Małgorzata Snopkiewicz i Wojciech Wysocki
Fot. Małgorzata Snopkiewicz i Wojciech Wysocki, kadr z filmu "Con amore" z 1976 roku, fot. archiwum Filmu/Forum
Niezwykłe historie

Małgorzata Snopkiewicz, córka znanej pisarki Haliny Snopkiewicz, była bohaterką filmu „Con amore”. Co się z nią stało?

Jej występ dubbingowała inna aktorka

Agnieszka Dajbor 11 sierpnia 2023 11:46
Małgorzata Snopkiewicz i Wojciech Wysocki
Fot. Małgorzata Snopkiewicz i Wojciech Wysocki, kadr z filmu "Con amore" z 1976 roku, fot. archiwum Filmu/Forum

Małgorzata Snopkiewicz zagrała jedną rolę i stała się sławna. Popularność przyniosło jej polskie "Love story", czyli melodramat „Con amore” z 1976 roku. To historia o miłości i rywalizacji o kobietę i o sukces.  Małgorzata Snopkiewicz zagrała w nim Ewę, dziewczynę, która dowiaduje się, że jest chora na raka mózgu, czeka ją ciężka operacja. Jej chłopak Grzegorz (Wojciech Wysocki), pianista pochłonięty przygotowaniami do konkursu chopinowskiego, nie ma dla niej czasu.

Ale czule opiekuje się nią inny młody pianista — Andrzej (Mirosław Konarowski). Dla Ewy rezygnuje nawet z udziału w konkursie chopinowskim, choć jest jednym z faworytów. Jego ofiarna miłość liczy się bardziej niż  muzyczny wyścig po sławę. "Con amore" to termin, który odnosi się do miłości i muzyki i oznacza – pieszczotliwie, czule, z uczuciem.

snopkiewicz, wysocki, szczepkowska
Fot. "Con Amore" - Na pierwszym planie Joanna Szczepkowska, Małgorzata Snopkiewicz i Wojciech Wysocki, fot. archiwum Filmu/Forum

Co stało się z Małgorzatą Snopkiewicz?

Film Jana Batorego nakręcony na podstawie książki Krystyny Berwińskiej odniósł ogromny sukces. Był oryginalny — część akcji działa się za kulisami konkursu pianistycznego, klimatyczny, wzruszający. Płakało na nim kilka pokoleń widzów. Wszyscy młodzi aktorzy, którzy w nim debiutowali – Wojciech Wysocki, Mirosław Konarowski, Joanna Szczepkowska, zrobili kariery. Wydarzeniem stała się prawdziwa miłość i małżeństwo Joanny Szczepkowskiej i Mirosława Konarowskiego w 1979 roku, w filmie to ona — zadziorna, pełna  temperamentu blondynka Zosia była w nim, Andrzeju, beznadziejnie zakochana. A co się stało z Małgorzatą Snopkiewicz?

CZYTAJ TAKŻE: Małgorzata Niemirska dwa razy wychodziła za mąż, jej pierwszym wybrankiem był aktor Andrzej Makowiecki

kadr z filmu Con Amore
Fot. "Con Amore", od lewej Wojciech Wysocki, Małgorzata Snopkiewicz i Mirosław Konarowski, fot. Polfilm 1/East News

małgorzata snopkiewicz jako modelka Hofflandu
Fot. Małgorzata Snopkiewicz jako modelka Barbary Hoff, w Hofflandzie, 1976, fot. Janusz Sobolewski / Forum

Córka Haliny Snopkiewicz, znanej pisarki 

Małgorzata Snopkiewicz była jedyną niezawodową aktorką, która zagrała w tym filmie. Studiowała wtedy filologię polską. Niewiele osób wiedziało, że była córką Haliny Snopkiewicz, jednej z najbardziej znanych pisarek dla nastoletnich dziewczyn w PRL-u, ale też tłumaczki z greckiego, dziennikarki. Halina Snopkiewicz była autorką powieści „Kołowrotek”, „Tabliczka marzenia”, ale furorę zrobiła jej powieść „Słoneczniki”, zadedykowana właśnie córce. Została napisana w formie pamiętnika młodej dziewczyny — Lilki Sagowskiej. Sama Halina Snopkiewicz miała z bohaterką wiele wspólnego, przyznała, że opisywała swoje nastoletnie lata spędzone w liceum w Skarżysku-Kamiennej. Dziewczyny zaczytywały się w tej opowieści o miłosnych fascynacjach Lilki, jej pierwszych poważnych wyborach, chłodnej relacji z matką.

ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Dmochowski uchodził za kobieciarza. Ale nie mógł żyć bez żony, Aleksandry

Halina Snopkiewicz
Fot. Halina Snopkiewicz, 1964 rok, fot. Danuta B. Łomaczewska/East News

Halina i jej córka Małgorzata Snopkiewicz były bardzo zżyte. Małgorzata chciała nawet iść w ślady mamy i pisać. Nie miała aktorskich ambicji, bała się nawet, czy poradzi sobie z główną rolą. Wypadła świetnie, choć jak się okazało, była dubbingowana. Mówiła za nią profesjonalna aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak. Jak dzisiaj żyje Małgorzata Snopkiewicz? Gwiazda „Con amore” wyszła za mąż za operatora, Macieja Bugajaka (68 lat), razem założyli firmę, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów. Urodziła dzieci. To być może jej syn Max Bugajak jest dzisiaj znanym już i nagradzanym operatorem.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Był jej jedyną, największą miłością. Hannę Mikuć i Piotra Sobocińskiego rozdzieliła nagła tragedia

Dramatem dla Małgorzaty Snopkiewicz była śmierć jej mamy, pisarka zmarła w 1980 roku, miała zaledwie 46 lat. Wśród fanów autorki „Słoneczników” ta nagła śmierć wywołała fale plotek, mówiono o samobójstwie z powodu zawiedzionej miłości, pisarka parokrotnie wychodziła za mąż. Ale Halina Snopkiewicz chorowała na serce, powodem jej śmierci był zawał.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.