Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski
Fot. Nicholas Hunt/Getty Images for Christian Dior
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Amerykańska artystka jest potomkinią króla Jana III Sobieskiego?!

Kim jest i czym zajmuje się Liliane Sobieski?

Olga Figaszewska 23 lipca 2021 19:04
Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski
Fot. Nicholas Hunt/Getty Images for Christian Dior

Czy naprawdę jest potomkinią króla Jana III Sobieskiego? Ta informacja jest przekazywana w rodzinie aktorki z pokolenia na pokolenie. A jaka jest prawda? Pytanie zadają sobie dziś wszyscy. Kim jest i czym zajmuje się Liliane Sobieski?   

Kim jest Liliane Sobieski?

Jan III Sobieski podobno jest jej praprapraprawujkiem. O tym, że w jej żyłach płynie błękitna krew jest przekonany ojciec aktorki, Jean Sobieski . Jak wygląda życie potomkini polskiego władcy? Liliane skupiła się na karierze artystycznej. Na początku próbowała swoich sił przed kamerą jako aktorka. I nie da się ukryć, że odniosła ogromny sukces. Talent i umiejętności odziedziczyła po rodzicach. Ojciec Liliane był aktorem i malarzem. Z kolei matka producentką filmową i scenarzystką, a w pewnym momencie pełniła rolę agentki gwiazdy.

Już jako nastolatka została wypatrzona przez jednego z menadżerów. To spotkanie zaprowadziło ją na przesłuchanie do roli Claudii w „Wywiadzie z Wampirem”. Ale rola ostatecznie trafiła do Kirsten Dunst. Dziewczyna pojawiła się potem w filmie „Reunion”. Następnie fani mogli podziwiać ją w „Jungle 2 Jungle”. Był to przełom w jej karierze. Dostrzeżono jej talent i charakterystyczną urodę. Na horyzoncie pojawiały się kolejne angaże, a popularność Liliane wciąż rosła. Miała wówczas zaledwie kilkanaście lat! Postanowiła wykorzystać swoją szansę do końca. I tak, młoda gwiazda zachwycała w „Dniu zagłady”, „Soldier’s Daughter Never Cry”, „Oczach szeroko zamkniętych” czy „Ten pierwszy raz’. A udział w telewizyjnym filmie „Joan d'Arc”, przyniósł jej nominację do nagrody Emmy i Złotego Globu.

Zobacz też: To był największy romans w polskiej monarchii. Historia miłości króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki

Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski
Fot. Gilbert Carrasquillo/GC Images

Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski
Fot. Theo Wargo/Getty Images

Dlaczego Liliane Sobieski wycofała się z show-biznesu?

W pewnym momencie Liliane zatraciła się w środowisku, doborze ról. Nie miała przy sobie nikogo, kto mógłby w odpowiedni sposób pokierować jej karierą. Zamiast zachwytów pojawiały się pierwsze słowa krytyki i rozczarowania ze strony widzów.

Liliane wycofała się po kilku latach z show-biznesu. „90 proc. ról przeważnie wiąże się z intymnymi scenami, a ja nie chcę tego robić”, zwierzała się w komentarzu dla Vogue. W innym wywiadzie podkreślała, że nie zamierza uczestniczyć już w tworzeniu filmów. Liliane nie ukrywała, że karierę rozpoczęła zbyt wcześnie. To nie ułatwiało jej wejścia w dorosłe życie.  Dopiero niedawno postanowiła wyznać, że na planie zdjęciowym zdarzało jej się robić rzeczy, które były sprzeczne z jej zasadami i przekonaniami. Była jeszcze dzieckiem. „Zastanawiałam się, dlaczego moje pocałunki są na sprzedaż? Wydawało mi się, że jestem tania... To dla mnie chore. Teraz gdy mamy ruch #MeToo ludzie zaczynają rozumieć, że jest w tym coś obrzydliwego i bardzo niekomfortowego”, opowiadała.

Liliane dziś jest szczęśliwą mamą i to rodzinie poświęca się na co dzień. Wśród fanów jjest znana jako LeeLee Kimmel. Prowadzi własne studio w Nowym Jorku, gdzie wystawia swoje obrazy i rzeźby. Jej prace skupiają się na abstrakcji. Przy tworzeniu swoich dzieł skupia się na używaniu jasnych kolorów, specyficznych kształtów i tekstur.

„Jej świat to mieszanka szaleństwa, głębi i przestrzeni, która jest potencjalnie fascynująca, ale dezorientująca dla tych, którzy go nie znają. Takie są światy, które buduje również w swoich obrazach, które wykraczają poza płótno”, pisano o jej twórczości. Część jej obrazów możemy podziwiać na Instagramie. 

Czytaj też: Helena Modrzejewska chciała być i artystką i gwiazdą. I to jej się udało.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?