Krystyna Podleska
Fot. archiwum prywatne
NOWY NUMER

Krystyna Podleska, legendarna Ola z „Misia”: Na mężów zawsze wybierałam Polaków!

Katarzyna Sielicka 2 stycznia 2017 09:45
Krystyna Podleska
Fot. archiwum prywatne

Krystyna Podleska, legendarna Aleksandra Kozeł z „Misia” Stanisława Barei wychowała się w Londynie. Polskę po raz pierwsze zobaczyła jako kilkuletnia dziewczynka. Wychowała się w ciepłym, kochającym domu z rodzicami, którzy dali jej miłość i poczucie bezpieczeństwa. O swoich początkach opowiedziała w wywiadzie dla VIVY! Jak wspomina pierwszą wizytę w Polsce? I dlaczego na chłopaków wybierała Anglików a na mężów - Polaków?

 

Zobacz też: Nieznane kulisy kultowego filmu „Miś’’. Co łączyło Krystynę Podleską i Stanisława Tyma?

 

Do Polski przyjechała po raz pierwszy pod koniec lat 50. Wcześniej Krystyna Podleska nie była nawet pewna czy taki kraj naprawdę istnieje!


„Często mówiło się o niej w domu, ale już miałam wątpliwości, czy taki kraj istnieje. Aż któregoś dnia rodzice powiedzieli „Jedziemy!”. Pamiętam, że całą rodziną załadowaliśmy się do małego forda: mama, mój tata Utek, w dzieciństwie nazywany Czesiutkiem i ja ze starszą siostrą Irenką. Bardzo chciałyśmy z siostrą zobaczyć tę żelazną kurtynę, o której tyle słyszałyśmy, więc na granicy z NRD, rodzice przyłożyli palec do ust: „Teraz cicho sza!”. Byłyśmy nieobliczalne, mogło nam się wyrwać: „komuniści to dupki”, a nawet coś gorszego! (…) Nie pamiętam tego, ale podobno  polski celnik mnie zapytał: "No, jak się tatuś urządził na Zachodzie?". A ja odpowiedziałam : „Nie proszę pana, u nas rządzi mama", bo nie znałam słowa "urządzić". Zatrzymaliśmy się po drodze w lesie, żeby zrobić sobie angielski piknik. Ale jak mama wyciągnęła koszyk z wałówką,  zza drzew zaczęły wychylać się dzieci. Widząc, że są bose, zaczęłyśmy się z siostrą śmiać, bo wydało nam się to zabawne.  „Cieszcie się, że macie buty!”, natychmiast skarciła nas mama. Tata zaczął rozdawać im cukierki i pomarańcze.  Myślę, że byliśmy dla nich jak przybysze z kosmosu”.

 

Krystyna Podleska
Fot. archiwum prywatne

Krystyna Podleska nad Jeziorem Genewskim z obecnym mężem, Januszem Szydłowskim i jego synem Marcinem

 

Choć Krystyna Podleska wychowała się w Londynie, korzenie ma żydowskie jej sercu najbliższa jest Polska a przede wszystkim Polacy. Świadczą o tym jej miłosne wybory.


„Narzeczonych i adoratorów miałam angielskich, ale na mężów zawsze wybierałam Polaków z jakichś patriotycznych przesłanek! Pierwszym był  Janusz Różycki, szermierz  i znakomity malarz, drugim wspaniały dyrygent Jacek Kasprzyk, z którym wiodłam bujne życie, jeżdżąc ciągle po świecie, przez co zaniedbałam swoją pracę aktorską. Obecnego męża Janusza Szydłowskiego, aktora i reżysera, poznałam w Londynie. Sprowadzał tam z Polski ciekawe spektakle, w których grały największe polskie gwiazdy. Po upadku komuny, postanowiliśmy być w Polsce. Cieszę się, że miałam odwagę zrezygnować ze statecznego życia. Zawsze chodziłam po linie, aż czasami się bałam, że spadnę”.

 

Więcej znajdziecie w najnowszej VIVIE! 26/2016. W kioskach już od 29 grudnia.

 

Agnieszka Radwańska, Viva! grudzień 2016
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

 

Zobacz też: Jedyny Polak, który miał szansę podbić Hollywood. Czego nie wiecie o Zbigniewie Cybulskim?

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.