Reklama

Katarzyna Pakosińska rzadko mówi o swoim życiu osobistym. Jedna z najpopularniejszych artystek kabaretowych w Polsce i współprowadząca Pytania na śniadanie ma powody do dumy. Nie każdy wie, że mama artystki znacząco wpłynęła na polskie gospodarstwa domowe. Stworzyła odmianę warzywa, które zawładnęło kuchnią Polek.

Reklama

[Ostatnia publikacja na VUŻ-u 18.07.2024 r.]

Katarzyna Pakosińska o rodzicach i dzieciństwie

Katarzyna Pakosińska spędziła swoje dzieciństwo w Milanówku i wciąż chętnie wraca do tamtych chwil. Pamięta podchody u babci Ireny wśród snopków siana czy w lesie, a wiele lat później późne powroty z wymarzonego Liceum Plastycznego na Smoczej w Warszawie.

Rodzinny dom jest dla niej azylem i wspomina go z czułością. „Domu trzymałam się mocno i lubiłam jego zasady. To raczej młodsza siostra, która teraz jest szacowną panią doktor, była tą robiącą fikołki na trzepaku; ja jako najstarsza z całej rodzinnej dzieciarni przyjęłam funkcję organizatora i animatora. […] Byłam szczęśliwa na 48 metrach kwadratowych, w tym pianino i pies”, mówiła Hannie Halek dla Warandy.pl. Cała rodzina tworzyła zgraną drużynę. Stanisław i Marzena Pakosińscy wychowali swoje córki: Katarzynę i Magdalenę w szacunku dla historii, kultury i drugiego człowieka, przekazali im najważniejsze wartości.

Czytaj też: Rodzina zmusiła ją do pierwszego ślubu, później się od niej odwróciła. „Zostałam wyklęta”

Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik

Katarzyna Pakosińska, VIVA! czerwiec 2016

A kim są rodzice Katarzyny Pakosińskiej? Tata Stanisław z wykształcenia inżynier, na co dzień pracował w polskiej firmie budowlanej, która odpowiadała za projekty obiektów użyteczności publicznej czy tworzenie specjalnych konstrukcji.

Z kolei mama prowadzącej Pytania na śniadanie jest fitopatologiem i pracowała w Instytucie Hodowli Roślin w Młochowie. Katarzyna Pakosińska każdego ranka machała jej na pożegnanie. Pani Marzena wracała o 16.23 do domu. Zawsze pojawiała się ze świeżym chlebem, z którego wraz z siostrą artystka podkradała piętki. „Na pewno nie jestem taka, jak moja mama, która potrafiła ze swojej pracy, pasji, zrezygnować. Może były też takie czasy, może miała to wpojone [przez babcię], która też została w domu i całym domem zawiadywała. Pokoleniowo jestem chyba bliższa mojej babci, niż mamie”, zwierzała się w rozmowie z TOK FM w 2016 roku.

AKPA

Katarzyna Pakosińska dumna z osiągnięć mamy. Nie każdy wie, że odegrała ważną rolę w gospodarce kraju

O tym długo nikt nie wiedział. Katarzyna Pakosińska w jednym z wywiadów podzieliła się zaskakującym faktem na temat swojej mamy. Okazuje się, że pani Marzena w czasie pracy w instytucie przyczyniła się do stworzenia nowej, popularnej dziś odmiany ziemniaka. Mowa oczywiście o Irysach. To odmiana plenna o bardzo dobrych właściwościach konsumpcyjnych, dobrze się przechowuje i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku to idealny typ do pieczenia, gotowania, smażenia. Irys jest średnio mączysty i średnio twardy. I za tę uniwersalność pokochali go Polacy. Nic dziwnego, że tak chętnie jest uprawiana przez rolników.

Czytaj też: Katarzyna Pakosińska rozpaczała po rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. "Traktowałam ich jak braci"

„Mama osiadła w domu, pracowała normalnie od 8:00 do 16:00, między innymi moja mama stworzyła ziemniaka, który się nazywa Irys, taki ładny, biały, przesmaczny”, opowiadała w audycji TOK FM.

Rodzice Katarzyny Pakosińskiej unikają mediów. Tylko raz pojawili się na specjalnym wydarzeniu, by wesprzeć swoją córkę w podczas premiery jej książki pt. Georgialiki. Książka pakosińsko-gruzińska w 2012 roku.

Piętka Mieszko/AKPA
Reklama

Katarzyna Pakosińska z rodzicami, Premiera książki Katarzyny Pakosińskiej "Georgialiki", 2012

Reklama
Reklama
Reklama