„Warto być przyzwoitym człowiekiem. Wtedy się lepiej śpi”. Czym zaskakuje nowa książka Doroty Wellman?
Dorota Wellman nie boi się zadawać niewygodnych pytań, nie ma dla niej tematów tabu ani tym bardziej zbyt kontrowersyjnych odpowiedzi. Dlatego zdecydowała się podjąć tematu moralności. Niedawno na rynku ukazała się najnowsza książka dziennikarki we współpracy z Karoliną Głogowską, stawia w ogniu pytań bohaterów sceny politycznej, przedstawicieli wielu pokoleń, zawodów, wyznań. Co oznacza dla nich bycie przyzwoitym człowiekiem i czy w ogóle warto nim być?
Zobacz też: Chodakowska, Lewandowska, Gessler... Gwiazdy piszą książki i… na nich zarabiają! Wiemy, która najwięcej
„Jak być przyzwoitym człowiekiem?”. Czym zaskakuje Dorota Wellman?
Książka jest zbiorem wywiadów z popularnymi dziennikarzami, naukowcami, politykami, moralnymi autorytetami. Dorota Wellman zwraca nam uwagę na istotną kwestię. Nawet w obliczu skrajnie odmiennych poglądów, wartości życiowe są bardzo podobne. Niezależnie od tego z jakiego pokolenia się wywodzimy, jaki zawód wykonujemy, czy jesteśmy katolikiem czy ateistą, a także od tego jakiej jesteśmy orientacji - przyzwoitość powinna być spoiwem. Powinna łączyć, a nie dzielić. Nie upokarza, nie wyrządza krzywdy, dzięki niej możemy żyć w zgodzie z samym sobą.
„Zapomnieliśmy, co to przyzwoitość. Nikt nas tego nie uczy, nikt nam tego nie przypomina. Kiedyś robił to dom. Dzisiaj matkę i ojca zastępuje sieć - pełna wszystkiego, tylko nie autorytetów. Ich miejsce zajmują ludzie oferujący proste lekarstwa na skomplikowane choroby. Gotowi w każdej chwili powiedzieć to, co chcemy usłyszeć. Pokazać winnych. Wiele obiecać, niewiele wymagając w zamian. A to zawsze kusi”, pisze dziennikarka.
Polecamy też: Dobre jedzenie to podstawa dobrego życia! Oto sześć książek kulinarnych, które warto przeczytać tej jesieni!
Na pytania Doroty Wellman nie bali się odpowiedzieć m.in.: Paweł Gużyński, Zbigniew Mikołejko, Barbara Nowacka, Robert Biedroń, Jadwiga Staniszkis, Tomasz Terlikowski, Mariusz Szczygieł, Janina Ochojska, Magdalena Środa, Joanna Szczepkowska, Roman Giertych, Jan Wróbel, Andrzej Pągowski, Marcin Prokop, Andrzej Mleczko, Maciej Orłoś, Abelard Giza, Paulina Młynarska, Krzysztof Ibisz, Beata Sadowska, Karolina Brzycka, Weronika Kostrzewa, Paweł Płuska oraz Karolina Korwin-Piotrowska.
„Jeśli rozumieć przyzwoitość jako postępowanie zgodne z normami moralnymi (szczególnie jeśli są to normy wyrastające z prawa naturalnego), to oczywiście warto, ale jeśli rozszerzyć rozumienie tego terminu jeszcze na obyczaje, to sprawa się komplikuje. Obyczaje mają to do siebie, że niekoniecznie są moralne, że się zmieniają, i że zachowanie moralne czasem wymaga odejścia od nich”, mówił dziennikarce o Tomasz Terlikowski.
Czy według Jadwigi Staniszkis warto być przyzwoitym człowiekiem? Co na temat samej przyzwoitości opowiedział Paweł Gużyński i w których sytuacjach według Barbary Nowackiej nie da się zachować odpowiednio? Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w książce Doroty Wellman.
Książka „Jak być przyzwoitym człowiekiem?” (Edipresse Książki) dostępna jest na rynku już od 27 września 2017 roku.
Polecamy też: Codziennie wisi do góry nogami. W bibliotece ma wszystkie swoje książki we wszystkich językach. Kim jest Dan Brown i o czym jest jego najnowsza powieść „Początek”?