Reklama

To dzięki Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udało się odnaleźć Elisabeth Revol, partnerkę Tomasza Mackiewicza, z którą Polak 25 stycznia 2018 roku zdobył szczyt Nanga Parbat. Podjęli oni akcję ratunkową, dzięki której Francuzkę sprowadzono do obozu i przetransportowano do szpitala. Kim jest jeden z najbardziej znanych himalaistów na świecie i dlaczego wzbudza kontrowersje?

Reklama

NAJNOWSZE: „Gdybyśmy poszli po Tomka Mackiewicza, Revol by umarła’’. Poruszające słowa Adama Bieleckiego o akcji na Nanga Parbat

„Zgon nastąpił, kiedy zasnął i nie odczuwał żadnego bólu’’. Opinia medyczna dr. Champly’ego na temat stanu zdrowia Tomasza Mackiewicza!

„Powiedziałam Tomkowi, że przyleci po niego helikopter”. Elisabeth Revol w pierwszym wywiadzie po tragedii na Nanga Parbat

Czy jej winą jest to, że przeżyła? Polscy internauci nie zostawiają na Elisabeth Revol suchej nitki

Na żonę Tomasza Mackiewicza spłynęła fala hejtu. Co zarzucają jej internauci?

Choroba wysokościowa, ślepota śnieżna, odmrożenia... Mimo ogromnego ryzyka, wspinają się na ośmiotysięczniki. Co pcha ich na szczyt?

Zobacz też: Elisabeth Revol, kim jest alpinistka, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła szczyt Nanga Parbat?

Dramat na Nanga Parbat: Elisabeth Revol jest już bezpieczna, ratunek Tomasza Mackiewicza „nie był możliwy”

oraz: „One już wiedzą, że tata został na górze. Że nie wróci”. Żona i dzieci utraciły nadzieję na odnalezienie Tomasza Mackiewicza

Kim jest Adam Bielecki?

W tym roku skończy 35 lat, z wykształcenia jest psychologiem. Przygodę z górską wspinaczką rozpoczął w 1996 roku, gdy miał zaledwie trzynaście lat. W jego rodzinie sportem tym pasjonuje się również jego siostra Agnieszka. Adam Bielecki uznawany jest za jednego z najlepszych polskich wspinaczy. Nic dziwnego: w 2000 roku dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) i pobił tym samym światowy rekord w tej dziedzinie. Miał 17 lat.

Ja sam już jako dzieciak powtarzałem, że będę alpinistą. Zawsze dużo czytałem. Uwielbiałem literaturę podróżniczą. Pamiętam swoją pierwszą górską książkę. To były Niepotrzebne zwycięstwa Lionela Terraya. Zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Potem zaczytywałem się w książkach Jerzego Kukuczki, Joe Taskera, Chrisa Boningtona. Widziałem tych niesamowitych himalaistów walczących z własnymi słabościami gdzieś na końcu świata. I chciałem być taki jak oni”, podkreślał w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego".

Do tej pory dorobek sportowca robi ogromne wrażenie: jest zdobywcą ośmiotysięczników Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013) oraz K2 (31 lipca 2012) i Makalu (30 września 2011).

Jednak wyprawa z 2013 roku położyła się cieniem na jego karierze...

Zobacz także: Tomasz Mackiewicz spełnił marzenie i jako pierwszy Polak zdobył Nanga Parbat zimą. „Kryzys zaczął się na wierzchołku”

Facebook @Adam Bielecki

Adam Bielecki i kontrowersje związane ze zdobyciem Broad Peak

Wszystko dlatego, że gdy niespełna pięć lat temu zdobył Broad Peak razem z Maciejem Berbeką, Tomaszem Kowalskim i Arturem Małkiem, w drodze powrotnej razem z tym ostatnim odłączył się od grupy i kontynuował schodzenie na własną rękę, przez co doszło do sytuacji, w której dwóch pierwszych straciło z nimi kontakt wzrokowy, nie zdołali dotrzeć do obozu przez zapadnięciem zmroku i musieli spędzić noc w ekstremalnych warunkach. Sytuacja ta zakończyła się dla nich tragicznie: obaj zginęli. Ciało Tomasza Kowalskiego odnaleziono w lipcu 2013 roku na wysokości 7960 metrów, na ślad Macieja Berbeki nigdy nie trafiono.

Według Raportu Zespołu Wypadkowego, sporządzonego na zlecenie Polskiego Związku Alpinizmu, Adam Bielecki odpowiada za świadome zerwanie integralności grupy i zlekceważenie obowiązującej taktyki ataku szczytowego. Kolejnym błędem popełnionym przez uczestników wyprawy było samodzielne schodzenie Małka i Bieleckiego. Nie zastosowali się do zaleceń kierownika wyprawy, który wydał polecenie wspólnego schodzenia całej grupy szturmowej. Zespół Wypadkowy uznał, że Bielecki i Małek poprzez nadanie własnego tempa i zostawienie partnerów bez kontaktu wzrokowego postąpili wbrew zasadom etyki w górach i wytycznym Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Alpinista długo nie mógł poradzić sobie z odbiorem raportu z tamtej wyprawy. „O ile w mediach jestem krytykowany, to od powrotu z Broad Peaka nie miałem ani jednej sytuacji, żeby ktoś powiedział mi w twarz, że coś ze mną jest nie tak”, podkreśla „Przegląd Sportowy”.

Facebook @Adam Bielecki

Nanga Parbat po odnalezieniu Elisabeth Revol

Życie prywatne Adama Bieleckiego

O jego życiu prywatnym wiadomo niewiele. W 2012 roku poślubił Dobrosławę Bugajną. Razem wychowują syna Tymka, który urodził się kwietniu 2015 roku. Nie ma telewizora, nie chce zdobyć tzw. Korony Ziemi, bo twierdzi, że we wspinaczce chodzi o coś więcej niż „lajki pod zdjęciami z najbardziej znanych szczytów świata”. W 2012 roku został odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki srebrną odznaką. Zaś dzięki bohaterskiej postawie, jaką zaprezentował w trakcie wyprawy ratunkowej na Nanga Parbat, udało się ocalić życie Elisabeth Revol.

Reklama

Zobacz też: Uzależnienie od heroiny i pasja, która kosztowała go życie... Kim był Tomasz Mackiewicz, himalaista, o którym mówią wszyscy?

Reklama
Reklama
Reklama