Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS CEI
NIEZWYKŁE HISTORIE

Raisa była jedyną i największą miłością Michaiła Gorbaczowa. Przeżyli razem ponad 50 lat

Twórca pieriestrojki, pierwszy i jedyny prezydent ZSRR kończy dziś 91 lat

Dorota Falkowska 2 marca 2022 12:40
Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. EAST NEWS/SIPA PRESS CEI

Według znanego powiedzenia: „za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta”. Tak też było i w przypadku Gorbaczowa, który przez całe życie był zakochany i wierny tylko swojej żonie. Jego "Rajka" była dla niego całym światem, a u jej boku mógł przenosić góry, a nawet obalać komunizm. 

Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości 

Poznali się jeszcze jako studenci. Michaił Gorbaczow po bardzo dobrze zdanej maturze poszedł na studia prawnicze na Moskiewski Uniwersytet Państwowy. Nie mógł przypuszczać, że ten etap będzie nie tylko początkiem jego drogi do wielkiej kariery, ale że zakocha się bezpowrotnie w pewnej pięknej studentce, która okaże się miłością jego życia. Na wydziale filozofii poznał śliczną Raisę Titarenko. Była Ukrainką, tak jak jego matka. Dzielił ich rok różnicy i odmienne zainteresowania. Raisa studiowała socjologię, była bardzo przykładną uczennicą. W przyszłości obroni doktorat i będzie wykładać filozofię na tym samym uniwersytecie. 

Byli młodzi, zakochani i wiedzieli, że chcą spędzić ze sobą resztę życia. Obiecali to sobie na ślubnym kobiercu w 1957 roku. Od tamtego momentu przez resztę swojego życia będą bardzo dbali, aby zachować to uczucie, które zrodziło się między nimi, gdy byli młodzi. 

Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. EAST NEWS

Raisa Gorbaczow: aborcja

Ich start w życie małżeńskie nie był udany. W tym samym roku Raisa zaszła w ciążę. Para bardzo chciała mieć dziecko, ale nie spodziewali się, że dobre nowiny pojawią się tak szybko. Cieszyli się na przyjście syna, Sergieja, ale ich radość trwała krótko. Lekarze zalecili usunięcie ciąży ze względu na ciężki atak reumatyzmu, który żona Gorbaczowa przeszła rok wcześniej. Po tym, jak zaszła w ciążę, stawy Raisy bardzo nabrzmiały i nie mogła się ruszać. W szpitalu usłyszała, że nie ma gwarancji na bezpieczny poród i możliwe, że trzeba będzie wybierać pomiędzy uratowaniem życia matki lub dziecka. Gdy Gorbaczow usłyszał, że coś może zagrażać jego żonie, nakłonił ją do usunięcia ciąży. 

Raisa cierpiała, a Michaił jedyne co usłyszał od lekarzy, to zalecenia odpoczynku, nieuprawiania seksu i "wzięcia się w garść". Po zabiegu aborcji w latach 50. nikt nie przejmował się zdrowiem psychicznym rodziców, więc oboje pozostali ze swoją traumą sami sobie. Świat dowiedział się o tym dopiero z wydanej przez Gorbaczowa książki "Sam ze wspomnieniami". 

Cztery lata po tragicznych wydarzeniach los znowu uśmiechnął się do Raisy i Michaiła. Urodziła im się zdrowa córka. Irina była ich jedynym dzieckiem i prawdziwym oczkiem w głowie. 

Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. EAST NEWS

Kariera polityczna 

Pod koniec lat 80. ZSRR trawił kryzys gospodarczy i ekonomiczny. To właśnie wtedy, w 1985 roku Michaił Gorbaczow objął stanowisko sekretarza generalnego KPZR i tym samym rozpoczął zjawisko "gorbaczomanii". 54-letni, pełen entuzjazmu polityk głosił w stronę sfrustrowanych obywateli hasła o modernizacji gospodarki, ulepszeniu kontaktów z państwami zachodnimi i zwiększeniu swobód obywatelskich, a stojąca u jego boku elegancka i piękna "Rajka" potęgowała dobre wrażenie, które zrobił na ludziach Gorbaczow. 

Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. EAST NEWS

Rosyjska "first lady" 

Raisa w tym czasie rzuciła się w wir pracy na rzecz działań społecznych, akcji charytatywnych i odbudowy ośrodków kultury w Rosji. Gorbaczow zawsze mógł na nią liczyć — w chwilach, gdy potrzebował porady, ale również w tych, kiedy szukał spokoju. Żona Gorbaczowa uchodziła za niezwykle elokwentną i inteligentną kobietę, która nie zamierzała być tylko ładnym dodatkiem w kampanii politycznej męża. Miała duży wpływ na podejmowane przez Gorbaczowa decyzje polityczne, co z kolei nie przypadło do gustu elitom Rosji. Raisa była dla nich za ambitna, za elokwentna i za gustowna. Uważano, że sili się na odgrywanie roli amerykańskiej "first lady", co w połączeniu z eleganckimi strojami i drogimi perfumami było nietrafionym w Rosji wizerunkiem.

Wiktor Suworow w swojej książce pt. "Alfabet Suworowa" tak opisywał Pierwszą Damę Związku Radzieckiego: "Kraj X ma przywódcę, nazwijmy go Y. Otóż żona owego Igreka towarzyszy mu we wszystkich oficjalnych podróżach na Zachód. I przy okazji robi zakupy w najdroższych, najbardziej luksusowych sklepach. Gdy jest w Londynie, zawsze musi kupić diamenty w salonie jubilerskim Graf i bajecznie drogie toalety u Harrodsa. Ten ostatni sklep, gdy odwiedza go pani Y, zamyka podwoje dla wszystkich innych klientów. Pierwsza dama płaci bowiem dziesiątki tysięcy funtów szterlingów złotymi kartami American Express. Czy chodzi o jakąś egzotyczną afrykańską dyktaturę? Skądże. X to Związek Sowiecki, Y to pierwszy sekretarz Michaił Gorbaczow, a Igrekowa to jego małżonka Raisa. Jak ona zachowywała się w tych sklepach! Wpadała do nich jak w amoku, ściągała wszystko z półek, kupowała najdroższe rzeczy, nie mierząc. Więcej! Więcej! Więcej! Za każdym razem obserwowałem to z krwiście czerwonym rumieńcem wstydu" (cytat za kobieta.wp.pl). 

Zupełnie odmienne opinie krążyły o żonie Gorbaczowa za granicą. Tam równie mocno co Michaiła, uwielbiano także Raisę, których widywano na licznych spotkaniach i wiecach politycznych. W 1990 roku polityk objął urząd prezydenta ZSRR. Tego samego roku przyznano mu także Pokojową Nagrodę Nobla. Gorbaczow został wyróżniony za swoje działania, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny.

W 1991 roku na małżeństwo spadła pierwsza tragedia. Michaił Gorbaczow został aresztowany podczas puczu moskiewskiego, a Raisa, prawdopodobnie na skutek tych traumatycznych wydarzeń i troski o męża, doznała zawału, a następnie wylewu. Po tych wydarzeniach już nigdy nie powróciła do pełni zdrowia.

Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. Wojtek Laski/East News
 "Choroba Raisy to jak śnieg w lecie"

Osiem lat później żona Gorbaczowa usłyszała przerażającą diagnozę: białaczka. Przeszła dwumiesięczną kurację antynowotworową, ale było już za późno na przeszczep szpiku kostnego. "Choroba Raisy to jak śnieg w lecie", powiedział dwa miesiące przed śmiercią żony zdruzgotany Gorbaczow. Pierwsza Dama Związku Radzieckiego zmarła w szpitalu w Munster w Niemczech we wrześniu 1999 roku. 
"Po śmierci Raisy nie opuszcza mnie poczucie winy. Odtwarzając wszystko w pamięci, szukam odpowiedzi na pytanie: dlaczego stało się tak, że nie potrafiłem jej uratować?", napisał Michaił Gorbaczow w swojej książce "Sam ze wspomnieniami". 

Michaił Gorbaczow po 50 latach wspólnego i szczęśliwego życia, pochował żonę z wielkimi honorami na cmentarzu Nowodziewiczym, gdzie spoczywa także Nikita Chruszczow z żoną, małżonka Stalina, Świetłana i wielu znanych artystów i pisarzy. 

Źródła: kobieta.wp.pl, plejada.pl, "Sam ze wspomnieniami", Michaił Gorbaczow, wyd. Świat Książki

Michaił i Raisa Gorbaczow: historia miłości
Fot. EAST NEWS

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.