak pokojowe oddanie władzy było konieczne. Tylko tak mógł zapobiec nadciągającemu konfliktowi, do którego nie chciał dopuścić.
Sprawdź również: Oligarchowie, czyli rosyjscy biznesmeni. Co wiadomo o ich wpływach i przyszłości?
Michaił Gorbaczow, były prezydent Rosji, Moskwa, Rosja, 09.05.2019 rok
Michaił Gorbaczow, były prezydent Rosji, Moskwa, Rosja, 12.06.2016 rok
Michaił Gorbaczow, były prezydent Rosji, aktorka Sharon Stone, Londyn, Wielka Brytania, 30.03.2011 rok