Kiedy w sypialni Anny Cylejskiej zarwała się podłoga, Władysław Jagiełło oskarżył żonę o zdradę
Anna Cylejska była drugą żoną Litwina. Król był wobec niej bardzo podejrzliwy
Drugie małżeństwo nie przyniosło Władysławowi Jagielle szczęścia. Zamiast tego stał się on jeszcze bardziej podejrzliwy w stosunku do wszystkich, którzy go otaczali. Nie ufał służbie i jak się okazało, swojej żonie również, chociaż do dziś nie wiadomo, czy nie miał ku temu rzeczywistych powodów. Kiedy w sypialni królowej zawaliła się podłoga, a wiadomość o ciąży nie pokrywała się z ich ostatnim intymnym zbliżeniem, Jagiełło wysnuł odważne podejrzenia co do swojej żony i tym samym okrutnie nadwyrężył jej reputację.
Władysław Jagiełło: małżeństwo z Anną Cylejską
Władysław Jagiełło miał kilka żon. Jego pierwszą wybranką była Jadwiga Andegaweńska, dużo młodsza od niego królowa Polski, która zmarła w 1399 roku. Nie dała ona litewskiemu księciu męskiego potomka, co skłoniło władcę do rychłego poszukiwania kolejnej żony. Już w 1400 roku, jak podają pewne informacje źródłowe, posłowie Jagiełły dotarli do słoweńskiego miasta pod nazwą Celju i tam znaleźli nową wybrankę, Annę, młodszą od Jagiełły o jakieś dwie dekady. Niektóre źródła podawały nawet większą różnicę wieku.
Jagiełło wiedział, że związek z hrabianką z Cejle przyniósłby mu przychylność poddanych. Była ona bowiem wnuczką króla Kazimierza III Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie, a wielu poddanych Jagiełły pamiętało jeszcze rządy piastowskiej dynastii, dobrze im się kojarzyły. Władca Polski nie był jednak przekonany co do tego małżeństwa, Anna nie od razu przypadła mu do gustu. Miał on nawet odwlekać ślub, ale ostatecznie do ceremonii doszło 29 stycznia 1402 roku.
Na wiadomość o tym, że nowa królowa spodziewa się potomka, trzeba było zaczekać kolejne pięć lat, ale kiedy doszło do przekazania szczęśliwej nowiny, Władysław Jagiełło, zamiast cieszyć się z przyszłych narodzin następcy tronu, obsesyjnie liczył dni od ostatnich intymnych chwil z Anną i popadał w coraz większą paranoję.
Zobacz też: Trafił go piorun i przeżył, zmarł przez przeziębienie. Oto ciekawostki z życia Władysława Jagiełły
Anna Cylejska: zarwana posadzka
Podejrzliwość króla była wielka do tego stopnia, że kiedy pewnego dnia w komnacie królowej zapadła się posadzka, a według niektórych podań runęły nawet mury pokoju, Jagiełło był pewien, że do sytuacji doszło z powodu bardzo żywiołowego baraszkowania z kochankami, którego dopuściła się królowa. Nie minęła chwila, a potencjalni kochankowie zostali wskazani palcem i zmuszeni do poniesienia konsekwencji. Jednym z nich był Jakub z Kobylan, którego skazano na trzy lata więzienia w zamku we Lwowie.
Jeszcze w tym samym roku o romans z królową posądzono Mikołaja Chrząstowskiego, który słysząc oskarżenia, uciekł z Polski. Wieści o potencjalnych romansach Anny Cyleńskiej zszargały jej reputację. Plotki szybko wyciekły z pałacu i wkrótce rozniosły się po Krakowie i całym kraju. „Nierozważne uwięzienie jednego rycerza i wypędzenie drugiego naraziło królową polską Annę, zdaniem wielu niesłusznie, na powszechne zniesławienie” – głosił dziejopis.
Jak było naprawdę? Czy żona Władysława Jagiełły rzeczywiście dopuściła się zdrad? Z pewnością miała ku temu sporo powodów i okazji. Ją i jej męża dzieliły różnice wiekowe, kulturowe, a do tego widywali się niezmiernie rzadko. Król nieustannie był w rozjazdach, Anna wolała zostawać na ten czas w pałacu.
Popularyzatorka historii I. Kienzler pisała o plotkach na temat zdrad Anny, jako prawdziwych: „Po pierwsze, w żyłach Anny krążyła gorąca krew, odziedziczona zarówno po rodzinie ojca, jak i matki, poza tym niektóre kobiety pięknieją z wiekiem i z brzydkiego kaczątka zmieniają się w pięknego łabędzia. Najprawdopodobniej tak właśnie stało się i w tym przypadku. Do Polski przyjechała zahukana i zaniedbana dziewczyna, która nigdy nie wyściubiła nosa poza rezydencję stryja, w której mieszkała. W Krakowie została królową, otrzymała zapewne piękne stroje i klejnoty, a przede wszystkim nabrała ogłady i pewności siebie. Z biegiem czasu zapewne dały też znać o sobie niemałe potrzeby seksualne, a tymczasem jej dużo starszy mąż był wiecznie nieobecny. Królowa spędzała czas w otoczeniu innych, młodszych i przystojniejszych mężczyzn, którzy obsypywali ją komplementami, wodząc za swą panią zachwyconym wzrokiem. Czyż można się jej dziwić, że w końcu uległa pokusie i zdradziła męża?” (cytat za kronikidziejow.pl).
Żadne materiały nie wskazują jednoznacznie na to, że królowa dopuściła się cudzołóstwa. Nigdy też nie wydała na świat upragnionego męskiego potomka. Dała Jagielle córkę Jadwigę, a w 1416 roku zmarła po kilku miesiącach choroby. Władysław i Anna byli razem 10 lat, ale ich małżeństwo nigdy nie było udane.
Zobacz też: Napoleon i Maria Walewska: wszyscy pchali ją do łóżka cesarza. Wdała się w romans dla dobra Polski
Źródła: wielkahistoria.pl, kronikidziejow.pl